Košarka 383

5.4.2024.

21:56

Fenerbahče izdao Partizan, Efes dobio "istanbulski rat", Zvezda poslednja nada crno-belima

Košarkaši Anadolu Efesa pobedili su Fenerbahče u utakmici 33. kola Evrolige rezultatom 82:80

Srđan Novaković
Profimedia

Ovaj rezultat nikako ne ogovara košarkašima Partizana koji sada moraju da se uzdaju u neke druge varijante kako bi obezbedili plasman u plej-in.

Partizan sada mora da slavi na meču poslednjeg kola protiv Valensije i da se nada pobedi Crvene zvezde protiv Anadolu Efesa kako bi obezbedio prolaz u plej-in.

Efes je do ove veoma bitne pobede predvodio sjajni Vil Klajburn koji je ubacio 21 poen, Šejn Larkin je utakmicu završio sa 15 poena, dok je Buboa upisao deset poena.

Kod Fenerbahčea Skoti Vilbekin je imao 17 poena, a srpski košarkaš Marko Gudurić je utakmicu završio sa 15 poena.

Od starta meča smo gledali jednu veoma tvrdu i neizvesnu utakmicu. Bolje su počeli gosti koji su u prvoj četvrtini imali prednost od osam poena prednosti 13:8, ali se Fener vratio i spustio vođstvo gostiju na tri poena minusa 13:16.

Nastavio je Fener u istom ritmu u drugoj periodu i došao do preokreta, gde je brzo stekao prednost od šest poena prednosti. Efes se nije predavao i nije dozvolio domaćima da se još više odlepe, pa je najviše preko Vilbekina držao minimalnu prednost, a posle prvog poluvremena na semaforu je stajalo 36:32

U drugom poluvremenu je Fenerbahče stekao najveću prednost od sedam poena prednosti, ali se onda Efes probudio i momentalno spustio prednost na svega tri poena prednosti . A do kraja ovog perioda su u nekoliko navrata došli do vođstva, međutim Fener je taj koji je posle 30 minuta košarke vodio 52:51.

Poslednja četvrtina nam je donela pravu dramu, u kojoj je uglavnom vodio Efes. Iks faktor za goste je bio Oturu koji je sjajno koristio dodavanja posle pik en rola. Svoje trojke su pogađali Vilbekin, Larkin i Buboa, čija ja trojka u poslednjem minutu kada je Fener prišao na svega dva poena minusa donela trijumf ekipi Anadolu Efesa.

21:44

40' Drama u Istanbulu

Papajanis pogađa trojku, Efes greši pa Vulbekin dolazi do novih poena. Ali na drugoj strani je Buboa pogodio trojku kojom vraća pet poena prednosti.

Vraća Gudurić trojku 77:79

Dvojka Larkina, pa trojka Biberovića 80:81

21:41

39' Efes na +6

Novi poeni za Efes koji se nalazi u dobroj poziciji, sada je na šest poena prednosti na manje od dva minuta do kraja. 69:75

21:39

37' Buboa hladnokrvan

Posle velike borbe na obe strane terena Buboa je pogodi dvojku isto to je uradio i Motli.

Nema koša Buboe, Motli dobija blokadu od Oturua.

21:31

36' Novi problemi za Fener

Gudurić pravi četvrti prekršaj, Brajant siguran sa penala. Sada je Buboa napravio prekršaj nad Hejsom, koji je pogodio oba bacanja.

Oturu sada ponovo pravi problem odbrani Fenera i pogodio je uz faul, ali nije bio precizan na dodatnom bacanju. 65:71

Motli na drugoj strani pogodio oba bacanja. 67:71

21:29

35' Vilbekin pa Larkin

Prvo je Skoti Vilbekin pogodio za tri, a vratio mu je Larkin na drugoj strani.

Gudurić pravi svoju treću ličnu grešku, Efes sve više povećava svoju prednost. 61:67

21:26

34' Efes ima prednost

Izgubio je Papajanis loptu, Larkin je povukao kontru, koju je u poene pretvorio Klajburn i to uz faul Gudurića.

Efes ima četiri poena prednosti 58:62

21:24

33' Gudurić vuče Fener

Pogodio je sada Vil Klajburn uz prekršaj, za novu prednost gostiju. Loša komunikacija u odbranu Efesa, Gudurić je ostao sam na šutu za tri, nije pogodio, ali je Papajanis vratio loptu u koš.

21:19

32' Sjajan pas Larkina

Podvalio je pas Larkin ka Oturuu koji je došao do novih poena 54:55, a sa druge strane je Marko Gudurić nastavio da igra u sjajnom ritmu i ponovo su njega faulirali košarkaši Efesa.

Posle je Gudurić odigrao dobru odbranu na Larkinu koji je pogrešio.

21:16

31' Novi faul

Tarik Biberović pravi novi faul na startu poslednjeg perioda. Oturu je bio potpuno sam i posle zakucavanja je došao do poena i Efes do nove prednosti.

Snažan faul je napravio Buboa nad Gudurićem, u sledećem napadu je ponovo fauliran srpski košarkašm koji stao na liniju penala, i bio precizan oba puta 54:53.

21:15

21:11

30' Faul

Džouns je stao na liniju penala i pogodio jedno, sada je samo poen prednosti za goste 52:51.

Efes na 19 sekundi do kraja tek pravi svoj treći timski faul u ovom periodu.

Fener je izgubio loptu, poslednji napad i ovoj četvrtini ima Efes, ali nije bilo poena, Klajburn je promašio trojku.

21:04

28' Opet Klajburn

Nekako se snašao Klajburn u reketu Fenera. A onda mu je nekako izašla lopta iz obruča posle šuta za tri.

21:01

27' Larkin prolazi

Motli je faulirao Larkina uz to je plej Efesa pogodio za dva, ali će morati da izađe iz igre jer ima krvarenje na ruci. Umesto njega je bacanje izveo Buboa i bio je precizan, Efes opet vodi.

Gudurić za novu prednost Fenera. 48:47

20:58

26' Mnogo promašaja

Evo je nova trojka za Efes, sada je Plajs pogodio za tri i Efes ima novu prednost. Ali to kratko traje jer je Vilbekin vratio prednost svom timu 47:45

20:55

24' Loši napadi

Papajanis je preterao u napadu i izgubio je loptu,  a onda je ponovo Klajburn pogodio trojku. 42:42

Sjajno je Kalatis došao do poena 44:42

20:54

22' Faul u napadu

Prvo je Plajs pogodio za dva, a onda je Papajanis napravio faul u napadu, posle kojeg je Larkin pogodio trojku 39:37.

20:53

21' Trojka

Trojka za Fener posle skoka u napadu, domaći su sada na najvećoj prednosti od početka meča. 39:32

20:40

20:34

20' Fener pojačao odbranu

Agresivni su bili domaći u odbrani.

U poslednjem napadu Vilbekin je promašio trojku, dok je Kalates izblokiran uz zvuk sirene.

Domaći posle prvog dela igra imaju prednost od 36:32.

20:30

19' Hejs-Dejvis igra pametno

Košarkaš Fenerbahčea je napado na niskom postu Larkina koji je morao da ga faulira, pa je sa penača smanjio prednost gostiju, a Papajanis je ponovo vratio liderstvo domaćima.

A onda serija domaćih koji je nastacio Hejs-Dejvis, trojkom iz tranzicije i prednost Fenera od 36:32 na manje od minuta do kraja prvog poluvremena.

20:29

18' Klajburn je raspoložen

Nova trojka Vila Klajburna koji je došao do novih poena, posle kojih je rezultat ponovo izjednačen.

Nova sa druge strane izgubljena lopta za domaće, a Efes je ponovo poveo posle poena Tompsona sa penala 29:30

20:26

17' Novi faul

Brajant je lako probuio prvu liniju Fenera, pa je onda Biberović morao da faulira košarkaša Efesa, koji je potom šutirao penale 27:26

Sjajan potez Papajanisa koji je iskoristio nepažnju u odbrani Efesa i došao do poena uz to je i fauliran,  29:26

20:23

16' Izgubljene lopte

Efes dobio napačku fludnost, brzo su spustili prednost domaćina posle četiri poena u nizu.

Fener već da napada nije došao do poena, Efes igra agresivnu odbranu.

20:20

15' Pametan faul

Gudurić je napravio pametan faul. Skoti Vilbekin nova trojka 26:20.

20:17

14' Dobra akcija

Tečna akcija domaćih posle dužeg vremena, koje je u poene pretvorio Nejt Sestina i to je pogodio uz faul, tako da je imao dodatno bacanje koje nije pogodio. 20:20

Vilis nije pogodio otvorenu trojku iz levog kornera.

Papajanis posle dobre asistencije Vilbekina pogađa trojku. 23:20

20:15

13' Poeni za Efes

Posle četiri ipo minuta Efes dolazi do poena, potom Fenerbahče gubi loptu na sredini terena posle koje Efes dolazi do lakih poena za novu prednost. 18:20

20:14

12' Serija promašaja

Ne mogu ekipa da dođu do poena, posle dva minuta samo smo tri poena videli.

Izgubljene lopte na obe strane, sve dok Marko Gudurić nije svojim poenima doveo Fener do prednosti, time je produžio seriju Fenera na 10;0.

20:10

11' Trojka na startu

Nejt Sestina pogađa trojku na startu drugog perioda.  16:16

20:09

20:05

Efes krenuo jako, Fener se vratio – 13:16

Vrlo čvrsta utakmica od starta meča.

Efes otvara znatno bolje i brzo stiže do duple razlike – 5:10.

Ali Fener se postepeno razigrava i uz 5 poena i jednu asistenciju Marka Gudurića hvata priključak do kraja perioda – 13:16.

20:03

Atmosfera u Fenerovoj areni

20:02

Dva scenarija Partizana za plej-in

Najpre, u Istanbulu će se u petak uveče od 19.45 igrati derbi između Fenerbahčea i Efesa i u slučaju trijumfa "kanarinaca", Partizan će imati sve u svojim rukama u poslednjem kolu.

Ukoliko pobedi Efes, onda bi se crno-beli uzdali u najvećeg rivala, Crvenu zvezdu, koja bi u poslednjem kolu gostovala u Turskoj.

Drugi put do doigravanja jeste da Baskonija izgubi obe utakmice, a to su gostovanja Realu u Madridu u petak i Virtusu u Bolonji naredne sedmice.

Ukoliko bi se oba scenarija ispunila, Partizan bi mogao i do devete pozicije, ali je nezahvalno prognozirati kog bi to rivala donelo u plej-inu.

U svakom slučaju, sve će biti znatno jasnije kroz nešto manje od 24 sata, mada će crno-beli svakak fokus morati da imaju na nužnoj pobedi nad Valensijom narednog petka u Beogradskoj areni.