Aktuelno 43

26.10.2025.

13:15

Kinezi osvajaju svet – pada prodaja japanskih, korejskih i evropskih marki

Jeftini automobili iz Kine preuzimaju tržišta Azije, Afrike i Južne Amerike.

Izvor: B92.net

Kinezi osvajaju svet – pada prodaja japanskih, korejskih i evropskih marki
BYD

Podeli:

Kineski automobili doživljavaju pravu ekspanziju u zemljama Azije, Afrike i Južne Amerike.

Dok se pažnja u Evropi i SAD-u fokusira na dolazak kineskih brendova poput BYD-a i MG-a, prava borba odvija se na tržištima u usponu – Brazilu, Tajlandu, Indoneziji, Izraelu i širom Latinske Amerike.

Ključ uspeha kineskih proizvođača je cena. Njihova vozila, posebno električna, znatno su pristupačnija od evropskih, japanskih, korejskih i američkih konkurenata. To ih čini idealnim izborom za kupce u državama sa nižim primanjima.

Kinezi osvajaju svet – pada prodaja japanskih, korejskih i evropskih marki
BYD

Podaci koje je objavio JATO Dynamics pokazuju da kineske marke zauzimaju sve veći udeo na tržištima gde su nekada dominirali Toyota, Nissan, Hyundai, Volkswagen i Ford.

U Brazilu, udeo kineskih brendova porastao je sa 6,8 na 9,1 odsto, dok su u Australiji dostigli gotovo 17 odsto tržišta.

Kinezi osvajaju svet – pada prodaja japanskih, korejskih i evropskih marki
BYD

U Ukrajini je BYD udvostručio svoj udeo, a sličan trend beleži se u Čileu, Kolumbiji i Indoneziji.

Iako kineski automobili još nisu dominantni svuda, njihov rast je ubrzan – u Urugvaju i Izraelu beleže rast prodaje od preko 10 odsto godišnje.

Jasno je da Kina preuzima primat u novoj globalnoj automobilskoj trci – i to bez preskupih reklama i luksuza, već zahvaljujući povoljnoj ceni i sve boljoj tehnologiji.

Podeli:

43 Komentari

Možda vas zanima

Strah od odmazde Moskve

Sve je palo u vodu: Neće biti dogovora

Belgija se usprotivila predlogu Evropske komisije za deblokiranje kredita Ukrajini od 210 milijardi evra finansiranog zamrznutom ruskom imovinom i uništila nade EU za dogovor do samita lidera.

16:40

16.12.2025.

2 d

Svet

Zagrmeo je: Mrtva je

Ideja da EU koristi zamrznutu rusku imovinu, koja se uglavnom nalazi u Briselu, kako bi finansirala Ukrajinu mrtva je jer postoji manjina koja je protiv toga, izjavio je danas madjarski premijer Viktor Orban.

10:16

18.12.2025.

23 h

Svet

Mađarska potpisala: "Isporučujemo gas"

Mađarska je danas potpisala ugovor sa Sjedinjenim Američkim Državama o isporuci 400 miliona kubnih metara tečnog prirodnog gasa (TPG) godišnje, izjavio je mađarski ministar spoljnih poslova i trgovine Peter Sijarto.

17:38

16.12.2025.

2 d

Podeli: