Jedna sportska zvezda Rusije odlučila je da promeni sportsko državljanstvo i da uzme – srpsko.
Izvor: Novosti
JB Autissier / JO Tokyo / Panoramic / Bestimage / Profimedia
"Olimpijska veslačica Jelena Orjabinskaja promenila je rusko sportsko državljanstvo. Sada Jelena predstavlja Srbiju", navodi se na sajtu Međunarodne veslačke federacije.
Rusija je, otkako je počeo rat u Ukrajini, na meti brojnih sankcija, pa i sportskih, usled čega brojni ruski vrhunski sportisti ne mogu da učestvuju na međunarodnim nadmetanjima.
Stoga pojedini od njih uzimaju državljanstva drugih zemalja kako bi nastupili na najvećim takmičenjima.
Ko je Jelena Orjabinskaja?
Rođena 1994, osvojačica je olimpijskog srebra u Tokiju.
Još 2006. bila je izabrana je u ruski olimpijski tim i trebalo je da se takmiči u osmercu u Rio de Žaneiru, ali šest dana pre početka Olimpijskih igara ruski veslači su optuženi za doping.
Od 28 sportista koji su odabrani za Igre, samo pet je ispunilo zahteve WADA i dobilo dozvolu za učešće.
Stoga, prve Olimpijske igre za Orjabinskaju nisu prošle slavno, jer nije bilo dovoljno dozvola za njene kolege i koleginice da bi se našla u Brazilu.
Sledeće, 2017. godine, osvojila je bronzanu medalju u konkurenciji osmeraca na Svetskom prvenstvu u Sarasoti, SAD.
Na idućem Svetskom prvenstvu, 2018. u bugarskom Plovdivu, sa osmercem je osvojila novu svetsku bronzu.
Godine 2018, na Evropskom prvenstvu u Glazgovu, osvojila je zlatnu medalju kao članica četverca.
U maju 2021. godine, u Lucernu, u Švajcarskoj, ruska ženska ekipa se kvalifikovala za Olimpijske igre u Tokiju.
I, na njima, zajedno sa Vasilisom Stepanovom, Orjabinskaja je osvojila srebro u konkurenciji dvojaca bez kormilara.
Bila je to prva medalja za rusko veslanje posle 17 godina.
Radnički iz Niša ponovo je u centru pažnje zbog poteza koji jasno govori o nestabilnosti u klubu – sportski direktor smenjen je posle svega mesec dana rada.
Vaterpolo reprezentacija Srbije je u prvom kolu Evropskog prvenstva u Beogradu savladala selekciju Holandije tek posle boljeg izvođenja peteraca – 18:16.
Veslački klub Partizan saopštio je danas da je podneo krivičnu prijavu protiv generalnog sekretara Olimpijskog komiteta Srbije Đorđa Višackog, razrešenog zastupnika VK Partizan Marka Milačića, veslačkog trenera Nikole Stojića i Sekretarijata kluba.
Reprezentativci Srbije u veslanju Martin Mačković i Nikolaj Pimenov osvojili su zlatnu medalju u disciplini dubl skul na prestižnoj međunarodnoj regati "Memorial Paolo d'Aloja".
Radnički iz Niša ponovo je u centru pažnje zbog poteza koji jasno govori o nestabilnosti u klubu – sportski direktor smenjen je posle svega mesec dana rada.
Postoje igrači koji prođu kroz Beograd, "ostave" statistiku i odu. A postoje i oni koji, iako govore drugim jezikom i dolaze sa drugog kraja kontinenta, na parketu ostave i deo svoje duše. Jedan od njih je Davis Bertans.
Evropsko prvenstvo u Beogradu otvoreno je jasnom porukom branioca titule – Španija je stigla spremna da dominira i da nastavi niz medalja osvojenih na EP.
Deset godina je prošlo od trenutka kada je Beograd slavio evropsko zlato, a Dejan Savić sa klupe vodio jednu od najvećih generacija u istoriji svetskog vaterpola.
Izuzetno atraktivan dizajn nove Toyote C-HR nije jedino što je izdvaja od konkurencije. Tu je i pogon na sva četiri točka, plag-in hibridna opcija, ali i brojna napredna tehnička rešenja.
Decenijama su nemački automobili bili simbol inženjerskog savršenstva i ekonomske moći te zemlje. Prodaja sada opada zbog loših rezultata u Kini, najvećem tržištu. Može li Indija da popuni prazninu?
Apple već godinama omogućava iPhone korisnicima da promene podrazumevane aplikacije za pojedine sistemske radnje, ali sad je lista ovih aplikacija još šira.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar