Grčki teniser Stefanos Cicipas pripada izgubljenoj generaciji nakon "velike trojke", koja je zahvatila najveće u istoriji ove igre taman toliko da ne može da je svrgne.
Druga je priča sa Karlosom Alkarasom i Janikom Sinerom, koji se sa Rodžerom Federerom i Rafaelom Nadalom nije ni susretala, dok Novaka Đokovića polako potiskuju.
Cicipas, baš kao recimo Danil Medvedev i Saša Zverev, izgleda da će ostati večito u senci, nekada spomenute trojice, a u budućnosti Alkarasa i Sinera.
U redu, Medvedev je bar osvojio Grend slem titulu, s tim što deluje da mu je igra prevaziđena i da će mu biti jako teško da se vrati u sam vrh.
Zverev je i dalje tu, ali barijera na najvećim turnirima i dalje stoji. Ni tri šanse u Grend slem finalima mu nisu bile dovoljne.
Slična je priča sa junakom ove priče, Cicipasom. Igrao je dva finala na Grend slemu i oba je izgubio od Novaka Đokovića.
Najpre na Rolan Garosu 2021, kad je ispustio vođstvo od 2-0 u setovima, a onda i na Australijan openu 2023, kad nije uspeo ni set da uzme.
Od nekada trećeg igrača planete do trenutno 29. na svetu put je bio relativno kratak – otprilike dve godine.
Grk je još jedno rano ispadanje doživeo nedavno na Vimbldonu, gde je morao da preda meč prvog kola.
Šokirao je mnoge i emotivnom pričom o potencijalnom penzionisanju i tome da se nalazi u svojevrsnom ćorsokaku.
Od svog pojavljivanja na Turu 2016. osvojio je 12 titula, između ostalog Završni masters u Londonu 2019, kada mu je bilo samo 21 godina.
EPA/TERESA SUAREZ
Početna faza njegove karijere i bum koji je napravio deluje kao daleka prošlost, posebno nakon trećeg iznenađujućeg ispadanja na Grend slemu ove sezone.
"Kao ljudsko biće, imam svoje granice. Moram da donesem konačnu odluku o tome da li želim da nastavim ili ne. Ako vidi da se ovo nastavlja, onda nema smisla takmičiti se", rekao je Cicipas.
Ovaj 27-godišnjak se od početka 2024. može pohvaliti jednom osminom finala na Grend slemu (AO 2024), jednim četvrtfinalom (RG 2024), tri ispadanja u prvom i dva u drugom kolu.
Nakon što ga je Tejlor Fric nokautirao u Melburnu 2024. mnogi su se plašili da bi mogao da ispadne iz Top 10.
To se ubrzo i desilo, a sada, godinu i po kasnije, rangiran kao 29. izgleda kao neko čiji je pad nezaustavljiv.
Iako je šokirao izjavama o penziji, niko baš ne veruje da će se to zaista i dogoditi.
🇬🇷🇪🇸 Stefanos Tsitsipas and Paula Badosa have - according to multiple reports - ended their romantic relationship
❌ The story comes just two days after they stopped following each other on Instagram
Privremeno povlačenje bi možda moglo da ima pozitivan efekat, da razbistri um malo, ali trajno penzionisanje u ovim godinama ne dolazi u obzir.
Izgubljen je u lošim odlukama, na terenu i van njega. Emotivna veza sa Paulom Badosom, raskid, promena trenera...
Trojicu trenera je već promenio, a prvi prekid je bio najbolniji, pošto se u Montrealu sukobi sa ocen Apostolosom.
Stefanos je svom ocu, ali i treneru, rekao da napusti boks, kojeg je krivio zbog stagnacije u karijeri, ali i probleme sa forhendom.
Sledećeg dana je objavio da će mu otac ostati saputnik na putovanjima, ali da ga više neće trenirati.
Apostolos je bio drugačijeg stava, Nije pratio najstarijeg sina na US openu te godine, već je odlučio da radi samo sa najmlađim sinom, Pavlosom, koji se bori za mesto na fjučersima.
"Sada moram da nastavim dalje", rekao je Cicipas i dodao: "Moram da odrasten i donosim odluke na osnovu sopstvenog osećaja".
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έδιωξε έξω από το γήπεδο τον πατέρα κ προπονητή του Απόστολο, στην ήττα από τον Κει Νισικορι με 6-4, 6-4 για τον 1ο γύρο του Montreal Masters. “Βγες έξω από το γήπεδο» #tsitsipas#apostolospic.twitter.com/gQJ2jnhpmM
— Tennis24 (@tennis24gr) August 8, 2024
Nešto manje od godinu dana kasnije, njegova intuicija mu govori da se vrati svom ocu.
Sličnu situaciju imaju još neki igrači, koji sarađuju sa svojim najbližima. Na primer, Zverev, Šelton, Rud.
Cicipas je odlučio da obnovi saradnju sa svojim ocem, nakon što je imao još jedan buran raskid, ovoga puta sa Goranom Ivaniševićem.
Hrvat, sa kojim je radio na samo nekoliko turnira, kritikovao ga je javno posle Vimbldona, nazivajući ga najnespremnijim teniserom kog je video.
"Sve je to 'hoću, hoću', ali ja ne vidim nikakav pomak. Ako želi da uspe, mora rešiti problem sa leđima. Bio sam šokiran, nikad u životu nisam vidio igrača koji je fizički nespremniji. Ja sa svojim kolenom sam barem tri puta spremniji od njega. Ne znam šta je radio čitavu godinu, ali ovo je jako loše", rekao je Ivanišević.
Goran je kasnije istakao da je sve to Grku rekao i privatno, međutim, Stefanos je imao svoju verziju.
"Kada radim sa pravim ljudima koje ja izaberem i koji me čine opuštenim, to je pravo raspoloženje. To ne znači da ću ja da prestanem da treniram kada poželim ili da ću ja birati koliko da treniram. Postoje ljudi koji znaju koliko naporno radimo i šta želimo da postignemo, ali uspevaju da zadrže prijateljsku atmosferu. Veoma je teško imati diktatora i ljude koji negativno pričaju o vama i vi ne osećate da su vam bliski kao porodica", rekao je Cicipas.
Stefanos se godinama slagao sa svim ovim, čak i kad je povremeno eksperimentisao sa drugim trenerom, poput Marka Filipusisa.
"Skoro da mogu da osetim šta oseća", kaže Kristijan Rud o svom sinu Kasperu, koji ističe da svog oca doživljava više kao vršnjaka sa kojim provodi dosta vremena, nego kao roditelja.
Malo je drugačije kod porodice Zverev. Saša više voli da vreme van terena provodi bez oca, ali i brata Miše.
Izgleda da, što kaže Ivanišević, Cicipas može trenirati samo njegov otac, pod čijim je okom nekada igrao najbolji tenis.
Da bi to opet bilo realno, moraće da popravi telo, ali pre svega glavu, u kojoj sebi neke stvari treba da posloži.
Novak Đoković odigrao je najgori Masters u Rimu u karijeri, pošto je prvi put poražen u svom prvom meču na tom turniru. Bolji je bio Dino Prižmić u tri odigrana seta.
Valensija će najverovatnije u nedelju protiv Baskonije izvesti tim sastavljen od igrača do 22 godine, ukoliko ACB liga ne promeni raspored, kako klub prioritet daje petoj utakmici serije Evrolige protiv Panatinaikosa.
Zvezda brazilskog fudbala Nejmar biće na preliminarnoj listi reprezentacije Brazila za Svetsko prvenstvo, javlja novinar Dijogo Dantas iz lista "O Globo".
Novak Đoković odigrao je najgori Masters u Rimu u karijeri, pošto je prvi put poražen u svom prvom meču na tom turniru. Bolji je bio Dino Prižmić u tri odigrana seta.
Fudbaleri Pari Sen Žermena plasirali su se u finale Lige šampiona, pošto su posle pobede nad Bajernom kod kuće (5:4), remizirali u revnašu u Minhenu (1:1). Rival u borbi za titulu će im biti ekipa Arsenala.
Trener Real Madrida, Alvaro Arbeloa, stao je u odbranu svojih igrača Federika Valverdea i Orelijna Čuamenija, nakon incidenta u kojem su se potukli tokom treninga, a klub ih je zbog toga kaznio sa čak 500.000 evra.
Valensija će najverovatnije u nedelju protiv Baskonije izvesti tim sastavljen od igrača do 22 godine, ukoliko ACB liga ne promeni raspored, kako klub prioritet daje petoj utakmici serije Evrolige protiv Panatinaikosa.
Svetska federacija vodenih sportova objavila je formulu po kojoj će se vaterpolo reprezentacije kvalifikovati za Olimpijske igre u Los Anđelesu 2028. godine.
Vest da je Uroš Stevanović ovog 4. maja podneo ostavku na mestu selektora vaterpolo reprezentacije Srbije, nepunih pet meseci posle evropskog zlata, iznenadila je sportsku javnost.
Vožnja autonomnim Waymo robotaksijem u Kaliforniji pretvorila se u neprijatno iskustvo za jednog putnika nakon što mu je automobil odvezao prtljag u drugi grad.
Volkswagen razvija snažniju "Clubsport" verziju novog električnog modela ID Polo GTI, koja će doneti više snage, ali i sistem koji simulira isporuku snage i promene brzina karakteristične za benzince.
Nekoliko velikih svetskih izdavačkih kuća podnelo je tužbu protiv kompanije Meta, navodeći da je bez dozvole koristila njihove knjige i naučne radove za obuku AI jezičkih modela Llama.
Švedski strimig servis Spotify je saopštio da DJ funkcija na bazi AI od sada podržava još četiri jezika - francuski, nemački, italijanski i brazilski portugalski, uz raniji engleski i španski.
Komentari 15
Pogledaj komentare Pošalji komentar