Nedelja, 31.05.2009.

17:25

Torino ispao u Seriju B

Fudbaleri Bolonje pobedili su Kataniju 3:1 (2:0) u poslednjem kolu Serije A izborivši opstanak u Kalču.

Svoju šansu za opstanak u ovom kolu je tražio Torino, ali su 'bikovi' izgubili u Rimu od Rome 3:2 i preselili se u Seriju B. Derbi poslednjeg kola odigran je u Firenci gde su 'ljubičasti' izgubili od Milana 2:0 u poslednjem profesionalnom meču Paola Maldinija. Najubedljiviju pobedu zabeležio je Udineze protiv Kaljarija (6:2), a izuzetno efikasano kolo (42 gola) obeležio je i duel Inter i Atalante (4:3).

Đenoa je na svom terenu bila ubedljiva protiv poslednjeplasiranog Lećea (4:1), ali je to bilo nedovoljno za plasman u Ligu šampiona zbog slabijeg međusobnog odnosa sa Fiorentinom. Juventus je slavio protiv Lacio sa 2:0, a do pobede je došao i Napoli protiv Kjeva (3:0). Nerešeno je bilo u Palermu gde je gostovala Sampdorija (2:2) i u Ređini gde je igrala Sijena (1:1).

Bolonja je opstanak u ligi obezbedila ubedljivim trijumfom protiv Katanije. Već polovinom prvog poluvremena domaći su vodili 2:0, a strelci su bili Minjacini u petom i Terci u 26. minutu. Marimoto je u petom minutu nastavka smanjio na 2:1, ali je najbolji strelac Bolonje Marko Di Vajo u 68. minutu rešio pitajne pobednika i sudbine svog tima.

Torinu je u Rimu bila potrebna pobeda, a 'bikovi' su već posle devet minuta igre imali prednost. Vailati je postigao gol koji je dao nadu u opstanak navijačima tog kluba. Međutim, u 35. minutu prvog dela Menez je izjednačio na 1:1. Posle pola sata igre u drugom delu Vučinić, koji je u 27. minutu zamenio Perotu, postigao je i drugi gol za 'vučicu' i preokrenuo rezultatl. Desetak minuta kasnije bilo je jasno da će Torino napustiti Seriju A jer je Frančeskini napravio penal i dobio crveni karton, a Toti je bio siguran sa 'kreča'. Konačan rezultat postavio je bivši fudbaler Intera Nikola Ventola dva minuta pre kraja meča.

Poslednju utakmicu u karijeri, kapiten Milana Paolo Maldini odigrao je u Firenci gde su mu njegovi saigrači podarili pobedu za oproštaj. Kaka je u 55. minutu 'načeo' Fiorentinu, a posao je završio Brazilac Pato u 76. minutu.

Najbolji strelac Serije A za sezonu 2008/2009 je centarfor šampiona Zlatan Ibrahimović sa 25 golova. Švedski reprezentativac je protiv Atalante na 'Đuzepe Meaci' postigao dva gola i prestigao Marka Di Vaja iz Bolonje i budućeg saigrača Dijega Milita. Ibrakadabra je u veoma turbulentnom meču golove postigao u 12. i 81. minutu. Inter je poveo već u šestom minutu preko Muntarija, izjednačio je Doni u desetom, a 120 sekundi kasnije Ibrahimović je doneo novu prednost 'neroazurima'. Ipak, Atalanta svega deset minuta kasnije ponovo izjednačava preko Cigarinija. U drugom delu gosti dolaze do preokreta drugim golom Donija koji je bio precizan u 53. minutu. Deset minuta pre kraja šampion preko Kambijasa (80) i Ibrahimovića (81) dolazi do novog preokreta i sezonu završava pobedom.

Đenoa je bila ubedljiva protiv Leća, a poslednjeplasiranu ekipu u sezoni 'otvorio' je Boško Janković u 22. minutu. Izjednačio je Tiriboki deset minuta kasnije ali su Kriskito jednim, i novi napadač Intera Milito sa dva gola, doneli siguran trijumf Đenovljanima u drugom poluvremenu.

Inter, Juventus i Milan su izborili direktan plasman u LŠ, a Fiorentina će igrati kvalifikacije za najelitnije evropsko klupsko takmičenje. U Evropa Ligu su se plasirali Đenoa i Roma kao peti i šesti tim lige, te Lacio kao osvajač Kupa. U seriju B ispali su Torino, Ređina i Leće.