Vojnarovski otkrio za B92.sport šta misli o Jokiću
Adrijan Vojnarovski, nekadašnji NBA insajder, a danas generalni menadžer Sent Bonaventura univerziteta, govorio je za B92.sport na juniorskom turniru Evrolige koji je održan u Beogradu.
Beograd je prethodnog vikenda bio prestonica juniorske košarke, pošto se u dvorani "Aleksandar Nikolić" tradicionalno održao kvalifikacioni juniorski ANGT turnir – "Marko Ivković".
Dvorana je svakog dana bila ispunjena brojnim američkim i evropskim skautima, kao i funkcionerima, među kojima je bio i proslavljeni Vojnarovski.
Godinama najpouzdaniji NBA insajder, novinar i analitičar koji je gotovo uvek prvi objavljivao najzvučnije potpise, trejdove i druge vesti iz najjače košarkaške lige na svetu – poznate još kao i "Woj Bomb".
Međutim, posle više decenija u novinarskom poslu, Vojnarovski je prošle godine odlučio da se povuče i zaplovi u funkcionerske vode – prihvatio je poziv Univerziteta Sveti Bonaventura i postao njihov generalni menadžer.
screenshot/Euroleague YouTube
U Beogradu je prvi put, a mi smo iskoristili priliku da kratko popričamo sa njim u "Pioniru".
"Stalno sam u sali, pokušavam da vidim sve ove talentovane mlade igrače i razgovaram sa svim ovim ljudima koji će biti uticajni u evropskoj košarci i koji znaju talenat ovde. Ovo je prelepa zemlja. Znam da ovde postoji velika košarkaška tradicija sa sjajnim igračima i neverovatnim trenerima. Trenerske legende su odavde, a zatim naravno i veliki timovi. Samo sam zamišljao kako ova dvorana izgleda kada je puna. Video sam to na snimcima i izgleda kao jedinstveno iskustvo, drugačije od bilo čega drugog", rekao je Vojnarovski za B92.sport.
"Nadam se da ću moći da se vratim i vidim dvoranu kada se ovde igraju derbiji. Ali ovo je sjajan događaj za St. Bonaventur i naše namere da ozbiljno regrutujemo igrače iz Evrope, pronađemo talente širom sveta koji bi mogli biti pravi izbor za naš program. A znate, kada ste u Srbiji, ovde ćete naći srpske igrače. Dobićete timske igrače, koji igraju sa velikom energijom i koji su odlično obučeni. I to je ono što želimo u St. Bonaventuru. Bez obzira da li su to srpski igrači ili momci iz drugih delova Evrope, ovo je sjajna prilika da se povežemo sa igračima koje već regrutujemo i dođemo u kontakt sa novim talentima", dodao je nekada najbolji NBA insajder.
Pitali smo ga može li da izdvoji nekoliko igrača sa ANGT turnira u Beogradu.
"NCAA pravila nam ne dozvoljavaju da govorimo o igračima koje još nismo potpisali. Tako da to ne mogu da uradim, ali nema sumnje da ovde ima mnogo zaista talentovanih mladih igrača.
Neki su iz klase '25, '26, '27. Košarka je globalna igra, i Sent Bonaventur želi da istraži planetu i pronađe prave igrače za naš program", ističe Vojnarovski.
Foto: B92/PT, Adrijan Vojnarovski i Petar Tadić, novinar B92.sporta
Intervju sa Vojnarovskim smo radili u nedelju, a kako je stigao u subotu, nije imao mnogo vremena da vidi Beograd i njegove znamenitosti.
"Nadam se da ću to [posetitit Kalemegdan] uraditi sutra ujutru. Tek sam sinoć stigao. Bio sam u sali, vratio se u salu i jutros, tako da verovatno neću imati mnogo vremena za razgledanje, jer smo u sred regrutacije i moram da maksimalno iskoristim svoje vreme."
Posao novinara zna da bude veoma stresan, pogotovo kada ste insajder i kada se od vas očekuje da uvek budete prvi sa informacijom, kao što je Voj u 99% slučajeva bio. Sada je u drugačijoj ulozi, ali stres je i dalje tu.
"Da, to je drugačija vrsta stresa. Posvećen sam tome da učim i mnogo toga još treba da naučim u ovom poslu. Imam puno ljudi kojima mogu da se obratim, da ih pitam i učim od njih. Ali pokušavam da igram na svoje prednosti – svoje veze u SAD i širom sveta. Pokušavam da otvorim vrata za naše sadašnje igrače na profesionalnom nivou, ali i za buduće igrače kroz regrutaciju. Takođe, moram da prikupljam sredstva za NIL kako bismo mogli da plaćamo igrače. Za razliku od profesionalnog tima, mi nemamo vlasnika koji će jednostavno dati novac. Moramo da pronađemo način da ga prikupimo. To je veliki deo mog posla, ali uživam u tome. St. Bonaventur je deo mog života od moje 18. godine i veliko mi je zadovoljstvo da se vratim i budem u ovoj ulozi", kaže Vojnarovski.
Profimedia
Vojnarovski je bio prvi koji je objavio Jokićev prvi "max" ugovor, potom i drugi, godinama je pratio njegovu karijeru i ima samo lepe reči za najboljeg košarkaša na svetu.
"On je zaista poseban igrač i igra neverovatno. Mislim da je redefinisao centarsku poziciju u košarci i način na koji funkcioniše NBA zvezda. On to radi na svoj način, pušta da njegova igra govori umesto njega. Osvojio je šampionsku titulu i svake godine drži Denver u vrhu plej-ofa", rekao je i dodao:
"Ali on je i sjajna priča. Sjajan je primer za mlade igrače i skauting. Tim Koneli, koji mi je dobar prijatelj, često mi je pričao o procesu njegovog draftovanja. Mislim da je Jokić odličan podsetnik na to da ako ste ocenjeni na određeni način kao mladi igrač, to ne mora da znači da će to definisati vašu karijeru. Nikada nismo videli igrača poput njega. Možda će ostati upamćen kao najveći centar u istoriji košarke".
Srbija pored Jokića u NBA ima i Bogdanovića, Jovića, Micića, Vukčevića, Đurišića i Topića, i sada da ne bismo pojedinačno za svakoga pitali, zanimalo nas je mišljenje Vojnarovskog o Topiću, s obzirom da se mladi srpski igrač nalazi u specifičnoj situaciji u Oklahomi.
Profimedia
Tander je najbolja ekipa Zapada, uz Klivlend najbolja u dosadašnjem delu regularne sezone, a Topić se oporavlja od povrede kolena i zaigraće tek sledeće sezone. Međutim, postavlja se pitanje kakva je budućnost Nikole u Oklahomi, odnosno može li do minuta u narednoj sezoni u tako dobrom timu.
"Oklahoma Siti igra na vrhunskom nivou i želi da osvoji šampionat. On je mlad igrač. Ali jedna stvar je sigurna – Oklahoma Siti uvek ima plan za mlade igrače, a Sem Presti će ga postaviti u situaciju u kojoj može da napreduje bez prevelikog pritiska. Za razliku od mnogih pikova sa lutrije, gde se od igrača očekuje da odmah igra na visokom nivou, ovde neće biti tog pritiska. Imaće odlične uslove za oporavak i razvoj. Sigurno će provesti neko vreme u Dži ligi, ali…", rekao je Vojnarovski i dodao:
"Sem Presti ima fantastičan dosije kada je u pitanju draftovanje i razvoj igrača, tako da su u njemu očigledno videli mnogo potencijala da ga izaberu iako je bio povređen".
Za kraj, Vojnarovski je dobro upoznat sa srpskom klupskom košarkom i kaže da bi jednog dana voleo da se vrati i dođe u Beogradsku arenu na utakmicu Crvenezvezde i Partizana.
"Voleo bih da doživim to! Nadam se da ću moći da se vratim u Beograd u svojoj trenutnoj ulozi i prisustvujem tome. Možda ne postoji bolja košarkaška atmosfera nigde u svetu, na bilo kom nivou", zaključio je Adrijan Vojnarovski, generalni menadžer Sent Bonaventur univerziteta.
Rukometna reprezentacija Srbije poražena je od Španije 28:26 u 4. kolu kvalifikacija za Evropsko prvenstvo koje će se održati u Danskoj, Norveškoj i Švedskoj naredne godine.
Fudbaler Mančester junajteda Kristijan Eriksen izjavio je da će na kraju sezone da napusti engleski klub, pošto još nije dobio ponudu za produženje ugovora.
Srpski košarkaš Nikola Jokić imao je još jedno fenomenalno izdanje, ali njegov trip-dabl nije bio dovoljan da Denver Nagetsi izbegnu osmi poraz u sezoni.
Fudbaler Mančester junajteda Kristijan Eriksen izjavio je da će na kraju sezone da napusti engleski klub, pošto još nije dobio ponudu za produženje ugovora.
Selektor srpskih fudbalera Dragan Stojković Piksi za dvomeč s Austrijom u Ligi Nacija, za opstanak u "A" diviziju, u navali će morati da se osloni na igrače koji su rezervisti u svojim klubovima.
Konferencija DIDS 2025 donela je niz zanimljivih diskusija i uvida u digitalni razvoj Srbije - među njima su bili paneli koji se odnose na digitalnu transformaciju, kao i projekte Lokalac na internetu i Indeks digitalnog razvoja Srbije.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar