Osijek je inače pod kontrolom kompanije "Opus Global", konglomerata koji drži glavni klupski finansijer Lorinc Mesaroš. Dan nakon izbora u Mađarskoj zabeležen je pad vrednosti ove kompanije, ali su 24 sata kasnije narasle za devet posto.
Koliko ozbiljne će dugoročne posledice za poslovanje, odnosno budućnost "belo-plavih" imati rezultati mađarskih izbora, danas se može samo nagađati i nagađaće se sigurno još neko vreme. Za sada, prema rečime direktorke Aleksandre Veg, nema razloga za brigu u vezi sa funkcionisanjem kluba.
"Političke promene u Mađarskoj nemaju uticaja na poslovanje NK Osijek. Klub od februara sprovodi proces restrukturiranja temeljen na analizi upravljačkih i sportskih rezultata te se on nastavlja prema planiranoj dinamici. Promene su deo jasno definisane strategije, usmerene na stabilizaciju i jačanje sportske i tržišne pozicije kluba, uz kontinuiranu saradnju sa postojećim partnerima i otvaranje prema novima. Klub pritom svake sezone osigurava nova sponzorstva, neovisno o političkim odnosima, čime dodatno potvrđuje svoju tržišnu relevantnost i profesionalnost", piše u objavi presednice kluba.
Podsetimo, Viktor Orban ke nedavno izgubio vlast u Mađarskoj posle 16 godina. Vlast će nakon izbora preuzeti stranka "Tisza" na čijem je čelu Peter Mađar.
Orban je innače veliki prijatelj Lorinca Mesaroša, koji je na čelu Osijeka od 2016. godine.
Nakon što je Orban izgubio vlast u Mađarskoj, brzo su se počele širiti teorije o tome što će biti sa Osijekom, no predsednica Veg, koja je vlast preuzela pre dva meseca, smirila je situaciju. U raznim kuloarima govorilo se o mogućoj prodaji kluba, ali je predsednica obećala kontinuitet i mir.
Podsetimo, srspki klub TSC takođe je veliki projekat mađarske vlade i bivšeg predsednika Orbana. Klub iz Bačke Topole je 2017. godine, tada kao trećeligaš, od mađarske vlade dobio 9,5 miliona evra za izgradnju jedne od najmodernijih fudbalskih akademija u Srbiji.
Viktor Orban je te godine lično prisustvovao otvaranju modernog sportskog kompleksa i presecanjem vrpce zvanično ga otvorio.
U međuvremenu, TSC se ekspresno probio do Superlige, postao stabilan član elitnog društva i sporadično učesnik evropskih kupova. Od momenta ulaska mađarskog kapitala klubom upravalja Janoš Žemberi, nekadašnji član UO Partizana i vlasnik firme "Sat-Trakt", koja je i glavni sponzor TSC-a.
Da li će, kao i u slučaju Osijeka, i TSC nesmetano nastaviti da funkcioniše kao i do sada, bez većih posledica zbog pada Viktora Orbana, pokazaće vreme.
Valja reći na kraju da ekipa iz Bačke Topole igra jednu od lošijih sezona od ulaska u Superligu i do kraja iste boriće se da sačuva status u eliti kroz plej-aut.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar