Pojeden prvi "hamburger iz epruvete"

“Hamburger je napravljen od matičnih ćelija krave, i nismo unosili nikakve izmene. Da bismo zaista uspeli u ovome, želeli smo da ima istovetan izgled, osećaj i ukus kao kada jedete pravo meso”

Život

Izvor: Izvor: B92, Guardian

Ponedeljak, 05.08.2013.

12:58

Default images

Prvi hamburger napravljen od mesa dobijenog u laboratoriji iz matičnih ćelija krave predstavljen je, ispržen i pojeden danas u Londonu.

"Očekivala sam malo mekšu teksturu. Ukus je intenzivan, blizu je mesa, ali nije toliko sočno. Konzistentnost je perfektna, samo mi nedostaju so i biber. Da, za mene je ovo meso i uopšte se ne raspada", rekla je austrijska naučnica i stručnjak za hranu Hani Rojcler nakon prvog zalogaja.

Iza ovog hamburgera, u čiju je proizvodnju do sada uloženo 250.000 funti, stoji ekipa holandskih naučnika sa Univerziteta u Mastrihtu, predvođena profesorom Markom Postom.

Osim pomenute sume novca, bilo je potrebno šest nedelja da se napravi goveđe meso iz laboratorije, a pljeskavica od 142 grama sadrži i prezle, so, jaja u prahu i šafran.

Kako je sintetizovano meso bele boje, za prirodnu crvenu boju korišćen je sok od cvekle. Meso je isprženo na suncokretovom ulju i malo putera.

"Osećaj u ustima je kao da jedete meso. Iako mi nedostaje nečeg malo masnijeg, sve ovo ostavlja utisak kao da je pravi hamburger. Ipak, ukus je ono što je drugačije", kaže kritičar i ekspert za hranu Džoš Šonvald.
www.culturedbeef.ne
“Hamburger je napravljen od matičnih ćelija krave, i nismo unosili nikakve izmene. Da bismo zaista uspeli u ovome, želeli smo da imao istovetan izgled, osećaj i ukus kao kada jedete pravo meso”, kazao je Post pre zvanične prezentacije hamburgera.

Neposredno pre početka predstavljanja, koje su osim medija putem interneta pratili i brojni gledaoci širom sveta, saopšteno je da je glavni finansijer celog projekta Sergej Brin, jedan od osnivača Gugla.

On je projekat podržao sa 215.000 funti, a zbog čega je to učinio pročitajte OVDE.

Post je objasnio da je za proizvodnju sintetičkog mesa potrebno 99 posto manje resursa nego za uzgoj pravog mesa, znatno manje vode (između 82 i 96 posto), kao i da se tom prilikom proizvodi 78 do 95 posto manje gasova odgovornih za efekat staklene bašte.
Sa prezentacije u Londonu (printscreen)
“Krave su veoma ‘neefikasne’, jer zahtevaju sto grama biljnih proteina da bi proizvele svega 15g životinjskih proteina. Zbog toga moramo da hranimo krave u velikim količinama da bismo mi uopšte mogli da se prehranimo”, kazao je Post u razgovoru za Gardijan, dodajući da je proizvodnja “hamburgera iz epruvete” mnogo efikasnija, a uz to ne postoji ni potreba za ubijanjem krava.

Poslednja je tvrdnja ujedno i razlog zbog kojeg je projekat dobio veliku podršku organizacija za zaštitu životinja. Tako se u zvaničnom saopštenju PETA-e navodi da ćemo uskoro zaista biti u mogućnosti da jedemo meso bez griže savesti i moralnih dilema oko ubistva životinja zarad ljudske prehrane.

Prema podacima svetske Organizacije za hranu i poljoprivredu, do 2050. godine ješćemo dva puta više mesa nego sada.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

79 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: