Posebno je odzvanjala u poslednjim danima pred završni čin protiv Slovenije u Beogradskoj areni (106:72), mada je ta pomenuta tišina počela još 28. jula, na startu okupljanja nacionalnog tima.
Prvi put od dolaska Svetislava Pešića na klupu Srbije, popularni medijski dan, na kom novinari mogu da razgovaraju sa svim pozvanim reprezentativcima, nije bio organizovan.
Doveo je tada Pešić na konferenciju za medije kapitena Bogdana Bogdanovića, najiskusnijeg u timu Stefana Jovića i centra Nikolu Milutinova, koji su sedmoj sili odgovarali na pitanja i nakon toga, "Orlovi" su bili "zatvoreni" u Staroj Pazovi, odakle se krenuo u misiju zvanu Evrobasket.
Iza zatvorenih vrata, u više puta pomenutoj, tišini.
I prethodnih godina veo misterije često je bio iznad košarkaša Srbije kada su se pripremali za velika takmičenja.
Igrale su se i tada pripremne utakmice bez prisustva javnosti, pa smo rezultate i statistike istih saznavali po zvaničnim sajtovima saveza protivničkih reprezentacija, ali se pred ovogodišnji Evrobasket situacija promenila.
Srdjan Stevanovic/Starsport.rs
Dozvolio je Pešić da dobijemo rezultate kontrolnih utakmica sa BiH i Poljskom, koje su se u Areni igrale bez prisutva javnosti, ali ovaj put uskratio je medijske radnike tradicionalnog druženja i intervjua sa igračima.
Bila je to Karijeva meka moć – jer trener, koji je osvajao medalje na svim košarkaškim takmičenjima koja postoje, morao je da nađe način da zaštiti ekipu od dodatnog pritiska i stvaranje euforije pred takmičenje na kom je njegovim izabranicima već u startu prikačena značka prvog favorita za zlatno odličje.
Kontinuitet uspeha na prethodnim takmičenjima (srebo SP 2023, bronza OI 2024), najjači mogući sastav za Evrobasket, na kom zlato čekamo od 2001. godine, kult reprezentacije, povezanost tima – sve to dalo je javnosti i navijačima za pravo da od Srbije očekuju najviše na šampionatu Starog kontineta.
I nije samo srpska javnost prednjačila u tome, već je ceo košarkaški svet Srbiju isticao kao najvećeg kandidata za prvo mesto na pobedničkom postolju. I sve viđeno na pripremama govori u prilog tome.
"Imamo igrače koji su iskusni, ne zanima nas ko šta misli. Zanima nas šta mi mislimo i šta želimo", apostrofirao je Svetislav Pešić i u tom tihom ambijentu spremao je svoje izabranike za cilj koji su im, kako je govorio, drugi već odavno zacrtali.
Očigledno da se taj zacrtani cilj nije razlikovao od njihovog ličnog, pa su fokus, ozbiljnost i dobar rad, bili načini kojima treba trasirati put ka vrhu Evrope.
Pripremni period od sedam utakmica doneo je isto toliko pobeda i za nijansu jaču euforiju, a sve to uz ograničenu interakciju sa medijima.
Srdjan Stevanovic/Starsport.rs
Taman toliko da se poslenici javne reči ispoštuju izjavama košarkaša pre i posle utakmica, u kojima se jasno čula ozbiljnost i fokusiranost.
Pešić je u svojim nastupima pozivao na realnost, uz činjenicu da nije samo Srbija ta koja poseduje kvalitet za medalju, čineći sve da na sebe preuzme pritisak javnosti, a da košarkašima ostane siguran i miran prostor, "bez bočnih vetrova", da rade ono zbog čega ih je sakupio pre skoro mesec dana.
Preživela se i prihvatila ta jednomesečna tišina, baš zbog toga što svi imaju zajednički cilj - i javnost, i novinari, i navijači i reprezentacija Srbije, jer svima je želja da se 14. septembra u Rigi, na kraju finalne utakmice, čuje himna "Bože pravde".
Ipak, postoji ćutnja koja traje dosta duže, jer tri godine srpski mediji čekaju da im se obrati Nikola Jokić, najbolji košarkaš sveta i predvodnik ovog tima.
Poslednji put to je uradio pred Evrobasket 2022. godine, na kom je Srbija ispala od Italije u prvoj eliminacionoj utakmici, nakon perfektno odigrane grupe faze.
Posle olimpijske bronze u Parizu, u prolazu kroz miks zonu se zahvalio na čestitkama za medalju, uz, kako kažu kolege koje su svedočile tome, obećanje da će pričati posle osvajanja zlata.
Ako je sve ovo bila tišina u kojoj se kuje evropsko zlato, nastavićemo da ćutimo zajedno. Do sredine septembra.
Košarkaški savez Bosne i Hercegovine oglasio se posle neprijatnih scena tokom kvalifikacionog meča za Mundobasket između BiH i Srbije u dvorani "Skenderija".
Lacio je u četvrtak uveče savladao Milan (1:0) i izbacio ga iz Kupa Italije, a usput je bilo i veoma zanimljivo na tribinama kultnog stadiona "Olimpiko".
Nekoliko meseci nakon što je Aleksander Zverev podigao buru tvrdnjom da turniri "rade sve" kako bi pogodovali Karlosu Alkarasu i Janiku Sineru, mnogi osporavaju tu izjavu.
Utakmica Partizana i Bajerna u Evroligi ostaće upamćena kao jedan od najneobičnijih mečeva koji su se ikada odigrali u beogradskom hramu košarke – a možda i mnogo šire.
Košarkaška reprezentacija Srbije savladala je Bosnu i Hercegovinu u Sarajevu rezultatom 74:72 u utakmici drugog kola grupe C kvalifikacija za plasman na Svetsko prvenstvo 2027. godine.
Sutrašnja sednica Upravnog odbora KK Partizan zakazana za 11 časova biće ključni trenutak za budućnost kluba – ali i za konačnu odluku Željka Obradovića, čiji ostanak ili odlazak drže crno-bele u stanju potpune neizvesnosti.
Lacio je u četvrtak uveče savladao Milan (1:0) i izbacio ga iz Kupa Italije, a usput je bilo i veoma zanimljivo na tribinama kultnog stadiona "Olimpiko".
Utakmica Partizana i Bajerna u Evroligi ostaće upamćena kao jedan od najneobičnijih mečeva koji su se ikada odigrali u beogradskom hramu košarke – a možda i mnogo šire.
I u osmini finala Kupa Srbije nije bio kraj iznenađenjima. Motivisano su delovali klubovi iz Prve lige Srbije, te su pred njima na kolena padali superligaši.
Jedna od najboljih košarkašica Evrope svih vremana i reprezentativka Jugoslavije Razija Mujanović najavila je meč BiH i Srbije u kvalifikacijama za SP 2027.
Fordova Bronco porodica ponovo se širi. Dok su standardni Bronco i Bronco Sport već dostupni u SAD, a Bronco EV postoji samo u Kini, uskoro stiže i novi plug-in hibrid - samo za Evropu.
U Srbiju je stigla 5G mreža, pa korisnici i dalje imaju dosta pitanja o tome čemu služi, kako da je aktiviraju i da li će ih ovo dodatno koštati. Evo svih odgovora.
Komentari 5
Pogledaj komentare Pošalji komentar