26.06.2026.
17:20
Ford verovao veštačkoj inteligenciji, pa morao da vrati stotine inženjera na posao
Ford je ponovo zaposlio više od 350 inženjera nakon problema sa veštačkom inteligencijom.
Veštačka inteligencija trebalo je da pomogne Fordu da poboljša kvalitet automobila, smanji troškove garancija i broj opoziva vozila.
Međutim, kompanija je priznala da je preveliko oslanjanje na AI, uz odlazak iskusnih stručnjaka, dovelo do suprotnog efekta.
Ford je saopštio da je morao da zaposli ili vrati više od 350 inženjera kako bi ponovo obučili AI sisteme i unapredili način prikupljanja podataka.
Mnogi iskusni stručnjaci napustili su kompaniju pre nego što je njihovo znanje preneto na sisteme veštačke inteligencije.
Potpredsednik za razvoj hardvera Čarls Pun izjavio je da je Ford pogrešno pretpostavio da će sama primena AI tehnologije automatski dovesti do kvalitetnijih automobila.
- Ford slavi istorijski jubilej u komšiluku: Proizveden milioniti Ford Puma!
- Šuška se... stiže električni Ford Fiesta?
- Nije gotovo za legende: Ford Focus i Fiesta mogli bi da se vrate
Ipak, veštačka inteligencija i dalje ima važnu ulogu u razvoju novih modela. Ford danas koristi više od 100.000 automatizovanih AI testova koji proveravaju softver i brzo otkrivaju potencijalne greške.
Zahvaljujući tome, izmene se mogu napraviti i u kasnim fazama razvoja vozila.
Kompanija je u međuvremenu promenila pristup kontroli kvaliteta. Umesto da rešava probleme tek nakon što se pojave, cilj je da se potencijalni kvarovi otkriju i spreče mnogo ranije.
Zbog toga su razvojni, proizvodni i softverski timovi sada znatno tеsnije povezani, a formiran je i poseban tim od 40 stručnjaka zadužen isključivo za prevenciju softverskih problema.
Ford navodi da novi pristup već daje rezultate. Iako je ove godine i dalje imao najveći broj opoziva vozila u SAD među velikim proizvođačima, troškovi garancija i stopa opoziva počeli su da opadaju.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar