Pre svega namenjen za najvažniju sporednu stvar na svetu, na ovom mestu održavani su i košarkaški, teniski, rukometni, ragbi mečevi, koncerti.
Iz Lila za B92.sport – Milan Tomić
Izgrađen 2012. godine, ali ne baš u samom centru, već u Vilnev d'Asku, jednoj od opština metropole Lil.
Koštao je gotovo 300.000.000 evra, s tim da je, uz prateće troškove, cifra dostigla pa skoro još duplo toliko.
Neposredno po izgradnji, ime je poneo po Pjeru Morou, čuvenom francuskom političaru iz ovih krajeva.
Lil je svoje mečeve nekada igrao na stadionu "Grimonpre-Joris", koji nije ispunjavao UEFA standarde.
Evropske utakmice početkom novog milenijuma igrao je stadionu Lansa ili na "Sen Deniju", da bi novo stalno mesto boravka postao "Nord".
Pjer Moroa (1928 – 2013) je bio francuski političar, premijer od 1981. do 1984 i gradonačelnik Lila od 1973. do 2001. godine.
Prva decenija ovog veka donela je i projekat izgradnje novog stadiona, a sa radovima se počelo 2009. godine.
U međuvremenu Francuska je dobila organizaciju EURO 2016, a uz blaga kašnjenja, stadion je bio gotov 2012, taman pred novu fudbalsku sezonu.
Ukupni troškovi iznosili su 618 miliona evra, računajući one osnovne, uz prateće, kao što su parking, restorani, hoteli, bezbednosni protokoli.
Stadion ima dva sprata, odnosno dva nivoa. Dostiže visinu od 31 metra i ima ukupni kapacitet od 50.186 mesta.
Osobe je po tome što se polovina terena nalazi na hidrauličnom liftu i masivnim šinama, koje ga podižu i pomeraju iznad druge polovine terena u roku od tri sata.
Tako nastaje drugi nivo, gde mogu da se održavaju košarkaške, teniske ili muzičke predstave. Kapacitet može biti promenljiv, od sedam pa do 30.000 mesta.
Pored toga, "Pjer Moroa" ima uvlačivi krov koji se otvara i zatvara za 15 minuta.
Stadionu je u potpunosti dostupan metro, a uključuje i 7.000 parking mesta.
Iako namenjen za fudbal i ekipu Lila, bilo je tu i ostalih sportova. Kao na primer Evrobasket 2015. Na njemu se igrala završnica, uključujući i finale.
Bio je domaćin i spomenutog EURO 2016. Odigrano je šest utakmica, od čega je i jedna četvrtfinalna.
Ne treba zaboraviti ni finalni turnir Dejvis kupa 2014, Svetsko prvenstvo za rukometaše 2017, Svetsko prvenstvo u ragbiju 2023, kao i košarkaški turnir na Olimpijskim igrama 2024. godine.
Prvi veliki muzički koncert održala je Rijana 2013. Nastupali su i Džastin Biber, Elton Džon, Ed Širan...
Zbog revolucionarnog koncepta, originalnih arhitektonskih rešenja, estetike, zaista opravdana svoj nadimak – "Magična kutija".
Luka Modrić završio je na operacionom stolu nakon povrede koju je zadobio u sudaru sa Manuelom Lokatelijem, a lekari su odlučili da je hitan zahvat najbolja opcija.
Španski stručnjak Andoni Iraola ozbiljno razmatra naredni korak u karijeri, a prema informacijama koje prenosi Fabricio Romano, njegova želja je da preuzme Čelsi.
"Na snimku može da izgleda divlje, ali ja nisam igrač koji igra prljavo. Nadam se da je dobro i da zna da nije bilo namerno. Prihvatam bilo kakvu odluku. Ovo mi je prvo isključenje, posle osam godina", rekao je Ejton.
Košarkaši Crvene zvezde oprostili su se od učešća u ovosezonskom izdanju Evrolige, nakon što ih je u plej-autu elminisala Barselona (80:72) koja će na megdan Monaku u meču vrednom mesta u plej-ofu.
Fudbaleri Betisa ubedljivo su savladali Panatinaikos sa 4:0 u revanšu osmine finala Lige Evrope i sa ukupnih 4:1 obezbedili plasman među osam najboljih timova takmičenja.
Luka Modrić završio je na operacionom stolu nakon povrede koju je zadobio u sudaru sa Manuelom Lokatelijem, a lekari su odlučili da je hitan zahvat najbolja opcija.
Ne postoji bolji način od da pobedom nad "večitim" rivalom (3:0) stavite tačku na još jednu superligaškiu sezonu. Fudbaleri Zvezde su to uradili, ali da li su i svi zavredeli prelaznu ocenu.
Partizan je odigrao još jedan prilično razačaravajući "večiti" derbi, iako je imao više razloga i motiva za borbu od Crvene zvezde. I ponovo je prošao isto kao i pre dva meseca.
Kao pred svaki plej-of "večiti" derbi u prethodnih osam godina, ni ove nema mnogo neizvesnosti oko pitanja šampiona, ali će po prvi put Crvena zvezda titulu moći da proslavi baš protiv Partizana.
Fudbaleri Crvene zvezde dočekuju Partizan u trećem kolu plej-ofa Superlige Srbije (18.00), a samo i bod iz tog meča će im biti dovoljan da i matematički osiguraju devetu titulu u nizu.
U našoj kući se oduvek znalo – kad igra Partizan, pravila velikog sveta prestaju da važe. To su one večeri kada se večera jede s nogu, kada se na svaku sudijsku odluku odgovara kao da je lična uvreda – i kada moj tata postaje najglasniji čovek na svetu.
Ministarstvo odbrane SAD planira da transformiše svakodnevni rad svojih zaposlenih uvođenjem AI agenata koji će funkcionisati na neklasifikovanim mrežama.
Podaci su sirovina budućnosti, a Kina šampion u njihovom masovnom prikupljanju. To važi za privatne podatke građana, ali i one bitne za industriju. Evropske firme su zato u Kini na tankom ledu.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar