26.02.2026.
19:30
Tatra nadmašila samu sebe: Napravili 16x16 kamion, imaće posebne namene! FOTO
Češki proizvođač Tatra poznat je širom sveta po svojim specijalnim terenskim vozilima, ali ovaj model predstavlja pravi inženjerski vrhunac.
Iz proizvodnih pogona u Koprivnicama izašla je nesvakidašnja šasija u konfiguraciji 16×16 sa prepoznatljivim centralnim cevnim okvirom koji omogućava savladavanje najtežih terena bez ikakvog napora.
Reč je o modelu Phoenix 16×16 sa volanom na desnoj strani, koji karakteriše čak pet upravljačkih osovina i ultra široke gume. Ispod DAF-ove kabine smešten je moćni dizel motor Paccar MX-13 od 530 KS, uparen sa dvanaestostepenim ZF Traxon menjačem, što vozilu pruža ogromnu snagu i izuzetnu preciznost u upravljanju.
Ovaj jedinstveni kamion trenutno se priprema za ugradnju Bronto Skylift dizalice, odnosno radne platforme, nakon čega će biti isporučen telekomunikacionoj kompaniji Quantum Comms u australijskoj državi Viktoriji.
Novi vlasnik je insistirao na pogonu na svih osam osovina kako bi se osigurala maksimalna vuča u svim uslovima. Vozilo je dugačko više od 17 metara, a fascinantan je podatak da sve osovine imaju blokirajuće diferencijale.
Upravljivost je rešena na specifičan način jer su prve tri i poslednje dve osovine upravljačke, što je prava retkost u svetu kamiona, ali neophodno za ovoliku dužinu. Zahvaljujući gumama širine 445 mm na svim točkovima, omogućeno je maksimalno osovinsko opterećenje od 10 tona, dok službeni podaci navode da ukupna dozvoljena masa celog kamiona iznosi neverovatnih 78,5 tona.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar