Rat u Gazi neće sprečiti izraelske klubove da nastave učešće u evropskim takmičenjima, isto kao što je reprezentacija učestvovala na Evrobasketu.
Izvor: Marca
Inaki Berasaluce / Zuma Press / Profimedia
U Evroligi će, pored tradicionalnog Makabija iz Tel Aviva, naredne sezone igrati i Hapoel Tel Aviv, koji je svoje mesto obezbedio kao šampion Evrokupa.
Međutim, nijedan od ta dva kluba neće moći da igra domaće utakmice u svojim halama što je napravilo velike logističke probleme Evroligi, a svakako utiče i na regularnost takmičenja.
Za razliku od toga, ruski klubovi su suspendovani zbog rata u Ukrajini, ističe španska "Marka".
Do sada se nije znalo gde će izraelski timovi igrati svoje utakmice, ali je najviša evropska košarkaška organizacija ovog četvrtka saopštila da će Makabi nastaviti da igra u Beogradu, kao i prethodnih sezona, dok će Hapoel igrati u Sofiji, a povremeno i u bugarskom gradu Samokovu, gde je već igrao prošle sezone.
Izraelski klubovi su razmatrali i druge opcije, poput Kipra, koji im je bliži.
Međutim, kiparske vlasti su odbile da izdaju dozvolu zbog bezbednosnih zahteva koje ovakvi mečevi podrazumevaju.
U drugim slučajevima, odbijanje je bilo posledica osude navodnog genocida, što je takođe otežalo dogovaranje prijateljskih utakmica izraelske reprezentacije pre Evrobasketa.
Logistički problemi koje donose izraelski klubovi se tu ne završavaju.
Potrebno je pronaći alternativne lokacije za njihove utakmice u Istanbulu.
U prva dva kola, Anadolu Efes će morati da igra protiv izraelskih klubova u Podgorici.
Još uvek nije poznato gde će Fenerbahče igrati te mečeve.
Odnosi između Turske i Izraela tradicionalno nisu bili dobri, a rat u Gazi ih je dodatno pogoršao.
Zbog bezbednosnih razloga, smatra se da izraelski klubovi ne bi trebalo da igraju u zemlji gde više od 90% stanovništva čini muslimansko stanovništvo.
Izraelski klubovi mogu očekivati proteste u mnogim gradovima koje budu posećivali – uključujući i Španiju.
Prošle sezone su organizovani protesti ispred Buesa Arene pre utakmice između Makabija i Baskonije. U samoj hali su se mogle videti brojne palestinske zastave.
"Treba uvesti iste mere kao za Rusiju"
Carlos Castro / Zuma Press / Profimedia
Pilar Alegrija, španska ministarka obrazovanja, profesionalne obuke i sporta, osvrnula se na situaciju u Evroligi kada je bila upitana o protestima koji se dešavaju tokom biciklističke trke Vuelta.
"Ovo se neće završiti ovde. Uskoro počinje Evroliga, a ruski klubovi ne učestvuju, dok Makabi učestvuje. Složila bih se s tim da se primeni ista odluka kao i u slučaju Rusije. Sport ne može biti izuzet. Teško je objasniti dvostruke standarde. Ako postoji masakr, genocid... onda bih volela da savezi i komiteti donesu istu odluku kao i za Rusiju".
Srpska teniserka Olga Danilović se plasirala u drugo kolo Australijan opena pošto je posle velike drame savladala 45-godišnju tenisku legendu Venus Vilijams u tri seta – 6:7, 6:3, 6:4.
Pod svodom Beogradske arene u nedelju (20.30) bićemo svedoci novog vaterpolo klasika između Srbije i Mađarske, meča koji može da donese kartu za polufinale EP.
Jedva smo čekali, jedva ste čekali, i evo ga. U našem najnovijem testu isprobali smo Chery Arrizo 8 sa benzinskim motorom, a u nastavku slede naši utisci.
Kompanija Apple izdala je hitno bezbednosno upozorenje za korisnike iPhone uređaja širom sveta – milijarde mobilnih telefona su potencijalno ugrožene zbog ozbiljnih bezbednosnih propusta u softveru.
Kompanija Xiaomi zvanično je predstavila Redmi Note 15 seriju telefona, koji donose unapređenu izdržljivost, veće baterije i značajna poboljšanja u oblasti fotografije i performansi.
Komentari 10
Pogledaj komentare Pošalji komentar