Košarka 0

26.2.2024.

20:15

Marinković i Gudurić izrešetali Gruziju – Srbija perfektna

Košarkaši Srbije zabeležili su drugu pobedu u kvalifikacijama za Evrobasket 2025. godine, pošto su kao gosti pobedili Gruziju 76:63.

Autor: B92

B92
B92
FIBA

Posle trijumfa nad Finskom u Beogradu, ekipa Svetislava Pešića ostala je perfekta i u Tbilisiju, pa su aktuelni šampioni sveta na skoru 2-0 u posle februarskog prozora.

Srebrne iz Manile ka pobedi vodio Marko Gudurić sa 16 poena, uz odličnu podršku Vanje Marinković, koji je dao 15. Dvocifreni u srpskom timu bili su još Aleksa Avramović sa 12, koševa a Filip Petrušev 11.

FIBA

Reprezentacija Srbije je odlično otvorila meč, posle prve deonice je vodila 21:12, a sredinom treće je imala plus 13 - 38:25. Serijom 6:0 je okončala prvo poluvreme pa se na odmor otišlo vođstvom "orlova" 38:31.

Srbija je loše otvorila treću deonicu, pa je ekipa selektora Aleksandra Džikića smanjila na samo minus četiri (39:43) u 23. minutu. Odbila je Srbija taj napad i povela ponovo plus 10 (51:41) u 26. minutu, a na kraju treće deonice vodila je 60:52.

Smanjila je Gruzija na minus četiri (56:60), ali je Srbija odgovorila serijom 11:0 i u poslednjih šest minuta ušla vođstvom 71:56, posle čega utakmica i bila prelomljena.

Srbija naredne mečeve u kvalifikacijama igra u novembru, kad će 21. gostovati Danskoj, a tri dana kasnije će ugostiti istog rivala.

Plasman na Evropsko prvenstvo će obezbediti dve najboljeplasirane selekcije ne računajući Finsku, koja kao jedan od domaćina Evrobasketa ima garantovano učešće.

U drugom meču grupe G Finska je kao domaćin pobedila Dansku rezultatom 89:85 iako je na poluvremenu gubila čak 16 razlike (42:58).

Srbija je tako jedina sa maksimalnim učinkom posle dva kola, Finska i Danska imaju skor 1-1, dok je Gruzija počela sa dva poraza.

Sva dešavanja iz Tbilisija mogli ste da pratite u LIVE BLOG-u na B92.net.

Pešić: Igrači odradili odličan posao

Veoma važna pobeda za nas, plan igre je bio kao i uvek, da dobro organizujemo odbranu. Mislim da su igrači odradili odličan posao na  bekovima i važnim igračima Tomasonu i Šengeliji. Kada se pogleda statistika napravili su 20 poena iz tranzicije. igrači su bili motivisani defanzivno. Pomagali su jedan drugom da igraju i individualnu i timsku odbranu. Generalno, srećni smo zbog pobede, trijumf  kod kuće i na strani u ovom prozoru, nešto što možeda odluči sudbinu u kvalifikacijama. Oni su jako dobra ekipa. Siguran sam da imaju talenta i mogučnosti da igraju

Ovo nije novo za nas. U većini mečeva to nije bitno. Moramo da budemo spremni da shvatimo svoju poziciju. To nam znači da mi budemo više motivisani, posebno jer nas očekuju u Olimpijske igre. Igrači žele da pokažu da su spremni. Siguran sam da će ove dve pobede biti velika motivacija za sve da daju svoj maksimum, da igraju dobro, da treniraju i da se pripreme za sledeći izazov, a to su Olimpijske igre.

20:11

Konferencija posle meča

20:10

Vanja Marinković: Iz toga smo gradili našu igru

Mislim da smo počeli utakmicu veoma dobro, agresivno na obe strane parketa. Iz toga smo gradili našu igru. Odigrali smo dobru odbranu, pre svega na Tomasonu. Odbrana je bila stavrno dobra, imali smo samo devet izgubljenih lopti, 20 asistenicja, 27 skokova. To je bio ključ, uz dobru energiju.

O atmosferi?

Kada je Gruzija prišla na -4, publika je bila dobra. Ali, ako mene pitate, ja sam igrao za Paritzan mnogo godina. Mislim da nema publike na svetu koja može da se poradi sa Partizanom. Bilo je dobro danas, ali sam ja igrao u baš dobroj atmosferi.