12.02.2026.
17:45
Ovo je najprodavaniji automobil u Srbiji – da li ste iznenađeni?
U Srbiji je tokom 2025. prodato 31.697 novih putničkih automobila, što predstavlja najbolji rezultat u poslednjih pet godina.
Ove podatke izneo je danas na godišnjoj konferenciji generalni sekretar Srpske asocijacije uvoznika vozila i delova Boris Ćorović, dodajući da je 2023. godina označila kraj problema koji su postojali tokom perioda pandemije koronavirusa.
"Od 2023. godine, imamo praktično dvocifreni rast svake godine. U odnosu na 2023. godinu 2024. je iznosio negde oko 10 odsto, ove godine čak 13 odsto, što govori da smo u jednom zamahu i uzlaznom trendu kada su u pitanju novi putnički automobili", objasnio je on.
Rekao je da i dalje na listi najprodavanijih brendova prednjači Škoda koja je prodala 7.386 vozila, dok je Toyota na drugom mestu sa 3.692 vozila, a na listi ih prate Renault, VW, Hyundai, Dacia, BMW, Audi, Citroen i Mercedes.
Kada je reč o modelima, Ćorović je istakao da je najprodavaniji model Škoda Octavia sa 1.815 prodatih primeraka, dok je Toyota Corolla tik iza nje, sa 1.786 prodatih primeraka.
Dalje idu Škoda Kamiq (1.303 prodata primerka), Škoda Scala (1.052) i Toyota Yaris Cross (836).
Benzinci i dalje dominiraju
Pored ovih podataka, Ćorović je istakao da je u Srbiji i dalje dominantna prodaja vozila sa benzinskim agregatima, a sledeći po popularnosti su modeli sa hibridnim pogonom.
"U Srbiji je dominantan i dalje benzin, 44,9 odsto, hibridi su tu negde sa 37,6 odsto i oni prate neki trend koji je i u EU. Kod nas su dizeli i dalje solidno zastupljeni, a u EU oni polako iščezavaju i njihova cifra se smanjuje. Sada smo već jednocifreni i već duže vreme je udeo dizela u EU manji nego udeo električnih vozila", rekao je Ćorović.
Dodao je da Srbija zaostaje za EU po pitanju prodaje vozila sa električnim pogonom, ali da je zabeležen minimalan napredak u prodaji tih vozila.
"U Srbiji imamo, za sada, još simboličan udeo i procenat, to je negde oko 2,1 odsto, a moram da kažem da je to u odnosu na prethodnu godinu opet jedan simboličan pomak, jer smo u prethodnoj godini imali negde oko 1,6 odsto", naglasio je on.
Prema njegovim rečima, kada je reč o prodaji novih vozila, Srbija i dalje ima veliki zaostatak za državama EU.
Šta je sa polovnjacima?
Kako je rekao, aktuelni zakonski okvir i dalje omogućava uvoz vozila sa euro 3 motorom koji su obično stari oko 25 godina.
"To su podaci o vozilima koja su prvi put registrovana. Takvih vozila polovnih je u Srbiji do kraja 2025. godine bilo 147.000 u odnosu na 2024. kada je bilo oko 135.000", poručio je Ćorović.
On je naglasio da je u 2025. godini prodato 8.876 novih skutera i motocikala, za razliku od 2024. kada je bilo prodato 6.792 vozila.
"Dakle, imamo kad su u pitanju zajednički skuteri i motocikli rast od 31 odsto. Da podsetim, samo putnički automobili rast 13,8 odsto, laka komercijalna vozila pad od 15 odsto, i motocikli i skuteri rast od 31 odsto. Od ovih 8.876 vozila, 56 odsto su skuteri, 44 odsto su motocikli", naveo je generalni sekretar Asocijacije.
Istakao je da su najprodavaniji brendovi među skuterima Peda, Honda i Yamaha, a među motociklima BMW, Peda i CFMOTO.
"Odnos prodatih novih motocikala i skutera u odnosu na polovne je takođe bitno drugačiji u odnosu na putničke automobil. Ovde je prodato više novih vozila, 54,8 odsto u odnosu na polovne vozila", rekao je Ćorović.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar