Region

Četvrtak, 30.11.2023.

08:47

Neće se više prodavati vazduh: Otvaranje ovih kesica neće biti isto

Kesice čipsa pune vazduha, ambalaža u kojoj je više plastike nego proizvoda, velike kutije, a malo sadržaja, sve će to otići u istoriju.

Izvor: Index

Neće se više prodavati vazduh: Otvaranje ovih kesica neće biti isto
Ilustracija: Shutterstock/Kwangmoozaa

To tvrdi hrvatska evroparlamentarka Biljana Borzan u saopštenju za javnost.

"Čak 73 posto građana EU kaže da su bili zavarani velikom ambalažom proizvoda. Naime, premda na proizvodu piše količina, potrošači neretko 'odokativno' procene količinu sadržaja, a kad dođu kući, neugodno se iznenade. Dobijam jako puno upita građana za proizvode poput čipsa, pahuljica, pa čak i proizvode koji dolaze u bocama", kaže Biljana Borzan.

Evropski parlament je zato potvrdio zabranu pakovanja čiji je isključivi cilj da zavara potrošača oko količine samog proizvoda poput nepotrebnih slojeva ambalaže ili lažnog dna, stoji u saopštenju, prenosi Indeks.

"Prosečan stanovnik EU baci oko 188.7 kilograma ambalažnog otpada, a u Hrvatskoj se baci oko 75 kilograma, od toga se samo manji deo reciklira. Ovom odredbom ćemo osigurati da građani dobiju najviše za svoj novac, ali i zaštiti okolinu", kaže Borzan.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

19 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Neočekivano: Obustavljaju isporuku

Amazon je izjavio da je odlučio da neće nastaviti sa planovima dostave robe dronovima u Italiji, rekavši da, iako je postigao dobar napredak sa regulatorima vazduhoplovstva, šira poslovna regulatorna pitanja ne podržavaju projekat.

10:08

29.12.2025.

1 d

Svet

"Od 1. januara evro postaje nacionalna valuta"

Bugarska od 1. januara zvanično uvodi evro kao nacionalnu valutu, čime će postati 21. članica evrozone, nakon što je ove godine ispunila sve formalne kriterijume, uključujući inflaciju, budžetski deficit, dugoročne kamatne stope i stabilnost deviznog kursa.

11:33

29.12.2025.

1 d

Podeli: