Auto-moto

Nedelja, 28.09.2008.

11:31

Nova titula za 'Doktora'

Italijanski motociklista Valentino Rosi osvojio je šestu titulu u 'kraljevskoj' klasi svetskog šampionata.

'Doktoru' je na jutrošnjoj trci za Veliku nagradu Japana na stazi 'Motegi' bio dovoljan plasman na podijum za konačan trijumf, ali je još jednu uspešnu sezonu zaokružio u stilu, osmom ovogodišnjom pobedom i petom u nizu.

Vozač Jamahe krenuo je sa četvrte pozicije na startnom pravcu. Imao je čak 87 bodova više od Kejsija Stounera na Jamahi pred takmičenje u Japanu, ali ništa nije prepustio slučaju. Sredinom trke je obišao mladog Australijanca i rutinski sačuvao vođstvo do kraja.

Prethodno je Stouner vodio bitku sa Danijem Pedrosom na Hondi za prvo mesto, pre nego što je Rosi u 14. krugu došao na čelo. Stouner je završio na drugom mestu, oko 2 sekunde iza šampiona, treće mesto zauzeo je Pedrosa, dok je osvajač pol-pozicije Horhe Lorenco bio četvrti.

Rosi se tako revanširao Stouneru za neuspeh u prošlogodišnjoj šampionskoj trci, a to mu je prva titula u poslednje tri godine, šesta u elitnoj klasi i ukupno osma u svim klasama.

Tri trke pre kraja, Italijan ima 92 boda više od Stounera. Sa druge strane, Australijanac ima 11 bodova više od Pedrose u borbi za drugo mesto u šampionatu.

"Danas smo vodili veliku borbu. Bila je to odlična trka. Bio sam samouveren i fantastičan je osećaj osvojiti VN Japana i novu titulu", rekao je 29-godišnji Rosi.

Italijanski as, šampion i u klasama do 125 i 250 kubika, prvu šampionsku krunu u elitnoj klasi osvojio je 2001. godine, kao član Honde, a usledile su četiri odbrane titule. 2006. završio je iza Nikija Hejdena, a prošle sezone iza Stounera.

"Teško je reći koja je titula bolja, ali ova je odlična. Osećam se odlično. Borba ove sezone je bila teška, naročito protiv Stounera i Pedrose", izjavio je Italijan.