Fudbal 165

10.7.2024.

23:59

Nesalomivi Englezi u finalu EURO, Votkins heroj, Sautgejt broji velika dela

Fudbalska reprezentacija Engleske igraće protiv Španije za titulu prvaka Evrope 14. jula u Berlinu pošto je savladala Holandiju 2:1 u Dotmundu - posle preokreta.

Izvor: B92.Sport

Tanjug/AP Photo/Andreea Alexandru

Engleska je do polufinala stigla uz mnogo napora, još više sreće, posle neubedljivih igara u grupi, dva remija i pobede, potom spasonosnim "makazicama" Belingema u 90+5. minutu osmine finala sa Slovacima, a onda i golom Sake za produžetke sa Švajcarcima.

I ponovo su Engezi bili protagonisti fudbalske drame, ponovo u nokdaunu, ali ovog puta, ove večeri u Dortmundu u većem delu meča igrali su najbolji fudbal na turniru.

Nesalomiva je i ovog puta bila četa premijerligaških zvezda.

EURO 2024, polufinale

Holandija - Engleska 1:2 (1:1)
Simons 7 - Kejn 18.p, Votkins 90+2
Stadion: Signal Iduna Park (Dortmund)
Sudija: Feliks Cvajer (Nemačka)

Junak utakmice je rezervista Oli Votkins čiji je pogodak u drugom minutu nadoknade odveo tim do drugog uzastopnog EURO finala.

Strelac za pobedniek bio je i Kejn, iz penala u 18. minutu, kada je anulirao vođstvo "lala" koje im je doneo Ćavi Simons.

Sve najvažnije momente pre, za vreme i posle meča, mogli ste pratiti uz LIVE BLOG na B92.sport.

To bi bilo sve za ovaj put

Ispratili smo zajedno pretposlednju utakmicu na EURO, čeka nas uskoro veliko finale.

Do narednog druženja, čitanja...

23:27

Džud Belingem

"Kritikovani smo kad god smo igrali loše ali ono što je važno je da smo bili otoprni na takve priče, da smo se držali zajedno i pobeđivali. Ovo su veliki trenuci, oni nas još više ujedinjuju kao tim i kao porodicu. Ovakvi momenti nas čine jačin i takvi sada idemo u finale. Oli Votkins je ušao i preuzeo odgovornost, znao sam koliko može. Nije mu lako jer ne počinje mečeve u reprezentaciji kao što ih počinje u klubu. Španija? Deluju sjajno, neverovatno, zaista su dobri. Sešćemo i videti kako igraju"

23:26

Sautgejtov novi veliki rezultat

Engleska pod Geretom Sautgejtom: polufinale Mundijala 2018, finale EURO 2020, četvrtfinale Mundijala 2022, finale EURO 2024.

23:25

Hari Kejn

"Ispisali smo istoriju. Neverovatno dostignuće, tako sam ponosan, bio je težak turnir. Ostao je još jedan meč u nedelju. Oli je čekao, bio strpljiv, kakav finiš. Mislim da smo bili bolji tim, posebno u prvom poluvremenu. Zasluženo smo
pobedili. Bio sam zadovoljan što sam izašao i onda smo postigli gol. Imamo još jednu utakmicu da ispišemo istoriju, 90 minuta, penali, šta god je potrebno".

23:20

Statistika utakmice
Sofascore

23:12

Oli Votkins

"Neverovatno, čekao sam taj trenutak nedeljama. Bilo je potrebno mnogo napornog rada da bih došao dovde. Kunem se živitom da sam rekao Kolu: 'Doći ćemo danas, ti ćeš mi namestiti'. U finalu smo i to je jedino što je bitno. Spremni smo za Španiju"

23:04

Sofascore

22:58

Kraj - Engleska je u finalu EURO!

Oli Votkins je heroj Engleske, sjajan potez napadača Aston Vile i zlatne rezerve Sautgejta večeras, pogodio je u prvom minutu nadoknade za pobedu nesalomivih Engleza.

Ovaj tim je, ipak, nešto posebno, šta je sve prebrodio na ovom turniru.

Na kraju, Holandija - Engleska 2:1.

22:53

90+2' Izmene

Brobi i Zirkze su na terenu kod Holandije, izašli su Simons i Damfriz, kod Engleza u igri su Konsa i Galager, izašli su Mainu i Saka.

22:51

90+1' Gooool!

Engleska vodi, Engleska je tako blizu pobede - Votkins je strelac! Majstorija napadača Aston Vile, rezerviste na večerašnjem meču. Iz okreta, u dalji ugao gola Holandije. Delirijum Engleza.

22:50

22:48

88' Palmeru pobegla lopta

Kakva situacija sada za Palmera, mogao je da se proslavi, bio je sam na šutu u kaznenom prostoru... Ipak, u presudnom trenutku lopta je naišla na busen, odskočila i Palmer ju je lansirao daleko od gola.

22:45

85' Saka upisan

Drugi opomenuti kod Engleza je Saka, posle Belingema. Ne baš najbolja odluka Sake da ruši igrača Holandije na tridesetak metara od gola, ipak posle prekida nisu Holanđani uspeli da izvedu što su zamislili, pa je lopta za Engleze.

Agilniji holanđani u završnici.

22:43

Ake i Saka na lopti
Tanjug/AP Photo/Darko Vojinovic

22:42

81' Dvostruka izmena kod Engleske

Sautgejt izvlači iz igre Kejna, na klupu ide i Foden, a u igri su Palmer i Votkins.

22:40

79' Nema gola

Voker je bio u nedozvoljenoj poziciji, mahač je to odmah signalizirao i bio je u pravu - što je potvrđeno i VAR prgledom.

Ostaje nerešen rezultat na snazi.

22:39

79' Proverava se gol Engleza

Saka je postigao gol, ali se proverava situacija koja je prethodila pogotku i asistenciji. Čeka se odluka iz VAR sobe.

22:37

78' Simons u prilici

Solidan napad Holandije, Veghorst je dobio duel i glavom spustio loptu do Siomonsa, ovaj je šutirao, ali to nije uradio onako kako je želeo, pa je Pikford imao lak posao - udarac je išao direktno u njega.

22:30

72' Opasna igra Belingema

Đonom je išao na De Fraja napadač Engleza, dobija otuda javnu opomenu, opravdano, zasluženo. On je drugi upisani u beležnicu sudije Cvajera, posle Dumfriza.

22:28

Kiša ne kvari zabavu navijačima
EPA-EFE/RONALD WITTEK

22:27

68' Holanđani pritiskaju

Ponovo je Pikford bio primroan da interveniše, sad je izbacio loptu u korner, niej rizikovao jer mu se iza ubacivao Veghorst. Gakpo je tražio saigrača, ali golman Engleza je budan.

22:25

65' Konačno - šansa!

Pravo niotkuda Holanđani umalo da povedu. Pikford je bio na visini zadatka posle pokušaja Van Dajka blizu gola - sjajnom paradom je sačuvao mrežu. Prethodno, Verman je ubacio iz "dubine" igrališta u srce kaznenog prostora, gde je Van Dajk bio najsnalažljiviji, ali je golman engela bio spreman.

22:19

60' Druga utakmica u nastavku

Bez ijedne šanse u nastavku meča, ni blizu toga nisu bili igrači Engleske i Holandije. Holanđani su imali dva poluobećavajuća napada, da ih tako nazovemo. U prvoj situaciji kiks u predaji lopte, u drugoj loš centaršut, pa nije bilo brige za Engleze.

22:17

Intervencija Damfriza iz još jednog ugla - defanzivni potez meča

22:10

50' Mirno je

Daleko mirniji tempo igre na početku drugog poluvremena nego što je to bio slučaj u prvom poluvremenu kada su igrači adrenalinski krenuli. Englezi i na startu ovog dela meča duže sa loptom u nogama.

22:05

46' Dve izmene

Kumanova druga izmena je Veghorst, ušao je snažni napadač umesto Malena. Na drugoj strani Tripijea menja Luk Šo.

21:51

Poluvreme!

Fenomenalno polouvreme je iza nas, sadržajno, uzbudljivo, dinamično, ubitačnog ritma. Pripalo je Englezima igrom, ali rezultatski egal je na snazi - 1:1.

Videli smo i stativu Engleza, skidanje lopte sa gol-linije Damfriza, ali i prečku Holanđana, jedini opasan pokušaj "lala" nakon gola Siomonsa u 7. minutu.

21:45

43' Terenska dominacija Engleza

Govori to i statistika.

Posed lopte daleko na strani selekcije "tri lava" - 66% naspram 34% Holanđana.

21:41

41' Meinu se odvažio

Sa mnogo samopouzdanja igraju Englezi, nadiru sa svih strana, pretežno po desnom krilu. Sada je Meinu bio u akciji, probao je i on da ugrozi Ferbrugena, snažno je tukao po lopti, ali je pogodio defanzivni zid Holanđana.

Engleska, konačno, igra onako kako je fudbalski svet verovao da će igrati od starta EURO.

21:39

39' Nova pretnja Fodena

Opasan je Foden večeras, igra najbolji meč na šampionatu, kako je sada samo lako sebi obezbedio poziciju za šut (propustio kroz noge i izbacio iz igre čuvara), i šutirao u donji desni ugao gola Holanđana. Tamo je bio Ferbrugen.

21:35

35' Peh za Holandiju

Memfis Depaj mora van igre, povreda je u pitanju, umesto njega Kuman na teren šalje Vermana.

21:31

32' Stativa!

Kakav šut Fodena, centimetri su delili Engleze od preokreta ponovo. Primio je loptu u sredini, na tridesetak metara, povukao napred i sjajno šutirao. Ferbrugen se opružio, ali mu je lopta bial van dometa. Sreća, spasila ga je stativa.

Tanjug/AP Photo/Martin Meissner

21:30

30' Prečka!

Trese se okvir gola Engleza, pogađa ga sveprisutni Damfriz - posle ubačene lopte iz kornera. Sreća za Engleze, Pikford se nije pomakao. Damfriz daleko najzapaženiji igrač utakmice.

Skrivio je penal, spasao svoj tim sa gol-linije, sad je pogodio prečku.

21:28

Gol Harija Kejna

21:23

23' Damfriz sprečio preokret

Sa gol linije je defanzivac Holandije sklonio loptu posle prodora i šuta Fodena, delovalo je da je lopta, možda, i prešla gol-liniju, ali je u poslednji čas Damfriz stigao i spasio svoj tim.

Tanjug/AP Photo/Thanassis Stavrakis

Engleska u velikom naletu.

21:18

18' Kejn poravnao!

Engleska je izjednačila ekspresno - strelac je kapiten Hari Kejn iz penala. Pogodio je Ferbrugen stranu u koju će šutirati kapiten Engleza, ali uzalud, bio je to savršeno precizan udarac Kejna, uz samu stativu.

Krećemo ispočetka.

21:17

21:16

16' Gleda se VAR (potencijalni penal za Englesku)

Cvajer je na asistenciju iz VAR sobe gledao situaciju i start Damfriza prilikom šuta Kejna - istina je da je holandski defanzivac igrao đonom i pogodio Engleza u kopačku u momentu šuta ili neposredno nakon šuta.

Penal je!

Velika šansa za Engleze da dođu do brzog poravnanja.

21:14

13' Opasni udari Engleza

Dva puta je Kejn imao priliku da zatrese mrežu Holandije, prvi put mu je Ferbrugen odbranio, da bi minut kasnije, psoel udarca Sake i odbitka od blok "lala", napadač Bajerna silovito tukao i prebacio prečku.

Opasan udarac Kejna.

21:08

7' Holandija vodi!

Golčina Simonsa, sjajan početak Holanđana, adrenalinski, savršen!

Oduzeo je Siomons loptu Rajsu na četrdesetak metara od gola Engleza, povukao napred i iz punog trka, sa 20 metara, fenomenalno pogodio - u dalji gornji ugao Pikfordovog gola.

Kakav početak "lala"!

21:07

21:05

5' Žestoko je počelo

Pritisak Engleske od starta, jak nalet na odbranu Holandije ali i mirna reakcija odbrane "lala" koji su pasovima uspeli da iznesu loptu, čak i da zaprete, ali je pas Simonsa ka Malenu stigao pomalo kasno.

21:01

Počelo je!

Velika utakmcia, drugo polufinale EURO 2024, startovalo je u Dortmundu.

Ko će na megdan Španiji - Hoalndija ili Engleska?

20:38

Kejn: "Posebna utakmica"

"Igramo u polufinalu, velika utakmica na velikom stadionu, biće ovo posebna utakmica. Radili smo zaista naporno da dođemo do ovog momenta i moraćemo još jače da se potrudimo da se plasiramo u finale", kaže Hari Kejn pred meč.

20:37

Puna koncentracija

20:25

Osveženje za navijače – slapovi kišnice

Sa krova se sliva ogromna količina vode, ali ne zbog toga što je stadion dotrajao pa prokišnjava. U pitanju je sasvim drugi razlog.  Krov je tako napravljen da je pad napravljen ka unutra, a ne prema spolja pa se voda sliva unutar stadiona, a ne van njega.

Tanjug/AP Photo/Frank Augstein

20:15

"Za ovakve trenutke se živi"

Reprezentativac Engleske Deklan Rajs dao je izjavu za engleske medije sa terena, sat vremena pre početka utakmice.

"Ovo je ogromna prilika. Ovaj turnir je bio rolerkoster za nas, ali mi uživamo u njemu. Večeras je veliko veče za engleski fudbal. Ovo su momenti za koje živite. Kao igrači, ovih dvadeset dana ove sećaćemo se dok smo živi. Sada nam je potrebno zajedništvo i vera", rekao je Rajs za ITV Sport.

20:13

Simons drugi najmlađi holandski polufinalista

Adut Holanđana Ćavi Simons biće drugi najmlađi igrač Holandije koji je zaigrao u polufinalu na Evropskom prvenstvu (21 godina, 80 dana). Mlađi od njega bio je samo Arhen Roben (20, 159 dana) kada je nastupio u polufinalu 2004.

19:53

Sastavi timova

Holandija: Ferbrugen - Damfriz, Ake, De Fraj, Van Dajk - Shauten, Reijnders, Simons - Malen, Depaj, Gakpo

Engleska: Pikford - Voker, Gueji, Stouns - Tripije, Mainu, Rajs, Saka - Foden, Belingem, Kejn