Fudbal 43

16.6.2024.

16:50

Pobeda Holandije – Veghorst pred kraj probio poljski zid VIDEO

Fudbaleri Holandije savladali su Poljsku 2:1 u 1. kolu na Evropskom prvenstvu golovima Kodija Gakpoa i rezerviste Vota Veghorsta u 83. minutu.

Izvor: B92.Sport

AP Photo/Petr Josek

Ove dve selekcije čine Grupu D, zajedno sa Austrijom i Francuskom, koji svoj meč igraju u ponedeljak od 21 čas.

Selekcija Ronalda Kumana značajno je sebi uvećala šanse za prolaz u narednu rundu već ovim trijumfom, sloviće i za favorita sa Austrijancima, dok to već protiv Francuza neće biti.

Holandija je potpuno zasluženo stigla do pobede iako je tek pred sam kraj prenela vođstvo na svoju stranu.

Podatak da su "lale" za 95 minuta igre imale 65%-35% loptu u svom posedu, 21 udarac ka golu naspram devet Poljaka mnogo toga govori u prilog dominaciji Depaja, Van Dajka i družine u nedelju popodne na "Folkspark" stadionu u Hamburgu.

Tanjug/AP Photo/Ebrahim Noroozi

Nekoliko šansi koje su kreirali Holanđani pred golom Ščensnog bile su izrazito povoljne.

Holandiji je danas, utisak je, nedostajao istinski "špic" koji bi sve te prilike pretavaro u golove i doneo miran nastavak meča, već od poluvremena, jer su u prvih 45 minuta Kumanovi igrači promašivali iz velikih prilika.

Nisu se proslavili Simons, Depaj, lopta ih nije "slušala", ali jeste iz prvog pokušaja u gol Buksu - kada su Poljaci iznenađujuće poveli u 16. minutu.

Gakpo je, potom, postavio stvari u ravnotežu, konačno se konstantna inicijativa "lala" isplatila, ali tu se nisu zaustavili, navaljivali su sve vreme ka golu protivnika.

Selektor Poljaka je trostrukom izmenom u začetku drugog poluvremena koliko-toliko amortizovao napade Holandije, ali bilo je to kratkog daha. Sve vreme su Holanđani bili ti koji su se pitali za sve u igri.

U kritičnim momentima Ščensni je potvrdio klasu, vreme je curilo, nervoza se uvlačila u redove "lala" i onda je Kuman pouvukao ključni potez. Uveo je Veghorsta, a ovaj se u 83. minutu pojavio u pravo vreme na pravom mestu - da podmetne nogu na pas Akea i da matira golmana Poljaka.

Mogli su potom i igrači Poljske do gola!

U 90. minutu Fanbrugen je sjajno odbranio pokušaj Šviderskog sa nekoliko metara, bila je to vrlo opasna situacija po Holanđane, poslednja takva za njih na utakmici koju su u dodatnih pet minuta, potom ,uspeli da iskontrolišu.

Kraj - pobeda Holandije!

Fan Brugen je zaustavio poslednju pretnju Poljaka, udarac sa tridesetak metara, i tako umirio navijače i svoje saigrače.

Na kraju, Poljska - Holandija 1:2.

16:46

90' Umalo izjednačenje

Bart Verbrugen je sada sebi prilepio etiketu Holanđana - odbranio je pokušaj Karola Sviderskog koga je sjajno, nakon prodora, uposlio Pjotrovski. Udarac je bio upućen ka donjem levom uglu, ali je sjajno intervenisao golman "lala".

16:45

87' Pet izmena na obe strane

Holandiaj  dalje diktira ritam, drži sve konce u svojim rukama. Umeđuvrmenu petu izmenu izvršili su selektori oba tima. Kumav je uveo Van de Vena umesto Akea, a u timu Poljske je Berezinski umesot Solomona.

16:41

83' Preokret Holandije

Kapitulirala je odbrana Poljaka, ispltila se upornost i ofanziva Holandije, a junak je momak koji je pre samo koji minut ušao sa klupe - Veighorst.

Pokupio je loptu u kaznenom prostoru, bio u pravo vreme na pravom mestu, i matirao danas fenomenalnog Ščensnog.

Akeu se piše asistencija.

16:38

81' Kuman izveo Depaja i Gakpoa

Umesto dvojcie najubojitijih igrača Holandije, na terenu su Veghorst i Frimpong.

16:34

77' Zjelinski izgubio dah - zamenjen je

Pjotovski je ušao umesto kapitena Poljaka. Zjelinski predaje traku Ščensnom. Dobar meč za fudbalera Napolija.

16:32

76' Nisu naivni Poljaci

Jesu sve vreme u defanzivi ali deluju da uvek znaju šta rade kada im se ukaže i najmanji prostor da napadu. Moder je sada ubacio sa krila, uz blagu paniku Holanđani su ipak uspeli da oloptu izbace iz kaznenog prostora u kojem je bio tek jedan igrač Poljaka.

16:31

73' Opasno za Poljake

De Fraj je sada "zaledio krv" u žilama navijača Poljske - tukao je glavom, poslao loptu tik iznad prečke nakon kornera Depaja.

Još jednom su "lale" bile zaista blizu gola.

16:27

70' Ščensni briljira

Nije čudo što je Ščensni jedan od najboljih golmana Serije A, Evrope, jedan od najplaćenijih u Juventusu...

Sjajan je, koliko samo oseća svaku opasnost. Sada je prepoznao pokušaj Damfrisa sa nekoliko metara, ključnom intervencijom nogama sprečio je da lopta dođe do peterca gde bi je vrlo verovatno pokupio neko od Holanđana.

16:22

65' Nova uzbuđenja

Malen je uneo živost u igru Holanšana, bio je začetnik akcije iz koje je potom Damfris na kraju pokušao da matira Ščensnog. Nedostajalo mu je više rutine i preciznosti. Odličan ritam meča. Holanđani opet pojačavaju.

16:19

63' Menja i Kuman

Vidi i Kuman da njegov tim posustaje napadački, nema oštrinu poslednjih desetak minuta. Otuda izvodi Simonsa i Vermana, a uvodi Vajnalduma i Malena.

16:16

58' Poljaci umalo opet poveli

Prebacilo se malo težište igre na polovinu Poljaka, urodile su očito izmene koje je izveršio selektor Probijerc i malo je nedostajaloda ponovo povedu igrači u belim dresovima.

U kaznenom prostoru se našao Jakub Kivior, uspeo da šutira i natera golmana "lala" Vanbrugena da krajnjim naporom spasi svoju mrežu. Pomoglo mu je i što je lopta na putu do gola zakačila Akea, koliko toliko usporila.

16:14

Van Dajk - dominacija
EPA-EFE/MARCIN BIELECKI POLAND OUT

16:13

55' Još izmena kod Poljaka

Tri je izvršio do sada selektor Poljaka u 2. poluvremenu. Posle Modera, u igri su Sviderski i Sliš. Njih dvojica zamenila su Urbanskog i Romansčuka.

16:10

54' Nova šansa za Holandiju - opet ništa

Simons se nije proslavio posle munjevite kontre "2 na 2" u kojoj je bio sa Gakpom. Napadač Liverpula je savršeno proirao saigrača, ovaj je pomalo oklevao, nije najbolje "ušao u šut" i potom je poslao loptu pored stative.

16:08

50' Holanđani "sakrili" loptu

Polajci sve vreme u defanzivi u nastavku, a igrači Holandije diktiraju tempo, kreiraju, gotovo da ne dozovljavaju da lopta dođe u posed igrača Poljske.

16:03

47' Odmah šansa!

Holandija, naravno, nadire iz svih pravaca. Sada je Gakpo potražio Damfrisa centaršutem ka drugoj staivi, ovaj pokušao glavom, no Ščensni je bio pribran.

16:02

46' Počelo je drugo poluvreme

Poljaci će igati sa jednom izmenom u odnosu na prvi deo. U igri je Moder, koji je zamenio Šimanskog. Kuman nije ništa menjao.

15:56

15:46

POLUVREME

Holanđani su bili konkretniji u prvom poluvremenu, stvorili su 13 šasni za gol, ali samo jednom su uspeli da matiraju Sčešnog, kada se Gakpo upisao u listu strelaca.

Sa druge strane Poljaci se brane organizovano, uspeli su posle kornera da dođu do vođstva preko Bukse, ali veoma brzo su se Holanđani vratili u meč.

15:45

45+1' Depaj u šansi

Za kraj prvog poluvremena, Depaj je još jednom bio u šansi, samo pored leve stative.

15:42

45' Nadoknada

Igraće se još jedan minuta u prvom poluvremenu.

Rejnders je pokušao iz velike udaljenosti, ali nije bio precizan.

15:41

42' Gakpo promašio zicer

Ake je odlično prošao po levoj strani, ubacio loptu u peterac, gde je bio strelac prvog gola Kodi Gakpo, nije uspeo da rutinira Ščesnog.

Lopta preko gola!

15:37

41' Opao je ritam.

Opao je ritam meča, fokus igre se preselio na sredinu terena, gde se nadigravaju ekipe.

Bez konkretnih šansi na obe strane.

15:34

Gol Kodija Gakpa

15:34

37' Novi pritisak Holanđana

Ponovo su Holanđani uspostavili kontrolu nad mečom. Pokušavaju da dođu do šesnaesterca Poljaka i tako stvore šansu.

Ipak, za sada se Poljska organizovano brani.

15:32

32' Pritisak Poljaka

Gužva u šesnaestercu Holandije. Ipak, uspeli su da se odbrane i iznesu loptu van svoje polovine.

15:31

15:28

30' GOOOL – Gakpo za izjednačenje

Velika greška Poljaka na sredini terena, presekao je dodavanje Ake, lopta je došla do Gakpa, koji je uspeo da matira Ščesnog.

Prevarila je lopta poljskog čuvara mreže, pošto je zakačila odbrambenog igrača.

15:26

28' Novi udarac Gakpa

Holanđani kruže oko šesnaesterca Poljaka, ali nikako da dođu do izjednačenja.

Gakpo je gađao ka golu, ali samo pored leve stative.

15:25

26' Pritisak Holanđana

Veliki pritisak Holanđana, gol visi u vazduhu. Poljaci ponovo nešto defanzivniji.

15:22

Gol Bukse

15:22

23' Ponovo Depaj

Simons je odlično proigrao Depaja još jednom.

Loše je zahvatio loptu Depaj, ništa od bolje šanse za Holandije.

15:21

22' Holanđani žele da se vrate

U tri poteza su Holanđani izbacili odbranu Poljske. Simons je ostavio loptu za Depaja, koji je gađao preko gola.

15:20

19' Umalo Holanđani do izjednačenja

Vermen je centrirao iz kornera. Lopta je došla do Van Dajka, koji je snažno gađao ka golu.

Na visini zadatka je bio Ščesni!

15:18

15:16

16' GOOOOL – Poljaci vode!

Prvi korner za Poljsku, uspešno su iskoristili.

Zelinski je centrirao, a Buksa je zahvatio loptu glavom i sproveo je u mrežu za 1:0.

15:14

15' Prvi žuti karton

Rejnders je napravio faul. Oštar start, zbog čega mu je glavni arbitar pokazao žuti karton.

Odmah nakon toga je Verman dobio javnu opomenu, pošto je prišao da prokomentariše suđenje.

15:11

14' Simons iz daljine

Pokušao je mladi Ćavi Simons da ugrozi Ščesnog. Gađao je sa nekih 25 metara, ali pored leve stative.

15:09

10' Prvi napad za Poljsku

Buksa se našao u šansi, ali je njegov udarac izblokiran. Prvi put da su Poljaci prešli polovinu.

15:08

9' Nova šansa za Holandiju

Dobro se ubacio Tijani Rejnders, ispratio akciju i gađao ka golu Ščesnog. Ipak, lopta je prošla samo pored desne stative u gol aut.

15:06

8' Gakpo primetan

Gakpo za sada pravi najveće probleme. Probio je po levom boku, ali je izblokiran.

Samo korner za Holanđane.

15:04

7' Prtisak Holanđana

Poljaci su pod pritiskom. Visoko je pozicionirana Holandija na terenu i vrši presing.

Za sada bliži da ugroze gol rivala.

15:02

4' Holandija sve opasnija

Kombinovali su Gakpo i Depaj, ali uspeli su Poljaci da se odbrane.

Nije Gakpo stigao da uputi udarac ka golu, odbrana je presekla dodavanje.

15:00

2' Prva šansa za Holanđane