Čeferin, Al-Kelaifi, Obradović, Danilović, Vidić, Mijatović u Sarajevu zbog mladih FOTO/VIDEO
Najveće zvezde svetskog sporta okupile su se u Sarajevu na proslavi 15 godina Sportskih igara mladih (SIM) u Bosni i Hercegovini.
Izvor: Tanjug
TANJUG/ SIM/ TATJANA MRKIĆ/ nr
Kako se navodi u saopštenju, više od 1.500 mališana iz Srbije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Slovenije okupilo se na jubilarnom "All Star Day sporta", kako bi odmerili snage u različitim disciplinama i što je najvažnije stvorili uspomene koje će trajati čitav život.
Deca su imala priliku da se druže sa svojim vršnjacima iz regiona, razgledaju grad, ali i da se rashlade na bazenu jer Igre nisu samo takmičenje, već i druženje, prijateljstvo i osmesi koji spajaju.
Predsednik Sportskih igara mladih Zdravko Marić posebno se zahvalio deci i svim učesnicima koji se iz godine u godinu prijavljuju.
"Drago mi je da smo u Sarajevu i da zajedno slavimo 15 godina Igara u Bosni i Hercegovini, prvoj zemlji u kojoj su Igre zaživele izvan Hrvatske. Vjerujem da će i ovi dani u Sarajevu deci ostati kao nezaboravno iskustvo. Poručujem im da uživaju, da se druže, da budu istrajni u sportu, ali i da ne zaborave na obrazovanje, jer je ono najvažniji temelj njihove budućnosti", istakao je Marić.
Program "All Star Day sporta" obuhvatio je brojne zanimljive sadržaje:
- Na ekološkoj radionici Zero Waste Budi deo igre Čuvajmo našu planetu učesnici iz sve četiri zemlje pokazali su da sport i ekologija idu ruku pod ruku. Deca su kroz igru i kvizove pokazala kako da pravilno razvrstavaju otpad, a svojim znanjem i energijom dokazala da upravo oni mogu biti pokretači promene u očuvanju prirode.
- Revijalni šahovski turnir bio je poseban dragulj programa, zaigrale su se i šahovske simultanke. Uz 20 najboljih mladih šahista zaigrali su bivši europski poverenik, posebni izaslanik za Kipar Johanes Han, sportske legende: Slaven Bilić, Nemanja Vidić, Aitor Karanka, Aljoša Asanović, Mehmed Baždarević, Mario Stanić, Predrag Danilović, Dragan Stajković, urednica Gardijana Katarin Viner i novinar Adriajn Čajls predstavnici "Coca-Cola Company" Bjanka Burbon i Gjorgi Hristov, Karin Harington, Dimitris Rompis i Frank O'Donel iz Coca-Cola HBC i austrijska političarka Suzan Rajs Han.
S druge strane šahovskih ploča našli su se šahovski velemajstor Borki Predojević, Milana i Maša Babić, FIDE majstorice, koje su učestvovale na Plazma Sportskim igrama mladih.
Evo šta je rekao jedan mladi šahista: "Dobar dan svima. Ja sam Gavrilo Tripković iz Kruševca. Ovde sam došao, pre svega, da se zabavim. Moj hobi je šah i ovde mi je zaista odlično".
Izvor: Tanjug
U igri između dve vatre bilo je puno borbenosti i uzbudjenja. Publika je uživala u svakom meču i bodrila male sportiste koji su dali sve od sebe. A učesnici ove igre su bili najviše raspoloženi za priču: Ribnikarci iz Beograda su u glas izjavili da se raduju druženju sa decom iz regiona i poručili: Neka pobedi najbolji, Mi smo iz Srbije, zovemo se Sokolovi i pobedili smo ovde u Sarajevu. Bilo je jako teško, protivnici su bili stariji, ali mi smo najmladji i dali smo najviše na terenu. Ko je najbolji? Srbija!
Veliku pažnju privukao je i revijalni turnir u uličnoj košarci.
Uz podršku ršnjaka, trenera i gostiju iz sveta sporta, politike i kulture, mladi košarkaši su demonstrirali svoje umeće.
Lopte su neumorno letele ka obručima, a timski duh i fer-plej krasili su svaki minut igre.
Mladi kapiten je rekao: "Mi smo ekipa Banane iz Apatina. Predstavljamo Srbiju i ovde smo da se družimo. Pobed nam nije prioritet, već smo došli da igramo".
Zoran Bogdanović, generalni izvršni direktor Coca-Cola HBC i dugogodišnji partner Igara, nije skrivao oduševljenje atmosferom:
"Atmosfera je izvrsna i čovek ne može biti loše raspoložen. Videti decu iz svih ovih naših zemalja u sportskom duhu, takmičenju i prijateljstvu to zrači jednom pozitivnom energijom".
Izvor: Tanjug
Dodao je kako je posebno ponosan na dugogodišnje partnerstvo Coca-Cole i Sportskih igara mladih.
"Čast i zadovoljstvo je biti partner Igara sve ove godine, jer ne postoji ništa lepše nego podržavati ideju koja raste i na taj način odgaja decu i buduće generacije. Mislim da svaki nivo podrške koju dajemo ne može biti s boljom svrhom. U fokusu partnerstva je i sportskoekološki projekt Zero Waste Budi deo igre, čuvajmo naš planetu, koji Coca-Cola i Igre sprovode već četvrtu godinu zaredom: Samo kroz pravovremenu edukaciju i odgoj kako brinuti o otpadu, a ovako kroz sportska takmičenja i zabavu, usađujemo nešto što će deca prenositi dalje. To mi daje veliki optimizam da ovakva takmičenja imaju širi uticaj od samog sporta, jer deca su ta na kojima planeta ostaje. Poseban ponos predstavlja i Coca-Cola Cup najveći turnir u malom fudbalu u Europi, koji se održava već 12 godina u okviru Igara. Sve veći broj devojčica uključenih u fudbalske ekipe potvrđuje uspeh saradnje s UEFA Foundation for Children".
"All-star Day" pratio je Davor Božinović, potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Republike Hrvatske, kao i brojni prijatelji i ambasadori Igara: predsednik UEFA Aleksander Čeferin, predsednik PSŽNaser Al-Kelaifi, bivši fudbaleri Predrag Mijatović, Nemanja Matić, Alastair Kembel, Šime Vrsaljko, Aljoša Asanović, Žulijen Eskude, Stilijan Petrov, Kristijan Karembe, Vladimir Šmicer, Stipe Pletikosa, Aitor Karanka, Mehmed Baždarević, Mario Stanić, Vedad Ibišević, Senijad Ibričić, Emir Spahić, potom Amel Tuka, Kenan Magoda, Zenit Đozić i Branko Đurić, Zorana Bogdanović, Maja Ognjenović, Mauricio Marijani i Veselin Vujović.
Decu je u Sarajevu podržao i Nemanja Matić, ambasador Plazma Sportskih igara mladih, srpski fudbaler i bivši reprezentativac Srbije.
"Već više od 10 godina sam ambasador Igara i svaki put me raduje kada vidim ovoliko dece na jednom mestu. Ponosan sam na Zdravka Marića i celu organizaciju, jer iz godine u godinu rastemo i pokazujemo koliko Igre znače.."
U petak u 13 časova, u sarajevskoj "Gradskoj vijećnici", uslediće svečani trenutak proslave jubileja proglašenje Željka Obradovića za novog ambasadora Plazma Sportskih igara mladih.
Najtrofejniji trener u istoriji evropske košarke, sa 64 osvojena trofeja i rekordnih devet titula Evrolige, pridružuje se porodici Igara da inspiriše decu i mlade da kroz sport rastu, uče i ostvaruju svoje snove.
Ove sezone u sve četiri zemlje učestvovalo je 353.848 dece, dok je od osnivanja Plazma Sportskih igara mladih kroz takmičenja prošlo više od 3.440.000 učesnika.
Veliku podršku manifestaciji pružaju brojni i svetske institucije MOK, UEFA, FIDE, FIBA, Evropska komisija, kao i kompanije Bambi, Coca-Cola HBC, NIS, Banka Poštanska štedionica, Dunav osiguranje, Millennium Team, Podravka, Topps, Telekom Srbija, Wiener Städtisće osiguranje, UEFA Foundation.
Vrhunac 29. sezone sledi na Medjunarodnom finalu i Svečanom zatvaranju u Splitu.
Plazma Sportske igre mladih u Splitu okupiće 820 učesnika, državnih prvaka iz 4 zemlje članice, koji će se od 23. do 27. avgusta takmičiti u 10 sportskih disciplina: Coca- Cola Cup u fudbalu, turnir u malom fudbalu, uličnoj košarci 3x3, turnir u rukometu, odbojci, u tenisu, stonom tenisu, odbojci na piesku, u šahu, izmedju dve vatre iatletici. Svečano zatvaranje sezone tradicionalno će se održati se na splitskoj Rivi 26. avgusta od 20.30 sati.
Prenos "All Star Day" programa iz Sarajeva gledaoci su mogli da prate uživo u čak 14 zemalja.
Košarkaška reprezentacija Srbije savladala je Bosnu i Hercegovinu u Sarajevu rezultatom 74:72 u utakmici drugog kola grupe C kvalifikacija za plasman na Svetsko prvenstvo 2027. godine.
Legendarni srpski odbojkaš Željko Tanasković, zbog obaveza na čelu Svetske federacije za školski sport (ISF), povukao sa sa mesta predsednika Evropske federacije za školski sport (ESSF)
Centralna tema prestižnog međunarodnog sportskog foruma "Rusija – sportska država", održanog pod sloganom "Sport za budućnost: Zajedno pobeđujemo", okupila je vodeće ličnosti iz sveta sporta, predstavnike vlada i međunarodnih organizacija.
Organizacija prvog "Novobeogradskog atletskog dana – Arena sport", održanog u oktobru 2023. godine u Hali sportova "Ranko Žeravica", bila je za primer, ali i izazov da naredne slične manifestacije budu još bolje i po svemu uspešnije.
Utakmica Partizana i Bajerna u Evroligi ostaće upamćena kao jedan od najneobičnijih mečeva koji su se ikada odigrali u beogradskom hramu košarke – a možda i mnogo šire.
I u osmini finala Kupa Srbije nije bio kraj iznenađenjima. Motivisano su delovali klubovi iz Prve lige Srbije, te su pred njima na kolena padali superligaši.
Jedna od najboljih košarkašica Evrope svih vremana i reprezentativka Jugoslavije Razija Mujanović najavila je meč BiH i Srbije u kvalifikacijama za SP 2027.
Ekstremni luksuz izgleda da prkosi svim svetskim krizama - Bugatti je već rasprodao sve planirane primerke Tourbillon modela vrednog čak 3,8 miliona evra.
Dvotaktni motori pružaju znatno veću specifičnu snagu od četvorotaktnih, a uz to su lakši i mnogo jednostavniji. Zbog svega ovoga, General Motors planira da ih vrati u život.
Evropska komisija je kaznila X u vlasništvu Ilona Maska sa 120 miliona evra, što je prva novčana sankcija izrečena po novom zakoniku o moderaciji sadržaja u EU.
Američki potpredsednik Džej Di Vens oštro je reagovao na način na koji EU sprovodi svoja digitalna pravila (DSA), poručivši da Brisel ne bi trebalo da "napada američke kompanije zbog gluposti".
Komentari 1
Pogledaj komentare Pošalji komentar