Kupovina od 7 miliona brine komšije: "Prodaje li se Crnogorski elektroprenosni sistem Srbiji?"
Vest o jučerašnjoj kupovini odjeknula je u domaćim i medijima u regionu.
Izvor: Tanjug, cdm.me
Foto: Depositphotos, natanaelginting
Naime, akcionarsko društvo Elektromreža Srbija (EMS), po odluci Vlade Srbije, kupilo je juče na Montenegroberzi dodatnih pet procenata akcija Operatora prenosnog sistema Crne Gore za 6,9 miliona evra, saopštila je danas i zvanično EMS.
EMS je tako postala vlasnik ukupno 15 procenata akcija Crnogorskog elektroprenosnog sistema (CGES).
Kupljeno je 7.288.197 akcija po prosečnoj ceni od 0,9493 evra po akciji za šta je plaćeno 6.918.738 evra. Akcije su kupljene od malih akcionara.
EMS je ušla u vlasničku strukturu CGES-a u decembru 2015. godine kupivši 10,0141 procenata akcija.
"Kupovina dodatnih akcija privrednog društva Crnogorski elektroprenosni sistem A.D. u ekonomskom i poslovnom smislu predstavlja opravdanu investiciju u uspešno privredno društvo koje obavlja istovrsnu delatnost kao i naša kompanija, a čiji prihodi, dobit i imovina pokazuju tendenciju rasta", navodi se u saopštenju EMS.
Kako je navedeno, EMS ostvaruje srazmerno pravo na dividendu, od čega se očekuje finansijska dobit. EMS intenzivno sprovodi investicione aktivnosti na teritoriji Srbije i uporedo s tim radi na jačanju svojih prenosnih interkonektivnih kapaciteta.
"Na teritoriji Srbije naša kompanija aktivno gradi strateški značajan projekat Transbalkanski koridor za prenos električne energije, a između Crne Gore i Italije položen je i pušten u rad pomorski kabl koji je sastavni deo tog koridora. Kupovina dodatnog paketa akcija deo je EMS-ovog strateškog opredeljenja da aktivno učestvuje u jačanju panevropske povezanosti zemalja istočnog i zapadnog bloka, kao i u stvaranju i jačanju baze za razvoj evropskog tržišta električne energije", kažu u EMS-u.
Na taj način EMS učvršćuje svoju poziciju regionalnog lidera, navedeno je u saopštenju.
Oni takođe podsećaju da je EMS u decembru 2015. godine kupila na berzi nešto više od deset odsto akcija CGES-a u vrednosti od 13,9 miliona evra.
"Srpski mediji su, izveštavajući o toj trgovini, već tada isticali da njihovi ekonomisti ocenjuju da je ova transakcija važna i za preduzeće, ali i za tu državu, koja pretenduje da ojača lidersku energetsku poziciju na Balkanu", navodi se u tekstu pomenutog portala.
Poznato je da je, pored EPCG, CGES jedna od najvrednijih i najznačajnih crnogorskih kompanija, posebno zbog njenog partnerstva sa italijanskom Ternom, zahvaljući čijoj saradnji je realizovan najznačajniji projekat u ovom delu Evrope u oblasti elektroenergetske interkonekcije. Podmorska elektroenergetska interkonekcija između Crne Gore i Italije je jedna od najvećih investicija u elektroprenosnu infrastrukturu u Evropi.
Foto: Depositphotos, JacobSt
Finansijska vrednost, tehnički parametri, ali i činjenica da se radi o projektu koji je uvršten na zvanične liste projekata od značaja za Evropsku uniju i projekata od značaja za Energetsku zajednicu, govore o važnosti koja prevazilazi crnogorske granice. Namera EMS da kupuje vlasništvo u ovoj kompaniji do sada je bila moguća samo putem berze, a nova trgovina akcijama pokazuje želju da se ne stane samo na manjinskom udelu, ocenjuje se u tekstu.
"Namere Srbije da kupi elektroenergetski sistem u Crnoj Gori nisu nove. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić odavno pokazuje zainteresovanost za ovaj značajan deo državne ekonomije, ali, tada, po njegovom priznanju, za to nije bilo političke volje. Vučić je pre nešto više od godinu istakao: 'Država nema nameru da prodaje Elektroprivredu Srbije (EPS), već želi da kupuje elektroprivrede iz okruženja i da širi i jača svoju kompaniju'. On je tada primetio da je to i političko pitanje, pa, 'iako imamo novac, neki u okruženju ne žele nama da prodaju svoje elektroprivrede… Spremni smo da kupujemo elektroprivrede, hoćemo da širimo i jačamo EPS, da bude najveća kompanija na Balkanu', podvukao je tada predsednik Srbije Vučić", dodaje se u tekstu portala CDM.
Da Srbija sada ima mnogo veće šanse za upravljanje crnogorskim elektroenergetskim sistemima potvrđuje i pisanje medija da je poslanik tamošnjeg Demokratskog fronta Milutin Đukanović, najozbiljniji kandidat za novog direktora Elektroprivrede Crne Gore. Ovu informaciju je Dnevnim novinama potvrdilo više izvora bliskih vrhu vladajuće koalicije u Crnoj Gori. List navodi da će "prvi potez novog rukovodstva na čelu sa Đukanovićem, kako tvrde njihovi izvori, biti početak realizacije projekta gradnje HE 'Komarnica' koji će se prepustiti Elektroprivredi Srbije".
EPS je odavno zainteresovana za gradnju vršne elektrane na Komarnici, a nova uprava će se pozvati na ugovor iz osamdesetih godina prošlog veka koji "daje za pravo Srbiji da gradi Komarnicu na osnovu finansiranja istraživanja", pisale su Dnevne novine.
Poznato je da je energetska nezavisnost svake zemlje jedan od najvažnijih preduslova za njeno funkcionisanje. U dosadašnjim privatizacijama elektroenergetskih preduzeća, država je uvek ostajala većinski vlasnik akcija.
"Situacija sa iznenadnim gašenjem crnogorskog nacionalnog avio-prevoznika, od čega je najviše profitirao srpski avio-prevoz, kod velikog dela javnosti je probudio sumnju da zaštita nacionalnih interesa i kompanija ipak nije prioritet", zaključuje se u tekstu crnogorskog portala.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Od početka ove godine u Italiji se primenjuju ažurirana pravila za korišćenje bankomata, koja utiču na način podizanja gotovine, identifikaciju korisnika i obračun naknada.
Ruska državna kompanija Roszarubežnjeft saopštila je da su svi njeni energetski aktivi u Venecueli u potpunom vlasništvu Rusije i da su kupljeni po tržišnim uslovima, u skladu sa zakonodavstvom Venecuele, međunarodnim pravom i bilateralnim sporazumima.
Iranska nacionalna valuta, rijal, pala je na istorijski minimum, što odražava produbljivanje ekonomske krize izazvane višegodišnjim međunarodnim sankcijama, uporno visokom inflacijom i ograničenjima izvoza nafte.
Pristiglo je 750.000 prijava za upis bespravnih objekata po Zakonu o posebnim uslovima za evidentiranje i upis prava svojine na nepokretnostima, nazvanom "Svoj na svome".
Sjedinjene Američke Države možda bi morale da izdvoje 700 milijardi dolara ako bi ostvarile cilj predsednika SAD Donalda Trampa da kupi Grenland, preneo je danas američki NBC njuz, pozivajući se na tri izvora upoznata sa procenom troškova.
U Beogradu su danas potpisani Zajednička izjava o projektu beogradskog metroa i Memorandum o razumevanju za izgradnju kanalizacionog kolektora (interceptora) za sakupljanje otpadnih voda grada Beograda "Veliko Selo - faza I".
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski je izjavio da je ukrajinska delegacija trenutno na putu ka Sjedinjenim Državama, gde bi trebalo da se u narednim danima održe sastanci sa predstavnicima američkog predsednika Donalda Trampa.
Rat u Ukrajini – 1.423. dan. Predsednik Rusije Vladimir Putin poručuje da rešenje za Ukrajinu mora biti postignuto što je pre moguće i da se Moskva se zalaže za dugoročni mir.
Direktor CIA Džon Ratklif sastao se u četvrtak u Karakasu sa privremenom predsednicom Venecuele Delsi Rodrigez, a sastanak je održan "po nalogu predsednika Trampa", potvrdio je američki zvaničnik.
Desetine hiljada Kubanaca okupile su se na trgu preko puta američke ambasade u Havani u znak protesta zbog ubistva 32 kubanska oficira u Venecueli, zahtevajući istovremeno da američka vlada oslobodi bivšeg venecuelanskog predsednika Nikolasa Madura.
Operativni štab Opštine Kakanj proglasio je danas epizodu "uzbuna", zbog velikog zagađenja vazduha, štetnih čestica po zdravlje stanovništva i preduzimanju mera u skladu sa Planom interventnih mera u slučaju prekomerne zagađenosti.
Majkl Vartan, nekadašnji holivudski zavodnik, koji je igrao sa Madonom, Dženifer Lopez i Dženifer Garner, pojavio se u javnosti prvi put nakon dužeg perioda, a ljudi su u šoku kako sada izgleda.
Poznati španski pevač Hulio Iglesijas odbacio je optužbe za zlostavljanje koje su protiv njega iznele dve bivše zaposlene, ocenivši ih kao "apsolutno netačne“.
Dugoočekivani trejler za treću i poslednju sezonu popularne HBO serije "Euforija" je objavljen, a prema prvim kadrovima, gledaoce očekuju najnapetije epizode do sada, međutim, svi su prvo primetili kadrove sa Sidni Svini.
Serbian President Aleksandar Vučić said today that he is confident Serbia will find a solution and accelerate its path toward the EU, adding that he is not boycotting Members of the European Parliament, but that they have shown great disrespect toward Serbia.
As Donald Trump threatens to use the U.S. military to seize Greenland, European officials and diplomats have begun quietly voicing a previously unspoken thought: what would it look like to strike back at Trump?
In the Arctic mountains of Norway, British Royal Marines are training in extreme conditions for a potential war with Russia, the Brussels-based portal Politico reported today.
The President’s media adviser, Suzana Vasiljević, stated today that talks on the takeover of the Russian stake in NIS have reached the final stage, and she expects negotiators to send the final document to the U.S. OFAC by the end of this week.
WhatsApp će konačno biti blokiran u Rusiji tokom 2026. godine, izjavio je za Tass zamenik predsednika Odbora ruske Dume za informacionu politiku, IT i komunikacije Andrej Svincov.
Možete da navijete sat po njima: još jedan januar, još jedna Honor Magic serija. Ovog puta, predstavljeni su modeli Honor Magic 8 Lite i Honor Magic 8 Pro, a prvo predstavljamo skupljeg člana ovog dvojca.
Komentari 9
Pogledaj komentare