07.02.2025.
20:18
Šoškića opozicija ga promoviše kao eksperta koji treba da prepozna korupciju
Kredibilitet tzv. anketne komisije za ispitivanje odgovornosti za pad nadstrešnice u Novom Sadu, zvanično predstavljene u sredu, 5. februara, više je nego upitan ako se uzme u obzir da predstavlja neformalnu grupu okupljenu bez legitimiteta, piše Kurir.rs.

Kako navodi ovaj portal, poverenje, odnosno nepoverenje u rad ove komisije crpi se iz biografija njenih članova i njihovog minulog rada.
Takođe, ovaj portal je naveo da primenom ovih kriterijuma postavlja se pitanje koliko se može verovati bivšem guverneru i profesoru Ekonomskog fakulteta NBS Dejanu Šoškiću da će, kao član ove anketne komisije, odnosno njene potkomisije za ekonomsko-finansijska pitanja, prepoznati eventualne koruptivne elemente u slučaju nadstrešnice kada, kako mediji prenose, postoje sporne stvari koje se vezuju za njega, dok je bio na visokoj poziciji u centralnoj banci.
Naime, ovaj portal piše da je Šoškić dok je obavljao funkciju predsednika Saveta NBS, istovremeno bio suvlasnik i direktor privatne firme "Centar za investicije i finansije" (CIF), koja prodaje softvere za upravljanje rizicima bankama i osiguravajućim društvima.
Dejan Šoškić je izabran za predsednik Saveta NBS 26. marta 2009, a s mesta direktora CIF povlači se tek 17. jula iste godine, što pokazuje da je skoro četiri meseca istovremeno sedeo u ovoj državnoj instituciji i na rukovodećem mestu privatne firme. Uz to, on je u trenutku kada je izabran za predsednika Saveta NBS bio i član Ekonomskog saveta predsednika Vlade Srbije, što je još jedna neregularnost, s obzirom na to da Zakon o NBS štiti autonomiju centralne banke i ne dozvoljava da članovi Saveta NBS budu istovremeno i članovi Vlade Srbije, piše Kurir.rs.
Tokom ovog preklapanja, firmu CIF su finansirale brojne banke i osiguravajuća društva, među njima Jubmes, Findomestik, Kredi, Srpska banka, Dunav društvo za upravljanje dobrovoljnim penzionim fondom...
Šoškić je zatim bio na funkciji guvernera NBS - od 28. jula 2010. do avgusta 2012. godine - i u tom periodu neke transakcije vezane za CIF bude sumnju da je po sredi bila trgovina uticajem, pišu mediji.
Komentari 8
Pogledaj komentare Pošalji komentar