Srbija

Petak, 24.12.2021.

10:22

Kada bismo mogli da dobijemo nuklearku? Oni koji mogu da nam je grade staju na prste jedne ruke

Srbija, po svemu sudeći, definitivno i hoće da gradi, i ima potrebu za nuklearkom.

Izvor: Blic

Kada bismo mogli da dobijemo nuklearku? Oni koji mogu da nam je grade staju na prste jedne ruke
Ilustracija: Depositphotos, wlad74

Stručnjaci znaju i koliki bi njeni kapaciteti trebalo da budu, a i kako bi mogla i srednjoročno i dugoročno da zadovolji potrebe Srbije za strujom, koje će nesumnjivo rasti. Činjenica je i da gradnja nuklearke nikako nije niti jeftin, a još manje brz poduhvat.

Svedoci smo da se fabrike i složeni poslovno-stambeni kompleksi mogu izgraditi i za manje od godinu dana. Građani često misle da ništa mnogo duže ne bi trajala ni gradnja jedne nuklearne elektrane, ali to je u stvari projekat potpuno drugih dimenzija, piše Blic. Osim što košta i što se meri milijardama evra, reč je o vrlo kompleksnom poslu, koji ne može svako da radi.

"I Srbija je ne bi mogla nikako sama graditi. A i kada bi je drugi gradili trajalo bi to 10 godina. Da učestvujemo u gradnji da, ali malo je zemalja koje imaju znanje za takve investicije. Najbolje to rade Rusi i Amerikanci, a mogu i Francuzi, Nemci, Južna Koreja i Japan. Treba, međutim, reći i da mi imamo vrsne inženjere i da bi oni sa obukom od nekoliko godina u svetu, isto bili spremni", kaže stručnjak za energetsku efikasnost Miloš Zdravković, ukazujući na kompleksnost poduhvata.

Vučić: "Razmatramo izgradnju nuklearke"

Danas nam naše termolektrane obezbeđuju 70 do 72 odsto struje koju potrošimo. Zajedno sa hidro i ostalim izvorima pravimo oko 7,9 gigavata instalisane snage. I to je, ispostavlja se, dovoljno, ali imajući u vidu prirodni proces koji će kroz budućnost i povećavati potrebe za strujom, novi alternativni izvor i više je nego značajan.

"Da ne bismo brinuli, Srbiji treba još 700 megavata, a dugoročno gledano, imajući u vidu da će svaka kuća imati računar i da će potrošnja rasti po sličnim i drugim nivoima, treba nam još 700. I to bi mogao da nam donese jedan reaktor od 1,25 gigavata. On bi pokrio potrebe za Srbije za strujom u narednih 30 do 40 godina", kaže Zdravković.

Na pitanje koliko bi takav reaktor Srbiju koštao, odgovara da je računica prilično jasna.

"Ugovor koji je objavljen između ruske kompanije i Turske oko gradnje nuklearke sa 4 reaktora, snage 1,25 gigavata je 19 milijardi evra. Ako bismo mi gradili sa jednim, onda taj iznos podelite sa četiri i dobićete cenu", pojašnjava.

Poređenja radi, kada bismo gradili nuklearku poput slovenačke "Krško", to nam ne bi bilo dovoljno, jer ona ima jedan reaktor snage 770 megavata, a nama treba dvostruko više.

"Nama treba naša nuklearka" VIDEO

U našem okruženju nuklearke postoje i u Rumuniji, Mađarskoj, Bugarskoj. Kada govorimo o njihovim prednostima, postoji ih nekoliko. Na prvom mestu su ekonomski, ali nikako ne treba sporiti ni strateške, naučno-razvojne i ekološke. Kada govorimo o ekonomskim, treba reći da je proizvodnja struje iz nuklearnih elektrana najjeftinija. Mnogo je jeftinija i od proizvodnje u termoelektranama, a još više od proizvodnje u hidropogonima.

"Njihovi protivnici navode akcidente, pre svega u Černobilju, ali to su neopravdani strahovi. Bez njih u budućnosti Srbija jednostavno ne može da računa na stabilan i efikasan energetski sistem", zaključuje Zdravković.

Evropa u junu dobija najveću nuklearku

Dozvolu za rad petog nuklearnog reaktora ovih dana dobila je Finska. Biće to najveći reaktor u Evropi. Zvao bi se "Olkiluoto 3" i počeo da proizvodi struju u junu 2022. godine. Sa kapacitetom od 1.600 megavata, Finskoj bi obezbedio čak 15 odsto ukupne potrošnje struje.

Najveći nuklearni reaktor u Evropi dobio zeleno svetlo

Ovaj reaktor je trebalo da bude završen još 2009. uz ukupne troškove od 3,2 milijarde evra. Trinaest godina kasnije konačni troškovi izgradnje se procenjuju na 8,5 milijardi evra.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

18 Komentari

Možda vas zanima

Svet

"Nećemo da napustimo Rusiju"

Kineska kompanija "Hikvižn" ("Hikvision"), koja je jedan od glavnih dobavljača opreme za video nadzor, nije napustila rusko tržište, rekao je danas izvor blizak kompaniji.

16:12

28.5.2024.

21 h

Podeli: