Reprezentacija Grčke osvojila je bronzanu medalju na Evrobasketu nakon što je u duelu za treće mesto savladala selekciju Finske i ovo je prvo odličje za "helene" od 2009. godine.
Veći deo utakmice su kontrolisali igru, a iako su Finci u završnici zapretili, iskustvo i kvalitet Janisa Adetokumba doneli su odlučujuću prevagu.
Početak meča pripao je Grcima koji su trojkama Dorsija i Toliopulosa brzo stekli dvocifrenu prednost (24:15), dok je Lauri Markanen u prvom periodu ostao bez koša iz igre. Druga četvrtina donela je kratki nalet Finske, ali je Adetokumbo preuzeo komandu – sa 16 poena, 8 skokova i 4 asistencije do poluvremena vodio je Grčku do +14 (48:34).
Nakon pauze Finci su pokušavali da se vrate šutem sa distance. Pogađali su Jantunen, Grandison i konačno Markanen, ali je grčki odgovor stizao preko Dorsija i Toliopulosa.
Na kraju treće deonice razlika je bila 69:56, a Adetokumbo je već imao učinak od 22 poena, 12 skokova i 5 asistencija – njegov četvrti meč na prvenstvu sa barem 20 poena, 10 skokova i 5 asistencija.
U poslednjem kvartalu Grci su imali i +17, ali se Finska nije predala.
Valtonen i Markanen vratili su nadu trojkama, a minut pre kraja Finci su prišli na samo četiri poena (86:82). Ipak, ključni trenutak dogodio se kada je Adetokumbo pogodio uz dodatno bacanje, sprečivši potpuni preokret. Do kraja su Heleni zadržali minimalnu prednost i slavili 92:89.
Grčku je do medalje predvodio sjajni Adetokumbo, dok su Dorsi i Toliopulos pružili veliku podršku preciznim šutem spolja.
Kod Finaca, Markanen je proradio tek u završnici, ali to nije bilo dovoljno da se nadoknadi loš ulazak u meč.
Janis Adetokumbo briljirao je sa 30 poena, 17 skokova i 6 asistencija, čime je upisao jedan od najdominantnijih dabl-dabl učinaka na turniru i postao prvi igrač u poslednjih 30 godina koji je na jednom meču na ovom takmičenju zabeležio učinak od 30+ poena, 15+ skokova i najmanje 5 asistencija. Pratili su ga Tajler Dorsi sa 20 i Vasileos Toliopulos sa 15 poena.
Najefikasniji kod Finaca je bio Lauri Markanen sa 19 poena i 10 skokova, dok su Elias Valtonen i Oliver Nakamua dodali 18, odnosno 15 poena.
U jeku burnih reakcija posle novog poraza Partizana, jedan od onih koji dobro poznaju crno-beli mentalitet – nekadašnji reprezentativac Jugoslavije i istaknuti član Partizana Goran Grbović otvoreno je govorio o tome gde vidi najveće probleme tima.
Košarkaški trener Miško Ražnatović reagovao je na društvenim mrežama na komentare Željka Obradovića, trenera košarkaša Partizana, posle poraza od Asvela u Evroligi.
Hyundai Palisade za 2026. donosi više luksuza, profinjenosti i dodatne opreme, ali taj porast mase direktno je uticao na slabije performanse u odnosu na prethodni model.
Komentari 24
Pogledaj komentare Pošalji komentar