Trend obaranja rekorda po ovom kriterijumu je sve učestaliji.
Poslednji u nizu igrača koji se našao na vrhu liste onih sa najvećim ugovorom u istoriji NBA lige je Džejson Tejtum iz Bostona - on je sa Seltiksima potpisao takozvani "supermaks" ugovor, na pet godina, vredan 314 miliona dolara.
Tejtum će na osnovu nove saradnje po sezoni dobijati 62 miliona dolara.
To je najveći ugovor u istoriji najjače košarkaške lige i kada se gleda ukupna suma novca koju će inkasirati lider novih prvaka.
Tejtum je na ovoj listi pretekao saigrača Džejlena Brauna koji je prethodne sezone dobio 286 miliona od franšize iz Masačusetsa.
Najveći ugovori u NBA
1. Džejson Tejtum (Boston) - 314 milliona, 5 godina
2. Džejlen Braun (Boston) - 285 milliona, 5 godina
3. Nikola Jokić (Denver -276 milliona, 5 godina
4. Bradli Bil (Finiks) - 251 milliona, 5 godina
5. Entoni Edvards (Minesota), Tajris Haliburton (Indijana) - 244 milliona, 5 godina
Igra velikih brojki u NBA se nastavila i tokom ovog leta.
Najjače je do sada odjeknuo prelazak Pola Džordža iz Klipersa u Filadelefiju gde će inkasirati 211 miliona dolara za četiri sezone. On je tako postao jedan od najplaćenijih igrača u ligi sa 52.3 miliona dolara po sezoni.
Samo lider tima Džoel Embid ima više (53.3).
Lebron Džejms je, naravno, u grupi najplaćenijih igrača u ligi sa 52 miliona dolara po sezoni - ta suma mu pripada nakon potpisa novog dvogodišnjeg ugovora sa Lejkersima.
Podsetimo da je pre obnavljana ugovora sa Seltiksima Brauna i Tejtuma naš Nikola Jokić bio na samom vrhu liste igrača sa najvećom sumom novca dogovorenom sa klubom - 276 miliona dolara za pet godina (55.7 miliona po sezoni).
Kako se granice pomeraju maltene svako leto samo je pitanje vremena kada će i Tejtumov ugovor biti bivši najveći ugovor u istoriji najjače lige.
Najveće plate po godini ugovora
1. Džejson Tejtum (Boston) - 62 miliona
2. Džejlen Braun (Boston) - 57.1 miliona
3. Nikola Jokić (Denver) - 55.2 miliona
4. Devin Buker (Finiks), Karl-Entoni Tauns (Minesota) - 55.1 miliona
5. Stefon Kari (Golden Stejt) - 53.8 miliona
6. Džoel Embid (Filadelfija) - 53.3 miliona
7. Pol Džordž (Filadelfija) - 52.9 miliona
8. Bredli Bil (Finiks) - 50.2 miliona
9. Kavaj Lenard (Klipersi) - 49.8 miliona
10. Entoni Edvards (Minesota), Tajris Haliburton (Indijana) - 48.9 miliona
Nekoliko je kandidata koji bi mogli da postanu vlasnici do sada neviđenih "supermaks" ugovora.
To bi već narednog leta mogao biti Luka Dončić koji će tada biti u mogućnosti da produži ugovor i očekuje se da to bude suma novca koja će premašiti sve dosadašnje.
Slovenac, ipak, nije jedini koji je potencijal da dobije novac koji niko nije pre njega.
Entoni Dejvis i Janis Adetokumbo takođe figuiraju kao kandidati kada budu došli na red za produžetak saradnje sa Lejkersima ili Baksima.
Profimedia
Finansijska moć NBA lige iz sezone u sezonu sve je veća, prilivi od TV prava su najveći ikada, pa je samo pitanje vremena kada ćemo svedočiti novim rekordima u visini ugovora najvećih zvezda.
Potencijala i te kako ima - pomenimo samo Entonija Edvardsa i Viktora Vembanjamu.
Prema procenama, ova dvojica igrača bi u skorijoj budućnosti lako mogli da premaše sve dosadašnje rekroder i da probiju neke dosad nezamislive granice.
Edvards je već sada u grupi najplaćenijih igrača lige.
Najbolji srpski teniser Novak Đoković obrazložio je razloge odluke da se povuče iz Profesionalnog udruženja teniskih igrača (PTPA), organizacije čijem je osnivanju lično doprineo.
Srpska teniserka Olga Danilović se plasirala u drugo kolo Australijan opena pošto je posle velike drame savladala 45-godišnju tenisku legendu Venus Vilijams u tri seta – 6:7, 6:3, 6:4.
Američka teniserka Džesika Pegula plasirala se u drugo kolo Australijan opena, pošto je danas u prvom kolu u Melburnu pobedila Ruskinju Anastasiju Zaharovu 6:2, 6:1.
Novak Đoković čeka svoj prvi izlazak na teren na ovogodišnjem Australijan openu, ali je već poznato protiv koga bi igrao u 2. rundi, ukoliko eliminiše Španca Pedra Martinesa.
Nedeljni vaterpolo klasik u okviru drugog kruga Evropskog prvenstva u Beogradu pripao je Srbiji koja je u pravom raspucavanju savladala Mađarsku rezultatom 15:14.
Srpska teniserka Olga Danilović se plasirala u drugo kolo Australijan opena pošto je posle velike drame savladala 45-godišnju tenisku legendu Venus Vilijams u tri seta – 6:7, 6:3, 6:4.
Nakon 120 dana od istorijske titule koju su MVP Šej Gildžes-Aleksander i Oklahoma Siti Tander osvojili u sedam utakmica finalne serije protiv Indijane Pejsers, NBA liga se ponovo vraća – uz mnogo neizvesnosti.
Pod svodom Beogradske arene u nedelju (20.30) bićemo svedoci novog vaterpolo klasika između Srbije i Mađarske, meča koji može da donese kartu za polufinale EP.
Sega i studio Ryu Ga Gotoku najavili su da će Yakuza 3 Remastered uskoro prestati da se prodaje kao samostalna digitalna igra, uoči izlaska Yakuza Kiwami 3 & Dark Ties izdanja.
Komentari 2
Pogledaj komentare Pošalji komentar