Petak, 01.09.2023.

01:15

Alkaras se namučio samo u trećem setu

Karlos Alkaras bez previše drame plasirao se u treće kolu US opena.

Španac je posle dvoipočasovne borbe u tri seta savladao Južnoafrikanca Lojda Herisa sa 6:3, 6:1, 7:6 (4).

Kao što pokazuje i semafor, 177. igrač sveta je namučio 20-godišnjeg španskog "vunderkinda" samo u trećem setu.

Alkaras će odbranu titule nastaviti protiv Britanca Danijela Evansa, koji je preokrenuo svoj meč drugog kola.

Heris je dao sve od sebe da natera Alkarasa da se potrudi za pobedu, ali je Španac relativno rutinski dobio ovaj meč.

Neobično, u sva tri seta Heris je prvi imao brejk šanse, i to po dve, ali je svaki put propuštao svoju priliku da rivala izloži pritisku.

Nakon što bi se "izvukao" iz nezgodne situacije, Alkaras je obično podizao nivo igre i maksimalno kažnjavajući greške protivnika osvajao ključne poene.

Nakon turbulentnog otvaranja meča, prvi set je prelomio brejkom za 3:2, da bi ga potvrdio drugim brejkom za 6:3.

Drugi set je bio skoro preslikan prvi, nakon spasene dve brejk lopte Španac spušta ritam, a onda pravi brejk za 3:1 koji slama moral rivala koga "nokautira" novim brejkom za 6:1.

Ali, kada se očekivao rutinski posao za 3-0, Heris je uspeo da natera Alkarasa da se dodatno namuči.

Nakon mirnog otvaranja seta opet dolazi do dve brejk prilike i, opet, popušta ih, Međutim, ovaj put se nije demoralisao već je nastavio u istom ritmu i upornost mu se isplatila.

Konačno pravi brejk i stiže do 4:2, ali je zaboravio da ne poleti jer mu Španac odmah uzvraća "ribrejkom".

Tada je usledio najduži, najneizvesniji, najzabavniji i prelomni gem meča.

Bio je Heris na ivici novog brejka, naterao je Alkarasa da igra potpunu defanzivu, imao je tri šanse, ali ih je propušta i na kraju je Španac preokrenuo za 4:4.

Ali ni to nije slomilo Južnafrikanca koji spasava brejk loptu na 5:5 i odvodi set u taj-brejk.

Napravio je Alkaras odmah mini-brejk, ali Heris ne dozvoljava Špancu da se tako lako provuče.

Odmah vraća servis, potom gubi još jedan pa vraća i nastavlja dramu u trećem setu – 4:4 (taj-brejk).

Konačno, Alkaras stavlja tačku na meč koji je neočekivano potrajao i u taj-brejku dobija duel – 6:4, 6:1, 7:6 (4)