Utakmica je počela idealno po Sloveniju. Dončić je odmah preuzeo kontrolu, pogađao iz svih pozicija – stepbek preko ruke, prodor, koš uz faul – i igrački ostavio Italijane i njihov stručni štab bez odgovora.
Posebno je bilo upečatljivo kako se igrao sa Danilom Galinarijem. Prvu četvrtinu je završio sa 22 poena, dok je Slovenija vodila 29:11.
Italija je u drugom periodu igrala bolje, a Dončić je zbog udarca u koleno Aleksandra Pajole u prvom poluvremenu više testirao svoje mogućnosti nego što je rizikovao.
Ipak, dodao je još osam poena i na poluvremenu imao ukupno 30, dok je Italija prišla na deset poena zaostatka.
U drugom poluvremenu, ostali Slovenci su preuzeli odgovornost i pomogli Dončiću da održi prednost.
Klemen Prepelič i Alen Omić postigli su ključne poene, dok su Aleksej Nikolić i Edo Murić takođe doprineli u važnim momentima. Slovenija je ulaskom u poslednjih deset minuta imala komotnih +16.
A onda su se probudili Italijani i u završnici meča uspeli da se približe na samo poen razlike 77:78.
Ipak, uprkos drami, Slovenci su ipak sačuvali mirnu glavu i na kraju slavili, uz neizvesan finiš koji je doneo i kratkotrajnu neodlučnost Luke Dončića u fazi napada, što se ne viđa baš tako često.
Najubedljivije u timu Slovenije odigrao je Luka Dončić, koji je meč završio sa 42 poena, deset skokova i pet pogođenih trojki iz 11 pokušaja. Dvocifren je bio još samo Klemen Prepelič sa 11 poena.
Kod Italijana, tim je predvodio Simone Fontekio sa 22 poena i pet skokova, dok su dvocifreni bili i Nijang sa 12 poena i šest skokova – iako je na pola četvrte deonice napustio teren zbog pet ličnih grešaka – i Danilo Galinari, koji je meč završio sa 10 poena. Ovo je ujedno i njegova poslednja utakmica u dresu reprezentacije.
Slovenija će u četvrtfinalu igrati protiv Nemačke, koja je u osmini finala bila ubedljivo bolja od Portugalaca.
Sve detalje iz Rige pratite UŽIVO u LIVE blogu B92.sport.
Završeno
19:36
11:29, 29:21, 16:22, 21:12
ITA
SLO
77
:
84
20:45
To bi bilo sve sa ove utakmice!
Počinje i poslednji meč osmine finala između Grčke i Izraela.
Sekulić na konferenciji: "Poseban Luka, sjajni Murić, Omića potcenjuju..."
"Znali smo protiv koga igramo, jedne od najopasnijih ekipa na turniru. Dobro smo počeli, Luka je pogodio šuteve i stekli smo dvocifrenu prednost. Naravno, znali smo da imamo dobar tim i pokazali smo karakter i sprečili da se potpuno vrate u meč. Imali smo posebnog Luku, imali smo sjajnog Murića koji je radio sve te stvari koje se ne vide u statistici. Alena Omića mnogi potcenjuju i ne vide koliko doprinosi timu. Svaki igrač koji je bio tu je igrao snažno i evo nas u četvrtfinalu", rekao je Sekulić na konferenciji za medije.
Luka Dončić je tek treći igrač u poslednjih 30 godina koji je na utakmici Evrobasketa postigao 40 ili više poena i zabeležio 10 ili više skokova, nakon Dirka Novickog 2001. protiv Španije (43 poena, 15 skokova) i Paua Gasola 2015. protiv Francuske (40 poena, 11 skokova).
Italija se nije kvalifikovala u četvrtfinale Evrobasketa nakon četiri uzastopna plasmana u tu fazu, s obzirom da se kvalifikovala na svakom turniru od 2013. godine.
Slovenija se plasirala u četvrtfinale osmi put u poslednjih devet Evrobasketa, jedino nisu uspeli da se domognu četvrtfinala 2015. godine.
19:27
Kraj meča – Slovenija je u četvrtfinalu!
Hrovat sa polaganjem stavlja tačku na osminu finala i Slovenija ide dalje!
Fudbaleri Mančester sitija od 21 čas dočekuju Real Madrid u revanš meču osmine finala Lige šampiona – utakmici koja bi mogla da odredi njihovu sezonu, a u kojoj im se ne daju velike šanse.
Košarkaši Denvera poraženi su od Memfisa sa 125:118, a Nikola Jokić je još jednom imao impresivan učinak – uz jednu statistiku koju sigurno neće pamtiti po dobrom.
Džonatan Kuminga upisao je jedan od najneverovatnijih poteza sezone, pogodivši šut sa skoro celog terena u pobedi Atlante nad Dalasom rezultatom 135:120.
Košarkaši Denvera poraženi su od Memfisa sa 125:118, a Nikola Jokić je još jednom imao impresivan učinak – uz jednu statistiku koju sigurno neće pamtiti po dobrom.
Igrače Partizana nije demoralisao mali broj navijača u Areni, svega nešto preko 10.000 je bio u najvećoj dvorani na Balkanu u utorak veče, ali su svi kući otišli zadovoljni.
Selektor Poljske i strateg grčkog velikana Arisa Igor Miličić je u intervjuu za B92.sport govorio o fenomenu Mateuša Ponitke, "procvatu" Danila Anđušića, tajni uspeha sa nacionalnim timom, ali i o tome kako se košarkaški svet prilagođava novim porecima.
Jedan od najzanimljivijih primeraka izloženih na Sajmu automobila u Beogradu jeste Fiat Grande Panda sa benzinskim motorom, model koji se proizvodi u Kragujevcu.
Proizvođači automobila Stellantis i Mercedes-Benz razmatraju bližu saradnju sa kineskim proizvođačima kako bi ojačali konkurentnost u tehnologiji i smanjili troškove razvoja vozila.
Stručnjaci za sajber bezbednost upozoravaju na novu, izuzetno sofisticiranu kampanju usmerenu ka korisnicima iPhone uređaja, kojom se ciljano kradu lični podaci i poverljive informacije.
Američka vojska zvanično je poverila budućnost svoje odbrane kompaniji Anduril Industries, potpisivanjem okvirnog ugovora koji bi mogao da dostigne vrtoglavu vrednost od 20 milijardi dolara.
Ruska Federalna služba za nadzor komunikacija, informacione tehnologije i masovnih medija (Roskomnadzor) saopštila je da platforma Telegram i dalje ne poštuje ključne odredbe ruskog zakona o digitalnim platformama.
Komentari 124
Pogledaj komentare Pošalji komentar