Idi se najavio NBA sa 40 poena, centar sa 125kg ostavio Djuk bez F4 VIDEO

Poznati su učesnici Fajnal-fora NCAA lige – Konektikat, Pardju, Alabama i Severna Karolina Stet.

Aleksandar Kovačević
Profimedia

Najveće iznenađenje priredila je Severna Karolina Stejt koja je eliminisala favorizovani Djuk sa 76:64 za svoj prvi F4 od 1983. kada su bili šampioni.

"Čopor" je predvodio tandam dva Di-Džeja – krilni centar Barns sa 29 poena (13/19) i bek Horn sa 20.

Posebno je nadmoćan bio Burns, centar od 125 kilograma, koji je čak 21 poen ubacio u drugom poluvremenu i oduševio Nikolu Jokića.

NC Stejt je šutirao 73% u drugom poluvremenu i ubacio 55 poena, nadigravši Djukse 31:11 tokom ključnih 12 minuta meča.

"Blu devilsima" nije pomoglo ni 32 poena uz 6 skokova Džareda Mekejna.

S druge strane, jedan od glavnih favorita Pardju je odoleo Tenesiju sa 72:66 predvođen sjajnim Zekom Idijem.

Kanadski centar je postigao 40 poena (13/21) uz 16 skokova, za prvi F4 Bojlermejkersa od 1980. godine.

Idi je mogao imati još impresivniji učinak da je bio precizniji sa linije za slobodna bacanja – 14/22.

Tenesi je predvodio Dalton Neč sa 37 poena (6/12 trojke), i ceo meč se sveo na okršaj njih dvojice.

Prvi put u istoriji su dva protivnička igrača postigla više od polovine poena svojih ekipa tokom "Martovskog ludila".

Utakmica je imala šest izjednačenja i osam promena vođstva, da pet minuta pre kraja ekipe su bile poravnate na 58:58, a njihove zvezde imale po 31 poen uz po 12 koševa.

Idijevi promašaji sa penala su "zakuvali" borbu, ali se iskupio izblokiravši Nečov pokušaj polaganja na pet poena zaostatka 33 sekunde pre kraja.

Bio je do jedina blokada Kanađanina na utakmici i ispostavilo se presudna za pobedu.

"Samo sam se trudio da se vratim nazad, da se oseti moje prisustvo u odbrani, da se iskupim", rekao je 224cm visoki Idi.

NCAA Fajnal-for je na programo sledećeg vikenda u Glendejlu u Arizoni.

Konektikat ima šansu da postane prvi tim od Floride iz 2006. i 2007. koji je odbranio titulu.

Ali to će biti mnogo više od toga, ako Konektikat nastavi svoju dominaciju, potvrdiće se kao jedan od najboljih timova u istoriji koledž košarke.

A dok se Pardju i Severna Karolina vraćaju na F4 posle više od 40 godina, Alabama, poznata pre svega po fudbalskom programu, prvi put je u istoriji koledža na završnom košarkaškom turniru.