Hronika 0

18.08.2026.

9:41

Dramatična borba s požarima; Potvrđena i prva žrtva; Uključuju se i helikopteri

Sektor za vanredne situacije juče je imao ukupno 201 intervenciju, od toga 146 požara na otvorenom prostoru. Jedna osoba je i nastradala.

Izvor: Tanjug

Dramatična borba s požarima; Potvrđena i prva žrtva; Uključuju se i helikopteri
TANJUG/ OMK MUP REPUBLIKE SRBIJE

Podeli:

U požaru na otvorenom u Smederevu nastradao muškarac starosti 70 godina. Kako prenosi RTS, mladić koji je pokušao da ga spasi zadobio je opekotine. Reč je o požaru u naseljenom mestu Plavinac kod Smedereva.

Pomoćnik načelnika Uprave za Vatrogasno-spasilačke jedinice Sektora za vanredne situacije Davor Vidović izjavio je da je najkritičnije u Deliblatskoj peščari, gde je vatra zahvatila 3.500 hektara šume i niskog rastinja.

"Stanovništvo i imovina trenutno nisu ugroženi, borimo se na ograničavanju tog požara. Trenutno je na terenu aktivno 345 učesnika akcije gašenja požara, sa 95 vozila i 37 radnih mašina. Čak i vatrogasni brod je poslat tamo zbog snabdevanja vodom svih učesnika akcije gašenja požara", naveo je Vidović.

Dodao je da će, zavisno od vremenskih uslova tokom dana, verovatno opet biti aktivirani i helikopteri MUP-a.

"Druge lokacije, poput Bovanjskog jezera i Stolova, su znatno mirnije i jednostavno tokom dana očekujemo znatno bolju situaciju. U okolini Bovana izgorelo je oko 60 hektara, dok je na teritoriji Stolova u pitanju oko 200 hektara šume i niskog rastinja, tako da su snage i dalje na terenu. Svi naši kapaciteti su stavljeni na maksimum i dalje se borimo protiv vatrene stihije", istakao je Vidović.

Možda vas zanima

Ukazao je da su nepristupačan prostor i vetar najveći problemi sa kojima se suočavaju ekipe na terenu.

"Prvo, zemljište je veoma, veoma teško. Jednostavno, velike količine peska koji se nalaze tamo, vozila su zaglavljuju u tom pesku. Isto, vetar je veoma često menjao pravce, a tokom noći je bio užasno jak vetar na toj teritoriji", naveo je Vidović.

Možda vas zanima

Istakao je da je u Deliblatskoj peščari veliki problem jak vetar koji pospešuje širenje požara i dodao da bi promena vremena doprinela bržoj lokalizaciji požara.

Naveo je da je od početka godine SVS imao 24.000 intervencija i da su polovinu činili požari na otvorenom prostoru, u kojima su stradale četiri soobe.

 

Podeli:

0 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: