Fudbal 134

14.6.2024.

23:52

Nemci razbili Škote; "Penzioner" Kros prešao igricu; "Zaista smo razočarali"

Fudbaleri Nemačke ubedljivo su savladali Škotsku (5:1) u Minhenu na otvaranju EURO. Dešavanja ste mogli da pratite na B92.sport.

Autor: Milan Tomić

Milan Tomić
Milan Tomić
Tanjug/AP Photo/Frank Augstein

Domaćin je na startu grupe A slavio golovima Florijana Virca u 11, Džamala Musijale u 19, Kaija Haverca iz penala u 46, Niklasa Filkruga u 68, te Emrea Džana u 93. minutu. Antonio Ridiger je u 87. minutu postigao autogol.

Kratku ceremoniju otvaranja obeležile su ovacije za preminulog Franca Bekenbauera, da bi u nastavku u prvi plan izbili domaći fudbaleri.

Od samog starta su krenuli jako, prvu šansu je imao Florijan Virc već u prvom minutu, da bi upravo prvotimac Leverkuzena u 11. minutu postigao prvi gol na EURO.

Sve je počelo od Krosa, koji je poslao dugu loptu do Kimiha na desnoj strani, odakle je lopta na "povratnu" stigla do Virca.

Šutirao je, ali ništa naročito, dovoljno da prevari Gana. Lopta se od golmana Škotske odbila u stativu, pa završila u mreži.

Tanjug/AP Photo/Matthias Schrader

Timu Julijana Nagelsmana nije dugo trebalo da dupliraju prednost. To je učinio Džamal Musijala u 19. minutu.

Gindoan je probio odbranu gostiju sjajnom loptom za Haverca, koji je zastao i nesebično proigrao Musijalu, koji je zakucao loptu iza leđa Gana.

Nemačka se u 25. minutu ponadala da bi mogla do penala, koji je Turpan u prvi mah svirao, pa poništio posle dojave iz VAR sobe.

Nakon mirnijeg perioda, domaći su Škotima zadali novi udarac, ključni, pošto je Porteus u 42. minutu napravio penal, a zbog oštrine starta nad Gindoanom, zaradio je i direktan crveni karton.

Siguran sa bele tačke u prvom minutu nadoknade bio je Kai Haverc, koji je praktično rešio pitanje pobednika.

Nemci su i u drugom poluvremenu nastavili da igraju po istom receptu, s tim da im je bilo još lakše, pošto su imali brojčanu nadmoć na terenu.

Tanjug/AP Photo/Sergei Grits

Doduše, te prilike koje su stvarali nisu bile bog zna kakve. Ridigerov pokušaj iz velike daljine, potom šansa za Virca iz relativne blizine...

Niklas Filkrug, napadač Dortmunda, dobio je šansu u 63. a za pogodak mu je bilo dovoljno samo pet minuta. Na fenomenalan način, projektilom od 110/h, savladao je Gana.

Do kraja susreta, Antonio Ridiger je savladao Nojera na pomalo bizaran način. Mekena je šutirao glavom, da bi lopta od Ridigera završila u mreži.

Tu goleadi nije bio kraj, pošto je u trećem minutu nadoknade Emre Džan preciznim udarcem sa distance režirao "petardu" na Alijanc areni.

Drugi meč u okviru ove grupe odigraće Švajcarska i Mađarska u subotu od 15.00 u Kelnu.

Plan za subotu

Najpre od 15.00 drugi meč grupe A, Mađarska - Švajcarska.

Od 18.00 derbi Španije i Hrvatske, a potom od 21.00 susret Italije i Albanije.

Endi Robertson

U prvom poluvremenu sve je bilo loše sa naše strane, nismo bili prisutni na terenu, nismo bili dovoljno agresivni i dozvolili smo njihovim najboljim igračima da imaju loptu u nogama

Kraj utakmice

Fudbaleri Nemačke ubedljivo su savladali Škotsku (5:1) u Minhenu na otvaranju EURO.

22:55

90+3' "Petarda"

Emre Džan se upisao u strelce, preciznim udarcem sa distance, 5:1.

22:54

22:52

90+' Nadoknada

Igraće se još tri minuta.

22:49

22:49

87' Niotkuda gol Škotske

Bizaran autogol Ridigera, koji je glavom prevario Nojera, 4:1.

Pogodila ga je lopta u glavu nakon pokušaja Mekene...

22:41

80' Odmor za Krosa

Emre Džan, kapiten Leverkuzena, ušao je u igru.

Šenkland je zamenio Kristija kod Škotske u međuvremenu.

22:36

76' Poništen gol Nemačke

Filkrug je postigao gol, ali je on poništen zbog ofsajda.

Bio je pola koraka ispred čuvara...

22:35

73' Ovacije u Minhenu

Najpre za Musijalu, strelca drugog kola, a onda i za Milera, legendu tamošnjeg fudbala.

22:35

22:31

68' Traaas!

Malo je trebalo Niklasu Filkrugu da savlada Gana i to na kakav način.

Nakon odbitka lopta je stigla do napadača Dortmunda, koji ju je "opalio", tako da Gan nije imao nikakvu šansu.

Brzina lopte bila je 110 km/h.

22:30

22:28

67' Menja i Klark

Mekgregor i Mekgin ustupaju mesto Gilmoru i Meklinu.

22:24

63' Izmene kod "pancera"

Virc i Haverc su ustupili mesto na terenu Fiklkrugu i Saneu.

22:23

Preoštri Ta

Jonatan Ta je faulirao Kristija i zaradio javnu opomenu.

22:22

EPA-EFE/FRIEDEMANN VOGEL

22:19

58' Nemci ne staju

Malo je nedostajalo da vidimo drugi gol Florijana Virca.

Sačekao je loptu na drugoj stativi, ali je ona otišla preko prečke.

22:19

59' Brani Gan

Musijala je krenuo u prodor, šutirao iz levog "mrtvog" ugla, da bi posle odbitka u šut Gindoana ušla dvojica Ostrvljana.

22:12

51' Udarac sa velike distance

Ridiger je "opalio" sa više od 30 metara, a Gan je morao dobrano da se izduži i izbaci loptu u korner.

22:10

Nestvarni Kros, 55/55 dodavanja

22:09

48' Ralston "požuteo"

Sa leđa je oborio Virca, pa mu je Turpan pokazao žuti karton.

22:08

Statistika prvog poluvremena

22:06

46' Počelo drugo poluvreme

Promene u sastavima oba tima.

Kod Nemačke, Gros je zamenio Andriha. Kod Škotske, Henli je ušao umesto Adamsa.

21:53

21:51

Poluvreme

Nemačka ima tri gola prednosti, a pritom Škoti imaju igrača manje.

Gosti su u potpunom nokdaunu i sada će gledati da ne prime još koji gol na "Alijanc areni".

21:50

45+' Nadoknada

Još tri minuta će se igrati prvo poluvreme.

21:49

45+1' Nemci rešili meč

Kai Haverc je bio siguran sa "kreča" za 3:0.

Pitanje pobednika ovim je u potpunosti rešeno.

21:48

21:47

45' Crveni za Porteusa!

Košmar Škota.

Ne samo da je penal za domaće, već je defanzivac gostiju zaradio isključenje.

21:47

21:46

44' Penal za Nemačku!

Turpan je pogledao i procenio da je Porteus napravio prekršaj nad Gindoanom.

21:45

Penal za Nemačku?

Porteus je "pokupio" Gindoana.

Jako, jako opasan start sa dve noge.

Da li je korner ili penal za Nemačku?

Turpan je pogledao snimak i dosudio penal za Nemačku.

21:43

42' Umalo 3:0!

Na kraju akcije "pancera", dvojica su ostala da leže na travi.

Dobar centaršut za Gindoana i dobra odbrana Gana, a potom i start Porteusa nad Gindoanom.

21:41

40' Nešto mirnije na "Alijanc areni"

Nakon dva gola i poništenog penala za Nemce, tempo je malo opao.

Nekoliko prekršaja, pokušaja, ali ništa ozbiljno.

21:33

31' Prvi žuti karton

Robert Andrih je "pokosio" Skota Mektominija i apsolutno zasluženo zaradio javnu opomenu.

21:33

21:30

28' Gan je spreman

Haverc je šutirao iz slobodnog udarca sa ivice šesnaesterca, ali je golman gostiju uhvatio "živu" loptu.

21:27

26' Ništa od penala!

Prekršaj je, ipak, bio van kaznenog prostora.

To je iz VAR sobe signalizirano Turpanu.

21:26

25' Penal za Nemačku!

Oboren je Musijala, kojeg je nagazio Kristi, a Turpan je pokazao na belu tačku.

21:25

21:22

19' Nemačka duplirala prednost!

Prednost "pancera" duplirao je Musijala, 2:0.

21:21

21:19

Gol Virca

21:13

11' Nemačka vodi!

Strelac je Florijan Virc, 1:0.

Šutirao je, ali ništa naročito, dovoljno da prevari Gana.

Lopta se od golmana Škotske odbila u stativu, pa završila u mreži.

21:12

21:03

1' Odmah velika šansa!

Malo je nedostajalo da Florijan Virc iskoristi dobru priliku.

Angus Gan je istrčao, skratio ugao i dobro intervenisao.

Na usporenom snimku je delovalo da je Virc možda bio i u ofsajdu u začetku akcije.

21:02

1' Utakmica je počela!

Sa centra su krenuli Nemci, koji napadaju sa desne na levu stranu.