Svet 1

29.04.2025.

9:33

Povećavaju cene i do 377%

Kineski gigant onlajn prodaje Šejn povećao je cene svojih proizvoda za potrošače u SAD i do 377 odsto uoči uvođenja američkih carina na manje pakete.

Izvor: Tanjug

Povećavaju cene i do 377%
Shutterstock/TZIDO SUN

Podeli:

Poskupljenja variraju po kategorijama. Proizvodi za lepotu i zdravlje poskupeli za 51 odsto, a ženska odeća za osam odsto, prenosi Blumberg. 

Za kućne i kuhinjske proizvode i igračke, prosečan skok cena je bio više od 30 odsto, predvođen ogromnim povećanjem cene seta kuhinjskih peškira od 377 odsto. 

Kineske platforme za onlajn trgovinu Šejn i Temu suočavaju se sa carinom od 120 odsto na mnoge svoje proizvode zbog odluke američke vlade da ukine izuzeće za male pakete iz kontinentalne Kine i Hong Konga. 

Prema ranijim pravilima, roba u vrednosti manjoj od 800 dolara je mogla da uđe u Sjedinjene Američke Države bez carina. 

Vlasti u Vašingtonu će takođe povećati naknadu po poštanskoj pošiljci za robu koja ulazi u SAD posle 2. maja na 100 dolara, a ova taksa će biti dodatno povećana nakon prvog juna. 

Američki predsednik Donald Tramp je u objavi na društvenim medijima 21. aprila rekao da u SAD "praktično nema inflacije" zbog pada cena energije i namirnica, ali kineski onlajn trgovci bi uskoro mogli da prenesu bar deo svojih dodatnih troškova na američke potrošače, upozorava njujorška agencija.

Podeli:

1 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Neočekivano: Obustavljaju isporuku

Amazon je izjavio da je odlučio da neće nastaviti sa planovima dostave robe dronovima u Italiji, rekavši da, iako je postigao dobar napredak sa regulatorima vazduhoplovstva, šira poslovna regulatorna pitanja ne podržavaju projekat.

10:08

29.12.2025.

1 d

Svet

"Od 1. januara evro postaje nacionalna valuta"

Bugarska od 1. januara zvanično uvodi evro kao nacionalnu valutu, čime će postati 21. članica evrozone, nakon što je ove godine ispunila sve formalne kriterijume, uključujući inflaciju, budžetski deficit, dugoročne kamatne stope i stabilnost deviznog kursa.

11:33

29.12.2025.

1 d

Podeli: