Kada se 2009. godine Finska nije kvalifikovala za Evrobasket u Poljskoj, malo ko je verovao da će baš taj neuspeh biti iskra koja će zapaliti najuspešniji period u istoriji njihove košarke.
Šesnaest godina kasnije, "Vukovi sa severa" su u polufinalu i među četiri najbolje ekipe Evrope. Na tom putu prvo su eliminisali Srbiju, a ona i Gruziju u četvrtfinalu.
Put je bio postepen: plasman u osminu finala 2015. i 16. mesto, zatim 11. pozicija 2017, kada je Lauri Markanen stupio na veliku scenu.
Usledio je novi iskorak 2022. – 5.000 finskih navijača u Pragu, Markanenova partija od 43 poena protiv Hrvatske i prvi istorijski plasman u četvrtfinale. A danas – polufinale Evrobasketa 2025.
"Lepo je praviti istoriju, ali želimo da nastavimo da je pravimo“, poručio je Mikael Jantunen.
Jedan od ključnih ljudi je svakako Henrik Detman, selektor od 1992. do 1997, a zatim i od 2004. do 2022. godine. On je postavio temelje, ulažući u edukaciju i razvoj trenera.
"Uložili smo ogromne napore u trenere i njihovo obrazovanje. Isplatilo se i brže nego što sam mogao da zamislim", rekao je Detman nakon pobede nad Srbijom u osmini finala.
Njegovi naslednici su danas u centru pažnje: 38-godišnji Lasi Tuovi, najmlađi trener u polufinalu još od Monča Lopesa 2003. sa Španijom, i Tomas Isalo, aktuelni trener Memfis Grizlisa.
Njih dvojica donela su novu filozofiju igre, prepoznatljivu po tri ključna elementa – ritam, ofanzivni skok i šut za tri poena.
Ritam, skok i trojke
FIBA
"Pokušavamo da igru održimo veoma brzom. Mi imamo momke koji to mogu da iznesu – ja sam najsporiji, pa mogu da kažem "mi", našalio se veteran Sasu Salin.
Tuovi često kombinuje Markanena, Jantunena i Miku Muurinena, stvarajući fizički moćnu unutrašnju liniju.
Rezultat – čak 14,6 ofanzivnih skokova po utakmici, drugi najbolji učinak na turniru, odmah iza Francuske.
Šut spolja je, ipak, zaštitni znak
FIBA
"Ne ubaciš 10 trojki u prvom poluvremenu samo zato što si dobar šuter. To dolazi iz poverenja, iz toga da znaš da ćeš dobiti loptu nazad. Jednostavno je, ali traži mnogo vremena i zajedničkog rada", objašnjava Tuovi.
Sada ih čekaju dva meča istine.
"Svi su srećni, ali možemo još da pišemo istoriju. Na redu je najvažnija utakmica u istoriji finske košarke", kaže Jantunen.
"Korak po korak. Ekstremno sam uzbuđen što igram ovako važan meč sa ovom grupom", zaključio je selektor Lasi Tuovi.
Finska će u polufinalu Evrobasketa igrati protiv Nemačke, taj meč na programu je u petak od 16.00.
U durgom polufinalu igraju Turska i Grčka od 20.00.
Selektor košarkaške reprezentacije Bosne i Hercegovine Dario Đerđa saopštio je širi spisak igrača za mečeve protiv Turske i Srbije u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo 2027. godine.
Fudbalska reprezentacija Srbije doživela je težak poraz u prijateljskom meču u Lisabonu, pošto su Zelenortska Ostrva slavila rezultatom 3:0 i pokazala zašto će igrati na Svetskom prvenstvu.
Selektor košarkaške reprezentacije Bosne i Hercegovine Dario Đerđa saopštio je širi spisak igrača za mečeve protiv Turske i Srbije u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo 2027. godine.
Plasman u četvrtfinale Rolan Garosa za Fonseku predstavlja veliki uspeh. Nakon Đokovića, pobedio je i Ruda. Bio je to spektakularan meč viđen pod svetlima reflektora "Šatrijea".
Spartak iz Subotice osvojio je prvu titulu prvaka Srbije u Nišu, savladavši FMP u finalu KLS. Istorijski trenutak posle sedam decenija bez šampiona iz Beograda i emotivna konferencija Vladimira Jovanovića obeležili su finale.
Prvi put posle mnogo godina finale Košarkaške lige Srbije igra se bez večitih rivala. Spartak i FMP u Nišu odlučuju o novom šampionu Srbije u meču za istoriju.
Sezona za košarkaški klub Crvenu zvezdu je gotova, a mogla bi da se opiše kao još jedna u nizu onih koje su krenule velikim ambicijama, visokim očekivanjima i ozbiljnim ulaganjima, a završile se sa više pitanja nego odgovora.
Kineski proizvođač električnih vozila BYD prekinuo je niz od osam uzastopnih meseci pada globalne prodaje na godišnjem nivou, ali je oporavak došao gotovo isključivo zahvaljujući izvozu.
Proizvođači često tvrde da je ulje u automatskom menjaču predviđeno za čitav radni vek vozila, i da zamena nije neophodna. Međutim, brojni stručnjaci imaju drugačije mišljenje.
Kompanija Orbit Robotics razvija neobičnog humanoidnog robota namenjenog radu u svemiru. Nazvan je Helios, a osmišljen je za funkcionisanje u uslovima bestežinskog stanja.
Da li svi tableti liče jedni na druge? U vremenu kad se čini da je kupcima svejedno, Honor dokazuje suprotno - uređaj ne mora da košta mnogo da bi bio jedinstven i kompletan.
Glavni tužilac Floride tužio je kompaniju OpenAI i njenog izvršnog direktora Sema Altmana, što predstavlja prvi sudski postupak neke savezne države ove vrste zbog navodnih veza ChatGPT-a sa nizom nasilnih incidenata.
Komentari 12
Pogledaj komentare Pošalji komentar