16.02.2025.
11:25
Trendovi prevazilaze politiku? Prodaja EV i PHEV vozila skočila za 18% u januaru
Globalna prodaja električnih i plug-in hibridnih vozila nastavila je da raste u januaru, uprkos sezonskom padu u odnosu na snažan decembar. U poređenju sa januarom 2024, prodaja je porasla za 18%.

Prema podacima koje je objavio RHO Motion, širom sveta je u januaru prodato oko 1,3 miliona EV i PHEV vozila. To predstavlja porast od 18% u odnosu na januar 2024, ali i pad od 35% u poređenju sa decembrom 2024.
Glavni razlog za pad prodaje u odnosu na decembar je pad prodaje u Kini od 43% u odnsou na decembar, što je očekivano zbog proslave kineske Nove godine.
Kina ostaje najveće tržište elektrifikovanih vozila, sa oko 700.000 prodatih jedinica u januaru, što je 12% više nego u istom mesecu 2024. godine.
Evropa: Veliki skok u Nemačkoj, pad u Francuskoj
EU, EFTA i Velika Britanija zabeležili su rast od 21% u odnosu na januar 2024, sa ukupno 250.000 prodatih vozila, iako je to bilo 19% manje nego u decembru.
Nemačka beleži značajan skok od 40% u odnosu na prošlu godinu, nakon teške 2024. godine, kada su subvencije za električna vozila bile smanjene.
Francuska, beleži pad prodaje od 52% u odnosu na decembar, delom zbog uvođenja novog poreza na težinu za PHEV vozila, što je možda odvratilo potrošače od kupovine elektrifikovanih modela.
Severna Amerika: Mešoviti rezultati
U SAD i Kanadi je prodato oko 130.000 EV i PHEV vozila, što je 22% više nego u januaru 2024, ali i 28% manje nego u decembru.
Moguće usporavanje tržišta u SAD moglo bi biti posledica promena u kriterijumima za dobijanje punog federalnog EV poreskog kredita od 7.500 dolara.
Zanimljivo je da, uprkos povratku Donalda Trampa u Belu kuću, potražnja za električnim vozilima u SAD za sada ostaje stabilna, što pokazuje da neki trendovi prevazilaze politiku.
Komentari 9
Pogledaj komentare Pošalji komentar