Šapovalov je ove godine prvi put u Beogradugde se nalazi na istoimenom turniru iz ATP serije 250, a zasad mu ide jako dobro.
Prošao je kvalifikacije bez izgubljenog sta, pa izbacio neugodnog Fučoviča i još neugodnijeg Boržeša, te podsetio na stare dane, kada je bio u Top 10, te igrao četvrtfinala Australijan opena i US opena, odnosno polufinale Vimbldona...
"Povrede su sigurno veliki deo toga. Igrao sam baš, baš dobro kada mi se desila povreda. Igrao sam finale Beča, bio sam rame uz rame sa Medvedevim. Nekoliko nedelja ranije sam igrao finale Seula, polufinale Tokija, tako da sam igrao izuzetno. Osvojili smo i Dejvis kup te godine. Nivo mi je bio tu, ali mi je koleno ugrozilo i samopouzdanje i kretanje i sve naredne godine. I tu je sve počelo, morao sam slabije da treniram, da radim fitnes, i tokom vremena je to uticalo na mene u svim segmentima", počeo je Šapovalov razgovor za B92.sport.
Dvadesetpetogodišnjeg Kanađanina smo, s obzirom da je prvi put u prestonici Srbije, pitali o utiscima, ali i tome kako vidi to što u Beogradu deluje da nema toliko toga videti vezano za Novaka Đokovića, kao na primer za Nadala u Španiji.
"Teško je to malo uporediti, jer sam igrao protiv Rafe u Španiji, tako da mislim da igram protiv Novaka u Beogradu - to bih definitivno osetio. Čim sam sleteo u Srbiju video sam dosta ljudi sa reketima u rukama, na ulicama, na aerodromu... Mislim da je on napravio ozbiljan efekat. Nisam video nikakve statue, postere ili slično, što mislim da možete videti u Španiji – mislim da tamo ima i Alkarasa i Rafe, ali nisam ni bio na toliko mesta tako da mi je teško da procenim", podelio je popularni Šapo svoj stav sa nama.
Pričao je trenutno 78. igrač planete i o tome koliko se, ali i zašto divi najvećem svih vremena.
"Mislim da ga ljude baš cene ovde, barem koliko sam video na snimcima. Bio je ovde pre neki dan i bilo je jasno da ga navijači baš cene i mislim da je on takođe veoma naklonjen ljudima. Deluje veoma skromno sa navijačima i ljudima. Nije mu problem da bude u bliskom kontaktu sa raznim ljudima, što mislim da neki drugi igrači baš i ne rade. Mnogo ga poštujem za sve što je uradio za Srbiju i za tenis ovde", rekao je Šapovalov i dodao:
"Generalno vi imate mnogo sjajnih tenisera i siguran sam da je ovo velika teniska nacija. Bilo bi sjajno da sve nastavi da se razvija, od teniskih centara do igrača".
Šapovalov će u četvrtfinalu Beograd opena za rivala imati Kristofera O'Konela, koji je u prvoj rundi nokautirao našeg Miomira Kecmanovića sa 6:1, 6:1, a zatim skoro pa istom silom slomio i Danijela Altmajera.
Našeg sagovornika nismo pitali konkretno o tom meču, ali jesmo o tome da li misli da se konačno vraća u onu formu koju je nekada imao – kao, na primer, kada je 2021. igrao polufinale Vimbldona sa Đokovićem i izgubio ga u tri seta u kojima je uzimao barem po pet gemova.
"Prvi deo ove godine sam igrao sjajno, pobedio sam Tijafoa i Cicipasa, ali nisam uspeo da to iskoristim jer fizički nisam mogao dan kasnije opet da odigram na tom nivou, a i samopouzdanje mi nije bilo tu. Poslednja tri, četiri meseca sam konačno uspeo da se vratim u formu i da se ponovo osećam kao sjajan sportista, te da se vratim u fizičko stanje kad sam igrao četvrtfinala i polufinala grend slemova".
Šapovalov je daleko od kraja karijere, ali nas je učešće Stena Vavrinke – koji ima 39 godina i ne planira da stane – navelo da ga pitamo da li razmišlja o tome da igra tenis i u tom dobu.
Kada smo isto pitali Lasla Đerea, nije čekao ni sekundu da bi odgovorio – ne!
"To je zaista impresivno! Iskreno, ne mogu ni da sanjam da i ja to radim, jer ne znam da li ću želeti to da radim sa 39 godina. Mislim da će mi malo dosaditi sve i pre toga, toliko putovanja na Turu... Morate biti posebna ličnost da biste uživali da to radite toliko dugo", kaže Šapo.
Kanađanin se osvrnuo i na Đokovića, koji za razliku od Stena ima "samo" 37 godina, ali i dalje se nalazi u samom teniskom vrhu.
"Likovi kao što su Novak i Sten, oni su takvi. Veoma je ludo gledati to sa strane. Čast je gledati čoveka koji je osvojio tri Slema kako igra čelendžere sa 39 godina i svaki meč daje sve od sebe, uz istu želju da dođe do pobede nezavisno od nivoa na kojem igra".
Za kraj, oda velikanima koji i dalje igraju, ili su igrali profesionalno do poslednje kapi znoja, nezavisno od godine proizvodnje.
"Nisam siguran da bih i ja, da sam Grend slem šampion, lako se spustio na taj nivo i bio u fazonu da ću sada opet morati da se mučim na čelendžer nivou. To pokazuje koliko snažne ličnosti su one. Isto kao i Endi kada je to radio. To pokazuje zašto su oni šampioni i ikone našeg sporta. Mnogo ih poštujem i mislim da je to što rade ludilo! Potrebno je da budete pravi šampion i veoma posebna osoba da radite to što oni rade", podvukao je Šapovalov razgovor za B92.sport.
Košarkaši Partizana su doživeli i drugi poraz od ekipe Dubaija u finalnoj seriji ABA lige – ovoga puta je domaćin iz UAE slavio sa 86:81 i poveo sa 2-0.
Fudbalska reprezentacija Srbije doživela je težak poraz u prijateljskom meču u Lisabonu, pošto su Zelenortska Ostrva slavila rezultatom 3:0 i pokazala zašto će igrati na Svetskom prvenstvu.
Fudbalska reprezentacija Srbije pretrpela je težak poraz u prijateljskoj utakmici odigranoj u Toluki, a meč su obeležila dva autogola izabranika Veljka Paunovića.
Košarkaši Partizana su doživeli i drugi poraz od ekipe Dubaija u finalnoj seriji ABA lige – ovoga puta je domaćin iz UAE slavio sa 86:81 i poveo sa 2-0.
Košarkaši Partizana imaju priliku da izjednače finalnu seriju ABA lige, ali i da naprave možda ključan korak ka šampionskom prstenu, kada u subotu od 18 časova gostuju ekipi Dubaija u drugom meču.
Apsolutni heroj Niksa bio je Džejlen Branson koji je ubacio 30 poena, a na drugoj strani je Viktor Vembanjama bio najefikasniji sa 26 poena i 12 skokova.
Dubai ima priliku za istorijski rezultat, ali Partizan stiže sa jasnim zadatkom – odbranom trona ABA lige i potvrdom kvaliteta u jednoj od ključnih utakmica sezone.
Nadolazeći Mundijal biće drugačiji od svih prethodnih i zbog novih pravila: Ovo su samo neka: brži poluautomatski ofsajd, proširena VAR ovlašćenja, pravilo o izlasku u roku od 10 sekundi...
Google je proširio mogućnosti svog AI asistenta Gemini u okviru Workspace paketa. Sad je omogućio korisnicima da Gmail razgovore direktno koriste kao izvor informacija unutar aplikacije Google Drive.
Generacija Z želi ljubav, ali često ne zna kako da napravi prvi korak - bar tako smatra izvršna direktorka aplikacije Hinge Džeki Jantos, koja veruje da je rešenje u veštačkoj inteligenciji.
Kompanija Hisense nagovestila je povratak na tržište E-Ink pametnih telefona predstavljanjem modela Hisense A10, uređaja koji bi mogao da nasledi popularni A9 predstavljen još 2022. godine.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar