SL: Donald za minimalac Zvezde protiv Rada

Crvena zvezda savladala je ekipu Rada u 29. kolu Superlige Srbije – 1:0 (0:0).

StarSport

Crveno-beli, aposolutni lideri nacionalnog šampionata, tako su nastavili nepobedivu seriju ove sezone, dok 'Građevinari' od 20. feburara ne znaju za pobedu u nacionalnom šampionatu pa su i dalje u jako teškoj poziciji.

Oba tima imala su nekoliko odličnih prilika, pogotovo u prvom poluvremenu, ali je jedini gol viđen tek u 73. minutu – kada je Luis Lućo Ibanjes poslao loptu iz kornera na peterac, a Mičel Donald najbolje skočio.

Poslednje kolo na programu je za vikend – u kom Zvezda gostuje čačanskom Borcu, dok Rad čeka niški Radnički – posle čega će bodovi ekipama biti podeljeni, a ujedno će se formirati i dve grupe od po osam timova – plej-of i plej-aut.

Ovakav sistem takmičenja po prvi put se primenjuje u Srbiji, a doigravanje nam donosi jednokružni sistem 'svako sa svakim'.

Meč je počeo inicijativom i napadima Zvezda, ali su prvih 45 mnuta obeležili veliki promašaji na obe strane, Najpre Marko Petković sa pet metara promašuje praznu mrežu, a u narednoj prilici mu golman Filipović brani udarac sa ivice kaznenog.

S druge strane, 'Građevinari su propustili takođe dve sjajne prilike da kazne velike greške Brazilca Edsona, odnosno Aleksandra Lukovića.

Prvo je Andrija Kaluđerović u 18. minutu iskoristio poklon i našao se sam ispred Damira Kahrimana, ali je šutirao tik pored leve stative, da bi potom Borko Veselinović, posle poigravanja kapitena Zvezde u petercu, promašio prazan gol sa pet metara.

Drugi deo igre doneo nam je nešto čvršću igru, sa manje tempa i prilika, ali je susret ipak na kraju završen trijumfom jedne od ekipa. Argentinski levi bek upisao je desetu asistenciju, a korpuletni holanski vezista drugi pogodak – kada je bio najbolji u skoku pored četiri igrača za 26. pobedu svog tima.

Superliga – 29. kolo:

Crvena zvezda – Rad 1:0 (0:0)
Donald 73
Čukarički – Novi Pazar 1:0 (1:0)
Ostojić 17'
Javor – Partizan 1:2 (0:2)
Dražić 72 - Mihajlović 4, Crnomarković 29 (ag)

16. Jagodina 29 4 11 14 21:43 23

Domaćin je od samog starta preuzeo kontrolu i već u četvrtom minutu imao veliku priliku za rani gol. Aleksandar Katai se sjajno okrenuo na levom krilu, prevario dvojicu čuvara i poslao loptu na dalji rogalj peterca. Na nju natrčava Marko Petković i sa pet metara je šalje pored leve stative.

Dok su gosti čekali šansu iz kontre i greške rivala, Zvezda je nastavila da napada, a isticao se David Babunski, koji je prvi put od dolaska iz Barselone B zaigrao u startnoj postavi.

Najpre je slabo pokušao posle lepe kombinacije saigrača, da bi onda bio zaustavljen faulom na dvadesetak metara od gola, posle prodora.

Nastavilo se sa otvorenom igrom na obe strane, da bi novu veliku šansu imao agilni Petković. Ovoga puta, posle duplog pâsa na ivici šesnesterca njegov udarac Filipović uspeva da zaustavi. S druge strane, prvu veliku priliku za ekipu sa Banjice propušta Andrija Kaluđerović.

Bivši centarfor Crvene zvezde koristi veliku grešku Brazilca Edsona u 19. minutu i izlazi sâm na Damira Kahrimana, ali šutira zamalo pored leve stative. Samo dva minuta kasnije i Aleksandar Luković, drugi štoper i kapiten domaćina, pravi takođe počentičku grešku.

Sada je iskusni Luković bez potrebe petljao u svom petercu, to je iskoristio Kaljuđerović, Nenadović odbijenu loptu prosledio do Borka Veselinovića – koji je sa pet metara šalje loptu pored stative, pored prazne mreže.

Uvidevši da mogu da stvore konkretnu opasnost, 'Građevinari' nedugo potom imaju još jednu priliku – kada se ističe Kahriman lepom paradom posle šuta glavom sa peterca. U preostalih petnaestak minuta, zaigralo se nešto čvršće na sredini, ali je Zvezda ipak uspela još dva puta opasno da zapreti.

Prvo je Lućo Ibanjes bio blizu gola iz slobodnog udarca, da bi zatim Mihailo Ristić divnom fintom netarao dva protivnička igrača da proklizaju, međutim i on šalje loptu tik pored dalje stative.

Drugi deo igre počeo je neočekivanom prilikom za Rad, pošto je Stanojević izveo korner na peterac, a lopta prošla pored dvojice igrača i pogodila stativu.

Za razliku od početka meča Zvezda nije uspela da uspostavi inicijativu, dok je na drugoj strani Protić šutirao visoko preko gola iz slobodnjaka. U 51. minutu viđena je prva sumnjiva situacija na meču, pošto se čini da Ugo Vieira nije bio u ofsajdu prilikom dodavanja Kataija kroz sredinu.

Nastavila je Zvezda da pojačava tempo, a uskoro je reagovao i Miodrag Božović – Vieiru je zamenio Predrag Sikimić, a Davida Babunskog Srđan Plavšić. Već u sledećem napadu upravo je Sikimić spustio loptu do Kataija u šesnestercu, ali je njegov pokušaj iz voleja završio desetak centimetara pored stative.

Ubrzo smo i na drugoj strani videli spornu situaciju, ovoga puta Lutovac, koji se zavukao iza leđa odbrane domaćina i sačekao dijagonalu, nije bio u ofasajdu iako je zastavica uredno bila podignuta.

Crveno-beli nisu odustajali od ideje da postignu pogodak, iako i dalje nisu uspevali direktno da ugroze gol Rada.

Ali, onda je Ibanes idealno izveo korner na peterac u 73. minutu, a Mičel Donald bio najviši u skoku i uspeo glavom da provuče loptu između ruku Filipovića za vođstvo, svoj drugi gol i desetu asistenciju Argentinca– 1:0.

U međuvremenu je Kataija zamenio Slavoljub Srnić, dok su 'Građevinari' svoju poslednju izmenu izvršili posle vodećeg gola domaćina, kada je Jovanovića zamenio Kolarević.

Domaćin je nastavio sa napadima i posle vođstva, sve do kraja meča, ali se rezultat ipak nije menjao. Sve akcije Zvezde odvijale su se uglavnom preko krila, da bi se završavale ili kornerom ili dobrom intervencijom gostiju. S druge strane, Kahriman praktično nije imao posla u samom finišu susreta.