LE: Favoriti sigurni, Rijeka moćna

Lion, Torino, Rijeka, Krasnodar, Briž, Omonija, Astra, Soligorsk praktično su završili posao u 3. kolu kvalifikacija za Ligu Evrope.

Četvrtak, 31.07.2014.

17:05

Olimpik je sa 4:1 slavio kod Mlade Boleslav, Torino je zabeležio 3:0 kod Bromapojkarne, Rijeka je demolirala Vikingur 5:1, a Briž bio ubedljiv protiv Brendbija sa 3:0.

Ominija je lako savladala Metalurg 3:0, Astra je istim rezultatom dobila Liberec, a Soligorsk sa 5:2 šokirao Varagem. Ubedljiv je bio i Elfsborg sa 4:1 nad Hafnarjfordurom, a Dinamo je razoračao u Moskvi protiv Šmone.

Dan je otvoren u Kazahstanu, gde je domaći Šahtjor u Karagandiju porazio splitski Hajduk – 4:2 (2:0). Splićani su se dva puta vraćali posle deficit od dva gola, smanjili su na 3:2 sredinom drugog poluvremena i imali veliku priliku u finišu čak i za remi, ali je promašaje kaznio Žangilisbaja u poslednjim trenucima meča.
Beta/AP Photo
U drugom meču dana, AIK je poveo u devetom minutu protiv Astane golom Bahui, ali je Nuserbajeb, pred kraj prvog poluvremena, postavio konačan rezultat (1:1). Duel Nefčija i gruzijske Čikhure protekao je bez golova, dok je rumunska Astra bila ubedljiva protiv Libereca (3:0) – uz het trik Fataija.

Elfsborg je lako izašao na kraj sa Hafnarfjordurom, odličnom igrom u drugom poluvremenu (4:1), a izraelska Šamona uspela je da izdrži napade Dinama u Moskvi i izbori vredan remi (1:1). Omonija je takođe bila ubedljiva protiv Metalurga iz Skoplja (3:0), dok se u susretu Ruha i Esbjerga mreže se nisu tresle.

Lion nije imao previše problema na gostovanju u Češkoj Mladi Boleslav (4:1). Jatara i Gonalon su doneli sigurnih 2:0, da bi Jatara svojim drugim pogotkom potvrdio trijumf. Sličan scenario viđen je i u Švedskoj – gde je Torino savladao Bromapojkarnu (3:0). Domaći su se dobro držali do krja prvog dela igre, ali je onda Segerstem skrivio penal, koji Larondo pretvara u vođstvo. Larondo je pogodio i posle sedam minuta igre u nastavku, da bi Bereto postavio konačan rezultat.
DInamo iz Minska je napravio malo iznenađenje, minimalnom pobedom nad Klužom, a gol odluke postigao je naš Nenad Adamović u 55 minutu. S druge strane, PSV je istim rezultatom savladao Sent Polten iz Austrije, iako je u poslednjih pola sata igrao sa deset igrača.

Slovački Trenčin, koji je eliminisao novosadsku Vojvodinu, odigrao je na domaćem terenu bez golova sa premijerligašem Halom, dok je Plzenj golom Kolara u nadoknadi vremena, izbegao porac od Petrolula u Rumuniji, posle vodećeg gola veterana Mucua petnaest minuta ranije (1:1). Posle poraza Hajduka u Karagandiju, Rijeka i Hajduk su sigurnim nastupima popravili veče u Hrvatskoj.

Posebno je bila ubedljiva Rijeka, koja je razbilja Vikingur (5:1) na Farskim Ostrvima. Najzaslužniji za pobedu ekipe sa Kantride bili su Kvržić i Kramarić sa po dva gola. Splićani su imali nešto teži zadatak (2:0), ali su sigurnom igrom i pogocima Roga i Bela, u prvom poluvremenu, porazili Černomorec ('dželata' Crvene zvezde iz proške sezone).

Da je i beloruski fudbal u ekspanziji pokazao je Šahtjor iz Solgorsko, pošto je na ubedljiv način slavio u Varegemu protiv Zultea (5:2). Gosti su posle samo 12 minuta igre imali dva gola prednosti, da bi Plet u 40. minutu vratio nadu domaćim navijačima. Ipak, samo četiri minuta kasnije dobija direktan crveni, a Stargorodski vrača na dva gola razilike. Konti ponovo vraća nadu petnestak minuta pre kraja, ali Belorusi sa nova dva gola gotovo prolaze u naredno kolo.
Favoriti su nastavili u istom ritmu, pa smo i u večernjim terminima videli nekoliko ubedljivih trijumfa. U Belgiji, Klub Briž je bez većih problema izašao na kraj sa danskim Brenbijem (3:0), Real Sosijedad je zahvaljujući Zurutuze i Kanalesa slomio defanzivni Aberdin (2:0), dok se Krasnodar prošetao kroz Mađarsku i 'pregazio' Debrecin (5:1).

Jedini predstavnik Bosne i Hercegovine u ovoj rudni takmičenja, Sarajevo je poraženo na stadionu Asim Ferhatović Hase od Atromitosa (2:1). Puzigaća je anulirao vodeći gol gostiju sa starta meča, ali je Nastos u finišu ipak postavio konačan rezultat.