Barem sada, kada je svaka nada o Mundijalu nestala, očekivalo se da "orlovi" pokažu šta mogu u meču u kom su bili veliki favorit sa ili bez povređenog Dušana Vlahovića, da bismo na kraju dobili jedva izvojevanoj pobedi na "Dubočici" (2:1).
Susret sa Letonijom ujedno je i poslednji takmičarski meč Srbije sve do septembra 2026. godine, kada započinje novi ciklus Lige nacija.
Od novembra 2024. do septembra 2026. proći oko deset meseci bez zvaničnih utakmica – najduži period pauze još od neuspešnih kvalifikacija za Svetsko prvenstvo 2014. godine. Tada je između duela sa Severnom Makedonijom (oktobar 2013) i Jermenijom (oktobar 2014) prošao 361 dan.
Možda i bolje kako bi ovi igrači dobili dovoljno vremena da se naviknu na sistem Veljka Paunovića...
Pre toga, da vidimo kako smo ocenili poslednje izdanje naših momaka.
Golman i odbrana
Peđa Milosavljević/Starsport
Predrag Rajković – Neočekivani heroj, ali heroj tek toliko da je sprečio bruku "orlova". Da nije bilo njegovih odbrana u prvom poluvremenu sada bismo pisali o blamaži fudbalskog tima Srbije, iako ni ovako niko nije zadovoljan. Dokazao da, ako ništa drugo, može da se bori za mesto startera među stativama.
Strahinja Pavlović (do 45. minuta) – Krenuvši od njega, pa redom preko sve trojice centralnih defanzivaca – ne zna se čija je bila slabija reakcija kod primljenog gola. Krivica štopera Milana je što je prelako ispao u "karambolu" na polovini Srbije, posle čega se oslobodio prostor za centaršut sa njegove strane. Odbrana izgledala bolje bez njega u nastavku – da li zbog generalno bolje igre Srbije, slabije Letonije ili nečeg trećeg...
Nikola Milenković – Kao i dvojica saigrača u zadnjoj liniji, s tom razloga što se njegove greške pre mogu podvesti kao timske, nego individualne. Kod primljenog gola ponajmanje kriv, iako je kao i svi možda mogao i bolje.
Strahinja Eraković – Igrao između štopera i desnog beka i tu između dve pozicije zaboravio na Gutkovskisa. Ostao je usamljen kapiten gostiju na daljoj stativi kod gola u 12. minutu sa Erakkovićem koji je kasnio nekoliko poraza iza. U finišu propustio šansu da stavi tačku na meč i iskupi se za svoju grešku.
Vezni red i napad
Pedja Milosavljevic / STARSPORT
Filip Kostić – U asimetričnoj postavci "orlova" njemu je pripala ofanzivnija uloga po strani, te ga svrstavamo u vezni red pre nego u odbranu. Što i nije greška, kako je veći deo meča proveo u ravni sa Živkovićem, a ne Erakovićem. Odlično startovao, probijao kao od šale, ali kako je utakmica krenula nizbrdo tako je i on. Njegov 70. nastup.
Saša Lukić (do 45. minuta) – Imao je lepu i poučnu izjavu Lukić pred meč o odnosu prema dresu nacionalnog tima, ali kada nosite "desetku" na leđima reči nisu dovoljne. Sa njegovim izlaskom tim "prodisao".
Marko Grujić – Jedan od onih koji je nekako i opravdao očekivanja, doduše ne velika. Ne može naša igra počivati na vezisti AEK-a, ali je dovoljno dobar sa loptom u nogama i u odlaganju prvom do sebe. Valjda neko i to mora. U nekoliko navrata umalo i zapretio. Veliki nedostatak je brzina, u pojedinim situacijama je izgledao izuzetno sporo u vraćanju nazad i ispraćanju protivničkih kontri koje nikada nije i ispratio.
Andrija Živković – Nemilice je centrirao Žile u prvom poluvremenu i niko se nije našao na kraju tih dugih lopti da iste i iskoristi. Neko drugi bi možda bio indisponiran, ali naše višegodišnje rešenje po desnoj strani ne spada u tu grupu ljudi. Zato je i nagrađen sa dve asistencije, od čega je jedna stigla baš posle centaršuta koje je toliko forsirao. Većina opasnih akcija našeg tima su krenule od njega. Jedina zamerka je pas ka Miloševiću koji je izostao u završnici, ali teško je suditi mu kako je zaslužio da postigne gol. Bez obzira na to, nagrada za igrača meča ide u njegove ruke.
Lazar Samardžić – Bljeske briljantnosti kao i uvek pokazuje sporadično, ali je to daleko da bi bio ono što se od njega očekuje – zamena za Dušana Tadića. Na svojoj polovini umalo bio koban. Najpre greškom koja je dovela do opasne šanse Letonije, a onda i preslabim ulaskom u duel koji je doveo do druge. Drugo poluvreme obeležio proigravanjem Mimovića, ali očekujemo mnogo više od njega u utakmici protiv Letonije.
Nemanja Radonjić (do 45. minuta) – Zanimljiva ideja Paunovića da Radonjić zaigra u paru sa Jovićem kao najistureniji, te da se izvlači na levo krilo. Zanimljiva, ali ne i delotvorna kako su Letonci dobro zatvorili taj deo terena. I tako opet bio najviše primećen u prvom poluvremenu sa dva solidna pokušaja. Bilo i boljih kandidata od njega za izmenu na poluvremenu.
Luka Jović (do 80. minuta) – Okružen, zatvoren, nemoćan i neprimetan. Trebalo je da Jović popuni kopačke odsutnog Vlahovića, ali to u prom poluvremenu nije uspeo ni protiv rivala renomea jedne Letonije. Umalo se povredio, čime bi zaokružio košmarno veče. Verovao je selektor u njega i ta vera mu se isplatila, dovoljno je bilo jedno zagrađivanje lopte koje je dovelo do gola za izjednačenje. Njegov 50. nastup.
Selektor i izmene
Pedja Milosavljevic / STARSPORT
Veljko Paunović – Teško je procenjivati rad trenera koji je kratko vreme proveo sa timom, kako nije jasno da li je uspeo i deo svojih ideja da implementira. Iako je prvi meč počeo sa klasičnim levim i desnim bekom, što je dobar deo sportske javnosti pozitivno dočekao, selektor je već na narednoj utakmici odustao od te ideje. Možda suočen sa deficitom kvalitetnijeg izbora na tim pozicijama ili u nameri da isproba nove ideje, vreme će reći. Baš kao i da li je neobećavajući start meča odraz svega izrečenog ili simptom problema. Kako bilo, drvljem i kamenjem krenuti na Paunovića, nakon što smo ga mesecima (pa i godinama) prizivali bi bilo nepošteno i neljudski. Što je dokazao već i na ovom susretu sjajnim izborom izmena. Pohvalno je i to što se nije zadrto držao onoga što je zacrtao kad je video da ne funkcioniše i već na pauzi odlučio da radikalno menja.
Aleksandar Katai (od 46. minuta) – Manje od četiri minuta, toliko je Saletu trebalo da ostavi trag na ovaj meč i u potpunosti promeni njegov tok. Stigao je fudbaler Zvezde do prvog gola na 13. nastupu u dresu nacionalnog tima, ali tu nije stao. Gol mu je dao vetar u leđa koji je iskoristio da preuzme od Samardžića ulogu kreatora i vanserijskim pasovima razigrava svoje saigrače.
Aleksandar Stanković (od 46. minuta) – Drugi fudbaler koji je stigao do prvenca. Grujić i Stanković su u paru izgledali daleko bolje, a Stanković je to "krunisao" pogotkom. Jedan od igrača oko kojih će se graditi naš tim u budućnosti.
Ognjen Mimović (od 46. minuta) – Utakmicu će pamtiti po velikom promašaju koji se isprečio da i on stigne do prvog gola.
Jovan Milošević (od 80. minuta) – Debi za napadača Partizana. Premalo vremena za konkretan učinak. Da je bilo malo manje nesebičnosti Živkovića, sada bi verovatno i on imao gol za "orlove" na svom kontu.
Nemanja Gudelj (do 85. minuta) – Premalo vremena za konkretan učinak.
Generalni sekretar Rukometnog saveza Srbije Ivan Milivojević kaže da je Međunarodna rukometna federacija (IHF) priznala grešku sudija na meču između naše selekcije i Farskih Ostrva.
Crvena zvezda saopštila je da će svi mališani koji poseduju "Super Zvezdaš" kartice utakmicu protiv Vojvodine moći da prate sa istočne tribine stadiona "Rajko Mitić", a ulaz je specijalno obeležen.
Košarkaška reprezentacija Srbije savladala je Bosnu i Hercegovinu u Sarajevu rezultatom 74:72 u utakmici drugog kola grupe C kvalifikacija za plasman na Svetsko prvenstvo 2027. godine.
Crvena zvezda saopštila je da će svi mališani koji poseduju "Super Zvezdaš" kartice utakmicu protiv Vojvodine moći da prate sa istočne tribine stadiona "Rajko Mitić", a ulaz je specijalno obeležen.
Crvena zvezda saopštila je da će svi mališani koji poseduju "Super Zvezdaš" kartice utakmicu protiv Vojvodine moći da prate sa istočne tribine stadiona "Rajko Mitić", a ulaz je specijalno obeležen.
Utakmica Partizana i Bajerna u Evroligi ostaće upamćena kao jedan od najneobičnijih mečeva koji su se ikada odigrali u beogradskom hramu košarke – a možda i mnogo šire.
I u osmini finala Kupa Srbije nije bio kraj iznenađenjima. Motivisano su delovali klubovi iz Prve lige Srbije, te su pred njima na kolena padali superligaši.
Jedna od najboljih košarkašica Evrope svih vremana i reprezentativka Jugoslavije Razija Mujanović najavila je meč BiH i Srbije u kvalifikacijama za SP 2027.
Čini se da je iPhone 17 Pro neprimetno izgubio jednu dugogodišnju Apple funkciju kamere - korisnici su otkrili da Night Mode Portrait više nije dostupan na ovogodišnjim Pro modelima.
Komentari 4
Pogledaj komentare Pošalji komentar