Poglašeni pobednici konkursa: Telekom Srbija nagradio talentovane mlade programere
Nastavljajući tradiciju podrške talentovanim srednjoškolcima Telekom Srbija i ove godine organizovao je mts app konkurs za izradu aplikacija za mobilne uređaje.
Izvor: B92.net
Foto: mts
Učenici specijalizovanih odeljenja za matematiku, informatiku i računarstvo, učesnici konkursa, na onlajn prezentaciji predstavili su svoje aplikacije na kojima su vredno radili prethodnih meseci, saopšteno je iz Telekoma.
Žiri je imao izazovan zadatak da među kvalitetnim radovima odabere pet najboljih: "SmarterWater“ tima iz Gimnazije "Boljai“ iz Sente, "Explora“, tima iz gimnazije u Smederevskoj Palanci, "Eko drugar“ i "Smarket“ timova iz Računarske gimnazije u Beogradu i "Fitness Assistant“, iz novosadske gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj“.
"Kao kompaniju koja posluje u oblasti telekomunikacija, koja prati i postavlja nove okvire na polju tehnoloških inovacija, raduje nas entuzijazam generacija mladih, spremnost na usavršavanje i traženje novih prilika. U tom duhu Telekom Srbija kroz mts app konkurs i druge društveno odgovorne projekte koje realizuje, ulaže u obrazovanje mladih, kao pokretača bolje i lepše budućnosti za društvo u celini“, izjavila je Marija Bošković, direktorka Sektora za odnose s javnošću Telekoma Srbija.
Članovi tima "Eko drugari“, Žana Jelovac, Janko Mirović i Jovan Tomić, istakli su da je neprocenjivo to što su imali priliku da upoznaju timove iz drugih mesta u Srbiji, da otkriju nove ideje, upoznaju zabavnu stranu programiranja i nađu inspiraciju za sledeći projekat. I tim "Zeleni prekidač“ se slaže sa drugarima iz svoje gimnazije u oceni da su, radeći na aplikaciji, unapredili rad u timu i dodaje da su zadati rokovi doprineli osećaju rada u velikoj kompaniji. "Ako mislite da imate dobru ideju, prestanite samo da sanjate, okupite i organizujte svoj tim i učinite da vaša zamisao postane stvarnost. Znanje koje ćete steći, nagrade i osećaj da ste zapravo stvorili nešto što će pomoći ljudima, definitivno će biti vredno vašeg truda“, izjavili su Ognjen Nešković i Pavle Sekešan.
Učenici iz senćanske gimnazije "Boljai“, David Sobonja i Boris Tevdenić, ocenili su da je bilo veoma zanimljivo videti aplikacije ostalih učesnika. "Nama je učešće u konkursu mnogo značilo, jer smo imali priliku da drugima predstavimo svoj projekat i da ga tako promovišemo. Zamerke i pohvale žirija pomogle su nam da sagledamo jače i slabije strane aplikacije i projekta“, izjavili su članovi tima "GardenerZ“.
Članovi tima ByteMinded iz Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj“, Marko Gordić i Igor Maljik, rekli su da je za njih suočavanje sa preprekama i rešavanje problema tokom rada na aplikaciji bio pravi izazov koji su prevazišli upornošću i uz međusobnu podršku.
Svoje utiske podelili su i učenici gimnazije u Smederevskoj Palanci, Kristina Karašićević, Mina Todorović i Aleksa Maričić: "Drago nam je što smo uspeli da osvojimo nagradu, posebno imajući u vidu da je veliki broj konkurentskih projekata imao kvalitetno izveden dizajnerski deo aplikacije, dok je naš projekat bio fokusiran pre svega na izvodljivost koncepta.“
Kao i prethodnih godina i ovogodišnje pobednike, pored vrednih nagrada, očekuje i učešće u regionalnom finalu konkursa pod nazivom "Regionalni app izazov“, gde će se susresti sa timovima iz Bosne i Hercegovine i Crne Gore, jer su takmičenje pod istim uslovima organizovali i m:tel BiH i m:tel CG.
U nastojanju da podstakne primenu stečenog znanja, kreativnost i timski duh mladih, Telekom Srbija već jedanaest godina uspešno organizuje mts app konkurs, a do sada je 193 tima predstavilo čak 200 aplikacija za mobilne uređaje.
Mts app konkurs je uvršten u selekciju prestižne evropske organizacije CSR Europe, a održava se uz podršku Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja.
Opisi pobedničkih aplikacija
Foto: mts
SmarterWater je aplikacija koja omogućava stabilan i skalabilan sistem zalivanja biljaka, od onih u kući, do onih na polju. Aplikacija uz pomoć kontrolne jedinice koja je povezana sa senzorom i pumpama, omogućava uvid u proces i parametre zalivanja. Sistem se može kontrolisati preko telefona, pomoću ove aplikacije, ili i sa vebsajta, kreiranog upravo za tu namenu.
Explora predstavlja pomoćnika u orijentaciji i uz intuitivni interfejs koji koristi, namenjena je svima koji žele da istraže svoju okolinu. Explora nudi širok izbor lokacija za istraživanje - od prirodnih odlika, do geografskih i turistički interesantnih lokacija. Na osnovu mesta na kom se korisnik nalazi, aplikacija prikazuje mesta od interesa koja se nalaze u radijusu do 50km. Uz pomoć žiroskopa i zadnje kamere telefona, na ekranu se iscrtavaju lokacije u različitim bojama, u zavisnosti od toga kojoj grupi pripadaju.
Eko drug je aplikacija namenjena svima koji su zainteresovani za ekologiju i sticanje održivih navika. Eko drug omogućava uvid u podatke o zagađenju, energiji, vremenu, UV zračenju i još mnogo drugih. Eko drug sa korisnicima deli i savete, daje informacije o karbonskom otisku i pruža mogućnost da se pokrene igrica na temu ekologije.
Aplikacija Smarket omogućava pretraživanje namirnica u onlajn prodavnici koje se mogu dodavati i organizovati u spiskove, a potom se može odrediti dan u kalendaru kada su korisniku potrebne. Takođe, aplikacija upravlja i organizacijom virtuelnog frižidera brzim skeniranjem bar-koda namirnica koje je potrebno naručiti iz onlajn prodavnice i organizuje dostavu na kućnu adresu.
FitnessAssistant je aplikacija namenjena unapređenju fizičkog zdravlja i svakodnevnih navika korisnika. Omogućava lako i efikasno praćenje nutritivnih vrednosti u ishrani, napretka u fizičkim aktivnostima, kao i praćenje kvaliteta sna. Korisnik napreduje srazmerno ispunjenju dnevnih ciljeva.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Ruska državna kompanija Roszarubežnjeft saopštila je da su svi njeni energetski aktivi u Venecueli u potpunom vlasništvu Rusije i da su kupljeni po tržišnim uslovima, u skladu sa zakonodavstvom Venecuele, međunarodnim pravom i bilateralnim sporazumima.
Američki predsednik Donald Tramp izjavio je da bi nastao "potpuni haos" ako bi Vrhovni sud SAD poništio njegove globalne trgovinske carine, a odluka o tome očekuje se već sutra.
Iranska nacionalna valuta, rijal, pala je na istorijski minimum, što odražava produbljivanje ekonomske krize izazvane višegodišnjim međunarodnim sankcijama, uporno visokom inflacijom i ograničenjima izvoza nafte.
Iran je poslednjih godina prodao Rusiji rakete i drugo naoružanje u vrednosti od više od četiri milijarde dolara, prenosi Blumberg pozivajući se na upućene izvore.
Indija i Francuska se približavaju velikom sporazumu o nastavku ugovora o "rafalu" za Indijsko ratno vazduhoplovstvo (IAF), a očekuje se da će se razgovori ubrzati pre posete francuskog predsednika Emanuela Makrona Indiji u februaru 2026.
Nacionalnim programom javne železničke infrastrukture od 2025. do 2029. planira se modernizacija magistralnih pruga, povećanje bezbednosti i interoperabilnosti, a investiciona vrednost svih železničkih projekata u Srbiji iznosi oko 14 milijardi evra.
Obnovljivi izvori energije su prošle godine činili 47,5 odsto bruto potrošnje električne energije u Evropskoj uniji, što je rast od 2,1 odsto u odnosu na 2023, objavio je danas Evrostat.
Iznajmljivanje nekretnina postalo je poslednjih godina vrlo unosan posao, a stanodavcima mnogi čak i zavide, jer “ne rade ništa, a svakog meseca im kaplje kirija”.
Prema podacima Infostudovih sajtova za zapošljavanje i karijerni razvoj (Poslovi Infostud, HelloWorld i Startuj Infostud) tržište rada u Srbiji je tokom 2025. godine ušlo u fazu vidljivog usporavanja, koje se najjasnije ogleda u manjem broju objavljenih oglasa
Oči celog sveta uprte su u Iran, u kom se masovne demonstracije i njihovo brutalno gušenje ne zaustavljaju, ali i u SAD čiji predsednik je zapretio da će Amerika intervenisati.
Slovački ministar odbrane Robert Kalinjak (Smer) odbacio je ideju o stvaranju zajedničke evropske vojske, napominjući da bi odbranom u Evropi trebalo da komanduje Severnoatlantski pakt (NATO), a ne Evropska unija (EU).
Poslanici Skupštine Srbije završili su u 18 časova rad za danas, a sutra u 10 sati nastaviće objedinjenu raspravu o 25 tačaka dnevnog reda, među kojima je set pravosudnih zakona koje je predložio poslanik Srpske napredne stranke Uglješa Mrdić.
Kako RTS nezvanično saznaje, privedene su četiri osobe, osumnjičene da su tokom dočeka Srpske nove godine na Gradskom trgu u Čačku ledinicama gađale Anu Bekutu.
Serijal u pet epizoda, "Fabricio Korona: Ja sam vest" (Fabrizio Corona: Io sono la notizia) stigao je prošle nedelje na Netfliks. U središtu je ispovest Nine Morić, hrvatske manekenke koja godinama živi u Italiji,a koja je pred kamerama iznela teško priznanje.
Melisa Gilbert obećala je da će stati uz svog supruga Timotija Basfilda nakon što se u utorak predao policiji zbog optužbi za seksualno zlostavljanje dece.
Bivši svetski šampion u teškoj kategoriji Majk Tajson navodno je tokom posete Beloj kući u novembru 2025. godine predao predsedniku SAD Donaldu Trampu zahtev za pomilovanje repera Šona "Didija" Kombsa.
Tokom dočeka pravoslavne Nove godine u Čačku poslata je ružna slika u javnost nakon što je grupa pojedinaca napala pevačicu Anu Bekutu tokom nastupa, a incident je oštro osudio i Čedomir Jovanović, poručivši da nasilju nema mesta u društvu.
Na osnovu jedne noći provedene u laboratoriji za spavanje, veštačka inteligencija može da proceni rizik za više od 130 bolesti – od Parkinsonove bolesti, do raka dojke. Softver ne otkriva uzroke, već samo korelacije.
Danas počinju prijave za nove besplatne preventivne zdravstvene preglede u cilju očuvanja zdravlja koje sprovodi Zavod za zdravstvenu zaštitu radnika "Železnice Srbije", rekao je prim. dr Vlado Batnožić, direktor tog zavoda.
Netflix je najavio seriju "The Dealer", korejsku kriminalističku dramu smeštenu u svet kazina, koju producira Hvang Dong-hjuk, autor serije "Squid Game".
Regionalna pop zvezda Hari Mata Hari vraća se pred beogradsku publiku u okviru turneje kojom obeležava veliki jubilej 40 godina trajanja na muzičkoj sceni.
Dokumentarna miniserija "The Cult Behind the Killer: The Andrea Yates Story“, koja u tri epizode prikazuje neke od najšokantnijih zločina u savremenoj američkoj istoriji, postala je hit na HBO Maxu.
Gotovo da nema osobe koja nije čula ljubavnu baladu "Sve je ovo premalo za kraj" ili da ne znaju da zapevuše njen refren, a malo ko zna da je pesma objavljena nekoliko godina nakon što je pevač poginuo.
Lenovo i FIFA najavljuju AI-pokretana tehnološka rešenja koja unapređuju inteligentne operacije, osnažuju igrače i trenere i donose imerzivnija iskustva za navijače na FIFA Svetskom prvenstvu 2026™.
Denmark and Greenland are strengthening their military presence in Greenland together with NATO allies as part of military exercises in the Arctic, Greenland’s armed forces said, ahead of talks between foreign ministers of Denmark / Greenland and US officials.
Serbian President Aleksandar Vučić addressed the public from Abu Dhabi, where he will participate in the panel “Partnership and Cooperation in the Field of Energy” as part of Sustainability Week 2026.
If Maia Sandu’s wish were to come true—that is, if Moldova and Romania were to unite—a new country with around 24 million inhabitants would be created, which would change the balance of power in Europe.
After the escalation of the conflict in Iran, where it has been confirmed that over 2,500 people have been killed during the protests, it is increasingly likely that U.S. president will attack Iran, but analysts believe that this would bring numerous problems.
“The European Union, by constantly talking about Iran, is diverting attention from Greenland—the issue it should be dealing with now,” said Maria Zakharova, spokeswoman for the Russian Ministry of Foreign Affairs.
Trend iznenađuje analitičare, jer SUV segment, kod kojiih je pogon 4x4 najčešći u poređenju sa drugim klasama vozila, i dalje raste među novim automobilima.
Komentari 0
Pogledaj komentare