Nova vest
NBA 1

30.3.2026.

15:26

Zbog čega je Dončić "izbačen" iz MVP trke?

Kris Maniks, novinar Sports Ilustrejteda, koji ujedno ima i pravo glasa u izboru za MVP nagradu NBA lige, objasnio je zbog čega je izostavio Luku Dončića iz svoje liste četiri glavna kandidata za najkorisnijeg igrača sezone.

Autor:B92.sport

B92.sport
Zbog čega je Dončić "izbačen" iz MVP trke?
EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

Pad Dončića na MVP lestvici iznenadio je mnoge navijače, posebno zbog njegovih impresivnih partija u poslednje vreme. Ipak, Maniks smatra da razlog za to leži u njegovoj igri u odbrani.

Govoreći u emisiji "Open Floor NBA", Maniks je istakao da, uprkos tome što je Dončić možda najbolji ofanzivni igrač današnjice, njegovi defanzivni učinci ozbiljno narušavaju njegovu kandidaturu za MVP priznanje.

"Luku Dončića svrstavam u drugi nivo. Znam da će to izazvati kritike, jer je ofanzivno bio izvanredan, ali ne mogu da zanemarim njegove defanzivne brojke", rekao je Maniks.

On je dodatno potkrepio svoj stav statistikom.

"Dončić ima individualni defanzivni rejting od 115,6, što ga svrstava na 119. mesto među 180 igrača sa najmanje 25 startova ove sezone. Po svim merljivim parametrima, on je jedan od najlošijih defanzivaca u ligi", naglasio je Maniks.

Prema njegovim rečima, u ovako izjednačenoj MVP trci odbrana mora imati značajnu ulogu.

"On je najbolji ofanzivni igrač na svetu, ali defanzivno zaostaje i to mora da se uzme u obzir", dodao je.

Maniks je otkrio i koja četiri igrača trenutno vidi kao glavne kandidate za MVP nagradu: Šej Gildžus-Aleksander, Viktor Vembanjama, Nikola Jokić i Džejlen Braun.

Sa druge strane, Dončić ove sezone beleži fenomenalne brojke. U proseku postiže 33,7 poena po meču uz više od 47 odsto šuta iz igre, uz 8,2 asistencije, 7,8 skokova i 1,6 ukradenih lopti na 62 odigrane utakmice.

Los Anđeles Lejkersi trenutno zauzimaju treće mesto na tabeli Zapadne konferencije sa skorom 48–26.

Podeli:

Komentari 1

Podeli:

U fokusu

Vidi sve
Aktuelno

Tramp izgubio

Federalni sudija ukinuo je odluku administracije Donalda Trampa o blokadi jedne od vodećih kompanija za veštačku inteligenciju, uz obrazloženje da predsednik i sekretar odbrane Pit Hegset nisu imali zakonsko ovlašćenje za takav potez.

B92.net

14:00

3 h

Najnovije Novo Sport Sport B92 Video Video Meni Menu