12.01.2026.
12:25
Jača "zver" nad Rusijom i stiže u Srbiju
Aktuelni hladni talas u regionu potrajaće do srede, nakon čega sledi osetno otopljenje koje bi moglo da traje najmanje desetak dana, a moguće i do dve nedelje, najavljuje meteorolog amater Marko Čubrilo.
Ipak, prema njegovim najavama, otopljenje se neće zadugo zadržati jer već posle 24. januara postoji mogućnost za novo zahlađenje.
"Do srede hladno i uglavnom suvo, samo ponegde najčešće uz slab sneg. Duvaće umeren, zapadni i severozapadni vetar koji će u sredu okrenuti na jugozapadni smer. Noći i jutra vrlo hladni uz mrazeve od -17 do -7, a lokalno i oko -20 stepeni Celzijusa", ističe meteorolog Čubrilo.
Danas "ledeni dan", a onda popuštanje mraza
Kako dodaje, danas u Srbiji nad većim delom regiona očekuje se "ledeni dan" uz maksimume od -7 do -2 stepena Celzijusa, dok bi od utorak celodnevni mraz polako popuštao, prvo na zapadu regiona.
- Sneg napravio haos u zapadnoj Srbiji: Proglašena vanredna situacija
- Snežna mećava u Zlatiborskom okrugu: Vetar pravi smetove visoke preko metar
Podsetimo, od jutros cela Srbija je u minusu, a najhladnije je na planinama i to na Kopaoniku gde je izmereno -17, a među gradovima temperatura je najniža u Kikindi i Sjenici - 10 stepeni ispod nule.
"U utorak posle podne se očekuje prolazno naoblačenje i ponegde slabe padavine, količinski nebitne, dok bi ostalih dana nad većim delom regiona najčešće bilo suvo uz vrlo retku pojavu slabih padavina, koje bi češće mogle biti samo uz obalu Jadrana na orografskim preprekama Dinarida", najavljuje Čubrilo.
Noćni mrazevi će biti slabi i retki dok bi se dnevni maksimumi kretali od +3 do +9 stepeni Celzijusa, samo na istoku Srbije možda oko 0 stepeni Celzijusa.
Sneg bi se otopio u svim predelima ispod 900 metara nadmorske visine.
- MUP upozorava: Opasnost na putevima FOTO
- Dramatično upozorenje: Srbiju će ponovo zatrpati sneg; Najgore tek dolazi FOTO
Promena vremena od 24. januara, jača anticiklon nad Rusijom
Promena vremena, kako objašnjava Čubrilo, se za sada kao mogućnost javlja se oko 24. januara kada bi anticiklon nad zapadom Rusije i istokom Skandinavije mogao dovoljno ojačati da promeni vazdušna struja te i da umesto relativno toplog južnog i jugozapadnog po svojoj istočnoj periferiji pokrene osetno hladnije severoistočno.
Ipak, on ističe da je reč tek o slabom i nestabilnom signalu i da je za sada nemoguće davati preciznije prognoze, uz napomenu da zima, po svemu sudeći, još nije rekla poslednju reč.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar