Nova vest
Logo
Fudbal 2

7.7.2025.

12:22

Nova era srpskog fudbala – Italijan kontroliše suđenje

Domeniko Mesina, novi predsednik Sudijske komisije FSS, predstavljen je na novoj funkciji u Staroj Pazovi.

Autor:B92.sport

B92.sport
Nova era srpskog fudbala – Italijan kontroliše suđenje
Dusan Milenkovic/Starsport.rs ©

Odbora za hitna pitanja je prvog jula doneo odluku o Mesininom imenovanju, posle čega je ubrzo usledila promocija.

"Sa ovim bitnim izazovima za mene, pre svega želim da se zahvalim gospodinu Džajiću i Radujku, koji su mi dali priliku da počnem novu avanturu. To je velika odgovornost za mene, jer znam da je ovo prvi put u istoriji Srbije dda angaćuje predsednika Sudijske komisije iz inostranstva. Osiguraću da se svi u Savezu i fudbalu, mediji, navijači budu zadovoljni i daću sve od sebe. Odlučio sam da pruihvatim poziv jer kada sam se susreo sa Radujkom razmenio sam ideje i principe kako zamišljamo fudbal budućnosti i usaglasili smo se", rekao je Mesina na predstavljanju i potom se osvrnuo na glavne zadatke:

"Moji glavni ciljevi za sezonu su da želim da osiguram regularnost šampionata, to je uvek u svim zemljama u svakoj zemlji da prvenstvo mora da osvoji najbolj itim, najgori da ispadne. Sudije ne smeju da imaju bilo kakav uticaj na rezultat.

Druga stvar, stavljam sve svoje napore da poboljšam veštine sudija i pomoćnih takođe, ali i posmatrača jer niko njih ne spominje, ali su oni treneri nove generacije, i obučavaće nove sudije. Kao što moramo da imamo dobre igrač i trenere, ako ne radimo sa njima nemoguće je da imamo dobre sudije.

Veoma srećan zbog reči Radujka u vezi podrške, uvešćemo neke novine, na primer razgovarali smo o novoj platformi koju ćemo koristiti kako bismo razvijali veštine sudija i tu su još neke novine koje ćemo kasnije objasniti. Generalni sekretar će to prikazati."

Nova era srpskog fudbala – Italijan kontroliše suđenje
Dusan Milenkovic/Starsport.rs ©

Domeniko Mesina, rođen je 12. avgusta 1962. godine u Kava de Tireni na jugu Italije i poznat je kao jedan od najuglednijih arbitara svog vremena, kako na domaćoj, tako i na međunarodnoj sceni.

Debi u italijanskoj Seriji A imao je 15. januara 1995. godine na utakmici između Đenove i Padove. Tokom narednih dvanaest sezona, sudio je ukupno 192 meča u najvišem rangu italijanskog fudbala. Zahvaljujući doslednom kvalitetu suđenja, stekao je ugled pouzdanog i autoritativnog arbitra.

Zvanje internacionalnog FIFA sudija stekao je 1998. godine, a samo tri godine kasnije uvršten je u elitnu UEFA grupu, što mu je omogućilo da sudi mečeve Lige šampiona, kvalifikacija za Svetska i Evropska prvenstva. Iste godine dobio je i prestižnu "Premio Mauro" nagradu za najboljeg mladog sudiju u Italiji.

Bez inostranih sudija u Srbiji

Nova era srpskog fudbala – Italijan kontroliše suđenje
Dusan Milenkovic/Starsport.rs ©

Mesina je isključio mogućnost korišćenja sudija iz inostranstva. Štaviše, to je naveo kao jedan od razloga zašto je poziv FSS prihvatio.

"Jedan od razloga što sam pristao da dođem u Srbiju, jeste to što mi je isključena mogućnost da koristim strane sudije, to je čvrsto uporište mog prisustva. Ja sam došao da vrednujem sudiju iz Srbije, zato što su oni priznati međunarodno i zaista je korektno da oni vode utakmice Superlige bez obzira o kojoj se radi", rekao je Mesina i dodao:

"Pritisci svuda postoje, dok sam radio na Kipru moram reći da sam od Saveza imao podršku i da nikada nisam doživeo pritiske jer nisam davao prostora za tako nešto niti sam ostavljao prostora da neki tim razgovara sa mnom. Srećan sam što mogu sa njima da se upoznam, trenere i kapitene klubova, ali uvek u plenarnom vidu, nikada nisam pristajao na sastanke jedan na jedan. Ako neko ima primedbe i da se požali to treba da uradi javno i u prisustvu drugih. Tako vidim sudijski posao i arbitražu i ja sam za potpunu transparentnost. Ko nije zadovoljan može javno da pokaže, ako treba dati odgovor i biću zadovoljan da im to učinim. Biće pritisaka, i ja sa nameravam da idem svojim putem i da stavljam na isti nivo svaki klub."

"Ne mogu svi da sude Zvezda – Partizan"

Kod Mesine će sve bizi po zasluzi, a to se odnosi na deljenje pravde na najvažnijoj utakmici našeg klupskog fudbala.

"Dotle se stiže korak po korak, jasno je da mladi sudija, koji počinje, ne može da pomisli da će suditi utakmicu Partizan - Zvezda, Milan - Inter... Treba ići korak po korak, sudija sam raste i razvija se, mora da jača sa psihološkog i tehničkog stanovišta. Za svakog od njih ćemo napraviti put i program sudija, postoje oni koji mogu sve da sude, a mladima je potrebno iskustvo i obuka.

Neće svi dobiti mogućnost, ovo je važna godina jer se smanjuje Superliga i takođe, što se tiče organizacije i sheme sudijskog delovanja i to ćemo razmotriti u pravcu mogućeg smanjenja obima. Sa mladima treba raditi tako da se oni razvijaju na osnovu ličnih stavova i ponašanja i da se među njima ko može da sude Partizan i Zvezdu i ko može da pristupi toj grupi", tvrdi Mesina.

Reč Radujka i Džajića

Nova era srpskog fudbala – Italijan kontroliše suđenje
Dusan Milenkovic/Starsport.rs ©

Predsednik FSS Dragan Džajić poželeo je dobrodošlicu Mesini.

"Bilo je puno primedbi, puno prigovora, ne samo danas, na ovaj potez smo se odlučili posle mnogo razmpšiljenja i uz konsultaciju eksperata kada je u pitanju usuđenje. Došli smo na ideju da Mesina bude tu, imamo poverenje, na osnovu iskustva internacionalnog i znanja. Ovim putem želim da im poželim sreću, on zna i ume, ovo je korak napred kada je  u pitanju srpski fudbal", rekao je Džajić.

Generalni sekretar Branko Radujko je govorio o gorućim problemima.

"Očekujem da pokažemo i unapredimo sudije, da imamo dobre sudije, da otvorimo i otkrijemo mlade i talentovane, da podignemo ugled srpske sudijske organizacije, proizvedemo veći broj onih koj će dobijati poverenje na snažnim utakmicama u Evropi i svetu.

Iznad svega toga očekujemo da se jednim drugačijim pristupom sudija da dobijemo uticaj na stil fudbalske igre u Srbiji. Moram da kažem, mi smo trenutno, naša Superliga ima najveći prosek prosečnih faulova u Evropi celoj Evropi. Da se naši igrači i klubovi razvijaju, budu konkurentniji nego što su trenutno. Cilj je da imamo najmanje tri kluba u grupnoj fazi Evrope, u vodećim klubovima top pet liga neke igrače. Da sve to dovede do moćne repreznetacije koja će da bude konkurentna", istakao je Radujko.

Podeli:

loader

Komentari 2

Podeli:

U fokusu

Vidi sve
Aktuelno

"Ne napadajte nas zbog gluposti"

Američki potpredsednik Džej Di Vens oštro je reagovao na način na koji EU sprovodi svoja digitalna pravila (DSA), poručivši da Brisel ne bi trebalo da "napada američke kompanije zbog gluposti".

B92

12:18

3 h

Latest Novo Sport Sport b92 Video Video Menu Menu