Fotografije su jedno a stvarnost drugo. S-Cross je automobil koji neuporedivo bolje izgleda uživo - i ne samo to. Nema mnogo modela koji ostavljaju utisak kompletnog vozila, kao što je ovaj Suzuki, kome je zaista teško naći manu.
Suzuki S-Cross SX4 1.4 BoosterJet: zapremina 1373 ccm; snaga 103 kW (140 KS) pri 5500 o/min; maks. o. mom. 220 pri 1500-4000 o/min
Tekst - Aleksandar Bursać; Izvor - Auto Magazin
Krosoveri su kategorija vozila koja polako postaje dominatna u odnosu na standardne automobile. Suzuki je želju kupaca prepoznao još krajem osamdesetih, kada je Vitara praktično uspostavila nove standarde na svetskom tržištu.
U međuvremenu su se pojavili brojni modeli ovog japanskog brenda, koji su dodatno podigli kriterijume među kupcima automobila.
I ne samo to, Suzuki je navikao klijente da za svoj novac dobiju više u odnosu na konkurenciju i to je jedna od glavnih karakteristika i današnjih modela. Najnoviji u nizu je redizajnirani S-Cross.
Dimenzije (dužina/širina/visina): 4300/1785/1585 mm. Meðuosovinsko rastojanje: 2600 mm
Ovaj auto je po svojim dimenzijama pozicioniran iznad aktuelne Vitare i pripada takozvanom C segmentu. Tokom nedavnog fejslifta promenjen je dizajn prednjeg dela, uvođenjem nove maske sa mnogo hromiranih detalja.
Moramo da priznamo da nas na fotografijama nije baš oduševio, ali je prvi susret uživo promenio mišljenje o dizajnu. S-Cross jednostavno nije previše fotogeničan auto, ali kada stanete ispred njega shvatite da je odluka dizajnera zaista na mestu i da auto deluje vrlo zrelo, autoritativno i elegantno.
Štaviše, izgleda još bolje nego do sada.
Novina su i farovi u punoj LED tehnologiji, uključujući dnevna, srednja i duga svetla, sa automatskom nivelacijom visine snopa svetla.
Suzuki je ovim napravio pravi potez, jer mnogo bolje osvetljavaju put, intenzitet je dosta veći i veoma efikasno obavljaju posao i sa kratkim i sa dugim svetlima. Ukratko, to su najveće vizuelne promene. Na drugi pogled, već prilikom prvih kilometara, imali smo utisak da je ovo potpuno nov auto.
Razlika je velika, S-Cross je sada daleko kompletniji u pogledu voznih karakteristika. Tu mislimo bukvalno na sve, od veoma preciznih i mekih komandi, pa do reakcije na njih, počevši od odličnog turbo-benzinca, preko upravljanja, ponašanja na putu privelikim brzinama, u krivinama, preko rupa, zvučne izolacije, pa sve do bezbednosnih sistema kao što su automatsko kočenje i adaptivni radarski tempomat.
Suzuki ne otkriva previše ali S-Cross je ozbiljno unapređen tako da u vožnji ostavlja utisak potpuno novog automobila.
Na žalost, materijali u kabini nisu bitnije promenjeni. Dobar deo komandne table jeste mek na dodir, ali je zato tvrda plastika i dalje dominanta na ostalim površinama, uključujući i tapacirung ispod donje ivice prozora u vratima.
To je praktično jedina zamerka S-Crossu, koji je našem tržištu veoma zanimljiv zbog toga što najbolje opremljena verzija sa sjajnim 1.4 turbo-benzincem od 140 „konja“ košta manje od najjeftinijeg direktnog konkurenta sa manjim i slabijim motorom – Nissana Qashqai.
Iako S-Cross ima za nijansu manje spoljašnje dimenzije, kabina nije manja. Utisak je da pozadi ima čak i više mesta za glavu i noge, a podaci govore da je i prtljažnik veći za skoro 30 litara.
Prtljažnik: 430/1269 l
Najveći utisak na nas je ostavila ukupna solidnost i kvalitet završne obrade. Posebno ističemo inženjering na polju mehanike, tako da je konstrukciono ovaj Suzuki na nivou najboljih „Nemaca“.
Za volanom se sedi vrlo udobno, a veliki hod upravljača po dubini i relativno odmaknute nožne komande omogućavaju čak i blago zavaljen položaj vozača, što je bliže limuzinama nego SUV automobilima.
Ručica šestostepenog menjača ima kratke hodove i vrlo je precizna. Sve komande su meke i odlično usklađene, tako da je S-Cross u ovom trenutku jedan od najsofisticiranijih modela u klasi.
Novina u redizajniranom modelu je i turbo-benzinac zapremine 1.4 litra sa direktnim ubrizgavanjem goriva. Premijeru je imao prošle jeseni u Vitari S i do sada se odlično pokazao.
Izuzetno je tih, miran i uglađen. Na leru se gotovo i ne čuje a u vožnji je spreman na sve greške vozača u smislu sposobnosti da trenutno povuče i na vrlo niskim obrtajima.
Sa svojih 140 „konja“ i 220 Nm predstavlja pravu meru za ovaj auto. Dovoljno je snažan za žustru vožnju, što dokazuju i podaci o ubrzanju od 9,5 sekundi do 100 km/h.
U praksi deluje da su ubrzanja još bolja, pre svega zbog rane aktivacije turbine. Možete da ga vozite kao sportski auto ali i potpuno relaksirano, tako da i ne čujete motor.
Uz niske troškove redovnog održavanja, treba računati i na skromnu potrošnju, koja je na testu iznosila oko 6,6 litara po gradu, uz dosta kratkih relacija po špicu.
Nismo imali problem ni sa parkiranjem, s obzirom da je testirani S-Cross Elegance standardno opremljen prednjim i zadnjim parking senzorima, kao i kamerom za vožnju unazad velike osetljivosti u noćnim uslovima.
Dopalo nam se što auto meko upija sve vrste neravnina. Vrlo meko upija sitna oštećenja na asfaltu, a udarne rupe efikasno neutrališe, bez stresanja karoserije.
U vožnji autoputem sofisticirano umiruje karoseriju prilikom prelaska preko ulegnuća na putu u stilu većih limuzina, a progresivni servo učvršćuje volan tako da imate utisak kao da vozite veliki i stabilan auto.
Što se tiče potrošnje na otvorenom, pri 130 km/h S-Cross troši oko šest litara benzina i tada se „vrti“ na nešto viših 3000 obrtaja u odnosu na slične turbo-benzince. Zvučna izolacija je vrlo dobra, a šum strujanja vazduha je među najnižima u klasi.
Osim što je vozački atraktivan auto, S-Cross je vrlo upotrebljivo porodično vozilo, sa velikim prtljažnikom i obiljem mesta na zadnjim sedištima. Može da se nabavi po ceni od 13.990 evra koliko košta dobro opremljena osnovna verzija, mada je svakako za preporuku kombinacija koju smo testirali – sa jačim motorom i najboljom opremom.
Za 17.800 evra dobija se ubedljivo najbolja oprema u C segmentu, koja, osim komfora, pruža i maksimalnu bezbednost za putnike. Tu pre svega mislimo na radarske senzore koji obezbeđuju automatsko kočenje i adaptivni tempomat koji održava odstojanje od vozila ispred. Osim šest standardnih vazdušnih jastuka, tu je i jastuk za kolena vozača.
Redizajnirani Suzuki S-Cross nas je zaista prijatno iznenadio. Najjači utisak na nas su ostavili sjajni turbo-benzinac, koji menja dosadašnji atmosferski 1.6 motor, veoma bogata oprema i odličan kvalitet završne obrade. Voleli bismo da je primenjeno više meke plastike u kabini, ali kada se sve uzme u obzir, to je najmanje bitna stavka.
Uostalom, u sve to se i sami možete uveriti na test vožnji koju možete da zakažete u Eurosumaru.
Automatsko kočenje
Za razliku od drugih automobila sa automatskim kočenjem, kod Suzukija možete da birate osetljivost, odnosno na kom odstojanju će sistem biti pripravan.
Po želji možete i potpuno da ga isključite. U praksi se pokazao više nego korisnim a pozitivno je i to što ne dozvoljava nasilničku i rizičnu vožnju.
Oprema za primer
Osim automatskog kočenja, radarskog tempomata, beskontaktnog otključavanja, LED glavnih svetala, prednjih i zadnjih parking senzora, kamere za vožnju unazad, GPS uređaja, osvetljenja prostora za noge napred i brojnih drugih korisnih detalja, tu su i dvostepeni grejači sedišta.
Mape sa 3D objektima
Standardni deo opreme je vrlo kvalitetno ozvučenje sa multimedijalnim displejem osetljivim na dodir.
Dovoljno je reći da je sve projektovao i proizveo Boš (Bosch). Posebno su nam se dopali trodimenzionalni objekti na mapi, kao i vrlo jasno izvršena kategorizacija ulica u smislu prioriteta.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Rat u Ukrajini – 1414. dan. Najmanje tri osobe povređene su danas u ruskom napadu na Krivi Rog u Ukrajini, objavio je lokalni zvaničnik Oleksandr Vilkul.
SAD su nakon vojne akcije u Venecueli zarobile predsednika te zemlje Nikolasa Madura i prebacile ga u Njujork, preuzele političku kontrolu nad zemljom i otvoreno najavile tranziciju vlasti. Istovremeno, Vašington razmatra i preuzimanje Grenlanda.
Ambasada SAD u Kijevu je primila informacije o potencijalno značajnom vazdušnom napadu koji može da se dogodi u bilo kom trenutku u narednih nekoliko dana, zbog čega je hitno upozorila javnost.
Rat u Ukrajini – 1.416. dan. Ruske snage su upotrebile rakete "orešnik" u masovnom napadu na ključne ciljeve u Ukrajini, saopštilo je rusko Ministarstvo odbrane.
Železničar je angažvao novo pojačanje, u klub iz Pančeva stigao je doskorašnji napadač Partizana Dušan Jovanović, koji je potpisao ugovor do leta 2028.
Američki predsednik Donald Tramp izjavio je da ne smatra nužnim hapšenje ruskog predsednika Vladimira Putina, ističući da i dalje veruje u mogućnost dogovora kojim bi se okončao rat u Ukrajini.
Američki predsednik Donald Tramp izjavio je da ne smatra nužnim hapšenje ruskog predsednika Vladimira Putina, ističući da i dalje veruje u mogućnost dogovora kojim bi se okončao rat u Ukrajini.
Severna Koreja saopštila je danas da je Južna Koreja poslala još jedan dron u severnokorejski vazdušni prostor 4. januara, kršeći suverenitet zemlje, javila je severnokorejska novinska agencija KCNA.
Rat u Ukrajini – 1.416. dan. Ruske snage su upotrebile rakete "orešnik" u masovnom napadu na ključne ciljeve u Ukrajini, saopštilo je rusko Ministarstvo odbrane.
Sjedinjene Države krive su za "pretvaranje mirnih protesta u nasilno, subverzivno delovanje i rašireni vandalizam" u Iranu, izjavio je iranski ambasador pri Ujedinjenim nacijama pred Savetom bezbednosti.
Manekenka Emily Ratajkovski (34) razljutila je publiku svojom objavom na Instagramu za koju su neki njeni pratioci rekli da pokazuje nepoštovanje prema hidžabu.
Popikona Britni Spirs, koja je tokom ranih dvehiljaditih godina dominirala svetskom muzičkom scenom, saopštila je da više neće nastupati u Sjedinjenim Američkim Državama.
Netflixova hvaljena antologijska serija "Black Mirror", poznata po pomeranju granica i uznemirujuće tačnim predviđanjima o tehnološkoj budućnosti, zvanično se vraća sa osmom sezonom.
Iako se očekivalo da će peta sezona serije "Stranger Things" dugo zadržati prvo mesto na Netfliksu, to se nije dogodilo. Nekoliko dana nakon premijere, popularna serija braće Dafer izgubila je tron u Srbiji, a na vrh liste najgledanijih je triler "Run Away".
Nestor Aleksander Hedavej, poznatiji jednostavno kao Hedavej (Haddaway), rođen je 9. januara 1965. godine u Port of Spejnu, na Trinidadu i Tobagu. Prepoznat je kao jedno od vodećih imena evropske dens scene devedesetih godina.
Beogradska filharmonija je spremna za veliki put u Mumbaj i prvi odlazak u Indiju u svojoj istoriji dugoj 102 godine, gde će boraviti od 11 - 18. januara povodom koncerata u čast 90. rođendana slavnog Zubina Mehte.
Russia announced that it will consider the presence of any foreign troops in Ukraine as a legitimate military target, marking Moscow’s first comment after Kyiv’s allies said at Paris summit that they agreed on key security guarantees for the Ukrainian capital.
Ukrainian President Volodymyr Zelensky said today that the bilateral security guarantees agreement with the United States is essentially ready to be finalized at the highest level.
U.S. operation against Maduro could change the rules of the game. Beijing and Moscow see an opportunity to flex their muscles. China threatened to deliver a 'direct strike' on Taiwan after U.S. President Donald Trump ordered kidnapping of Venezuelan president.
Meteorologist Nedeljko Todorović stated today that winter weather, accompanied by low temperatures, snow, and rain, will persist across Serbia for another four to five days, adding that precipitation in the coming days will be lighter with partial clearings.
French meteorological services have issued a red alert for the Manche department and the English Channel coast due to the approaching storm Goretti, while the northwest of the country has been placed under an orange warning level due to strong winds.
Saobraćajna policija otkrila je 48.902 prekršaja tokom akcije pojačane kontrole saobraćaja od 24. decembra prošle godine do 8. januara ove godine, tokom koje su kontrolisali 133.786 vozila.
Komentari 92
Pogledaj komentare