06.04.2025.
15:35
Kina bi mogla da primora velike proizvođače automobila na spajanje
Changan bi mogao da se spoji sa Dongfengom kako bi prestigao BYD i postao najveći kineski proizvođač električnih vozila.

Automobilska industrija Kine je ogromna, brzo se menja i ponekad je gotovo nemoguće pratiti je bez dijagrama. Čak i veliki Zapadni igrači poput Toyote i Volkswagena, koji su duboko ukorenjeni u kineskom tržištu, posluju kroz više zajedničkih preduzeća koja proizvode slične modele.
Sa stotinama brendova (mnogi od njih su u državnom vlasništvu) koji se bore za mesto na sve konkurentnijem tržištu, kineska vlada sada usmerava ka efikasnijem i jednostavnijem pristupu.
Cilj je konsolidacija ključnih državnih proizvođača automobila kako bi se povećala efikasnost, smanjila preklapanja i ubrzao prelazak zemlje na električna vozila.
Na nedavnom događaju u Pekingu, zamenik predsednika Komisije za nadzor i upravljanje državnom imovinom pri Državnom savetu Kine pozvao je proizvođače automobila na restrukturiranje i usklađivanje operacija.
Ideja je da zajedničkim razvojem i proizvodnim kapacitetima ove kompanije postanu konkurentnije, posebno u odnosu na agilnije privatne brendove.
- Kako pobediti ovu ponudu: Vrhunska tehnologija za 16.000 evra!
- "Ludi naučnik" ga osnovao, Mask ga ismevao: Ovaj gigant danas osvaja svet, rušeći Teslu
- Kineski gigant: "Planiramo da udvostručimo prodaju van Kine"
Komisija nadgleda oko 100 državnih firmi, uključujući Chongqing Changan Automobile, Dongfeng Motor Corp i China FAW Group, navodi Nikkei Asia.
Još u februaru, South China Morning Post je izvestio da vlada razmatra mogućnost da Dongfeng i Changan stave pod jedinstvenu holding grupu. Ukoliko se to ostvari, spojena kompanija bi mogla da prestigne BYD i postane najveći kineski proizvođač električnih vozila, što bi značajno promenilo tržišni pejzaž.
"Ako do restrukturiranja dođe, to bi bio veliki korak ka konsolidaciji industrije i veoma važan potez za dugoročnu budućnost kineske auto-industrije", rekao je analitičar investicione kompanije Morgan Stanley.
Konsolidacija u zamahu
Prošle godine je Changan prodao 2,68 miliona vozila, dok je Dongfeng prodao 2,48 miliona. Međutim, nisu uspeli da isprate tempo kompanije BYD kada je reč o prelasku na električna vozila, te su prošle godine propustili da ispune svoje EV ciljeve.
Ivan Li, menadžer u kompaniji Loyal Wealth Management, istakao je: "Iz saopštenja obe kompanije jasno se nazire potencijalno spajanje njihovih državnih matičnih firmi, iako to još uvek nije izričito potvrđeno".
Dodao je da vlada verovatno vidi konsolidaciju kao način da se smanji unutrašnja konkurencija i sektor bolje pozicionira za budućnost.
Zajednička ulaganja i dalje igraju ključnu ulogu
Uprkos slabijem učinku u sektoru električnih vozila, obe kompanije su i dalje duboko integrisane u kineski auto-ekosistem.
Dongfeng ima zajednička preduzeća sa kompanijama Nissan, Honda, Peugeot i Citroen, dok je Changan partner sa Fordom i Mazdom.
Ova savezništva mogu zakomplikovati eventualno spajanje, ali istovremeno naglašavaju strateški značaj obe kompanije na globalnom tržištu.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar