29.04.2026.
9:17
Ne prodaju mnogo automobila, ali je direktor zaradio 403 miliona dolara
Osnivač i izvršni direktor proizvođača električnih automobila Rivian, Ar Džej Skarindž, primio je prošle godine platu od 403 miliona dolara, otkrivaju poslovni izveštaji kompanije.
Rivian je prošle godine u SAD isporučio 42.247 električnih vozila, dok je Ford prodao 2,2 miliona i GM 2,85 miliona na domaćem tržištu, a Tesla oko 1,65 miliona automobila širom sveta.
Skarindža ovo čini jednim od najplaćenijih direktora u auto-industriji na svetu, a po primanjima može da mu parira samo Ilon Mask na čelu Tesle.
Ono što Skarindžovu zaradu čini još šokantnijom jeste činjenica da ona dolazi u periodu kada Rivian nije beležio značajan rast.
Istina, Rivian je uspeo da ostvari svoju prvu bruto dobit u istoriji 2025. godine zahvaljujući smanjenju troškova i pokretanju proizvodnje manjeg SUV modela R2, ali cena akcija je i dalje znatno niža u odnosu na rekordan nivo iz 2021. godine, dok je prodaja prošle godine zabeležila pad.
Važno je napomenuti da Skarindž nije dobio svih 403 miliona dolara u gotovini. Kompenzacioni paket se sastojao od 373,5 miliona dolara u akcionarskim opcijama, 26,6 miliona dolara u nagradnim akcijama i skromnijih 1,12 miliona dolara fiksne plate.
Prema uslovima novog ugovora, njegova osnovna plata trebalo bi da poraste na dva miliona dolara. Pored toga, mogao bi da zaradi neverovatnih 4,6 milijardi dolara putem akcionarskih opcija ukoliko u narednih 10 godina uspe da podigne cenu akcija kompanije na 140 dolara, piše Carscoops.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar