Volf prodao "mrvicu" Mercedesa za 300 miliona dolara!
Toto Volf prodao je 15% svog udela u timu Mercedes Formule 1 američkom milijarderu Džordžu Kercu, osnivaču kompanije za sajber-bezbednost CrowdStrike, koja je ujedno i sponzor tima.
Izvor: BBC
James Moy / Alamy / Profimedia
Transakcija procenjuje Mercedes F1 na rekordnih 6 milijardi dolara (4,6 milijardi funti), što predstavlja najvišu vrednost jednog F1 tima do sada.
Za poređenje, Meklaren je u septembru procenjen na 3,5 milijardi funti tokom promene vlasničke strukture.
Volfova kompanija poseduje trećinu Mercedesa, pa prodatih 15% njegovog udela zapravo čini oko 5% vlasništva nad timom.
Time će Volf zaraditi oko 300 miliona dolara (230 miliona funti), ali ostaje na funkcijama šefa tima i izvršnog direktora, dok upravljačka struktura ostaje nepromenjena.
FLORENT GOODEN / AFP / Profimedia
Kerc, čiji ulog dolazi iz ličnih sredstava, ističe da je procena tima "u skladu s tržištem", dodajući da vrednosti sportskih franšiza širom sveta rastu:
"Formula 1 je na prekretnici i postaje izuzetno profitabilan biznis. Ako ulažete u ovakvu organizaciju, verujete da će sport i dalje rasti – a sa njim i vrednost timova", rekao je Kerc.
Kerc neće sedeti u glavnom upravnom odboru, ali će se pridružiti strateškom odboru tima, koji čine predsednik Mercedes grupe Ola Kalenius, predsednik Ineos-a ser Džim Ratklif i Volf.
Volf je istakao da Kerc donosi "retku kombinaciju iskustva – trkač, ambasador Mercedes-AMG brenda i uspešan tehnološki preduzetnik", što ga čini važnim sagovornikom u planiranju budućnosti tima.
Sedmostruki rast vrednosti od 2020.
DPPI / AFP / Profimedia
Ovaj posao predstavlja više od sedmostrukog rasta vrednosti Mercedesa od 2020. godine, kada je Ineos kupio svoj udeo za 208 miliona funti.
Porast se pripisuje globalnom širenju popularnosti Formule 1, što je dodatno pojačano uspehom prošlogodišnjeg F1 filma sa Bredom Pitom, koji je zaradio preko 630 miliona dolara i postao najuspešniji sportski film u istoriji.
Mercedes trenutno zauzima drugo mesto u šampionatu konstruktora, sa tri trke do kraja sezone.
Prvi vozač tima, Džordž Rasel, ostvario je dve pobede u 21 odvoženoj trci i nalazi se na četvrtom mestu u generalnom plasmanu.
Tim vredniji od Liverpula
🏆 History Makers 🏆
Five years on from our record-breaking SEVENTH consecutive @F1 Constructors' title with W11 🖤 pic.twitter.com/IBxlSALeKT
— Mercedes-AMG PETRONAS F1 Team (@MercedesAMGF1) November 1, 2025
Procena vrednosti tima odražava trend u kojem F1 postaje sve vredniji sportski proizvod.
Mercedes je sada procenjen nešto manje od Mančester junajteda, ali više od Liverpula, što ga svrstava među najvrednije neameričke sportske franšize.
Ulaganje se posebno oslanja na ekspanziju F1 na američkom tržištu, podstaknutu serijom Drive to Survive i trkama u Ostinu, Majamiju i Las Vegasu.
Kerc veruje da popularnost može dostići nivo NBA ili NFL liga.
Rast vrednosti F1 timova podstiču popularnost sporta, ograničenje troškova uvedeno 2021. godine, kao i stabilni višegodišnji sponzorski ugovori i partnerstva.
Prihodi Mercedesa dolaze od sponzorstava, licenci, F1 nagradnog fonda i prodaje komponenti drugim timovima.
Mercedes je jedan od dva najvrednija F1 tima, zajedno sa Ferarijem, čiju vrednost Forbes procenjuje na 6,5 milijardi dolara (5 milijardi funti).
Očekuje se da će ulazak Cadillac-a, brenda General Motorsa, iduće godine dodatno podići vrednosti timova.
Crvena zvezda i Dinamo Zagreb mogli bi prvi put u istoriji da se sastanu u Ligi šampiona. Projekcija mogućih grupa donela je zanimljiv scenario za evropsku elitu.
Meksikanac Gilbert Urbina savladao je Vlastu Čepa za samo minut na UFC Fight Nightu u Beogradskoj areni. Nakon meča poručio je: "Orao će pojesti zmiju".
Partizan je posle velike borbe savladao Mačvu u Šapcu rezultatom 3:1. Zubairu je doneo vođstvo crno-belima, Vidakov izjednačio, a pobedu su u finišu overili Demba Sek i Šaka Traore.
Fudbaleri Crvene zvezde plasirali su se u treće kolo kvalifikacija za Ligu šampiona, pošto su u revanšu na stadionu "Rajko Mitić" deklasirali Larn rezultatom 5:0.
Velika nagrada Nemačke mogla bi da se vrati u kalendar Formule 1, pošto je Hokenhajm započeo razgovore sa čelnicima šampionata o mogućem povratku trke.
Crvena zvezda i Dinamo Zagreb mogli bi prvi put u istoriji da se sastanu u Ligi šampiona. Projekcija mogućih grupa donela je zanimljiv scenario za evropsku elitu.
Mercedes priznaje da je preterao sa izbacivanjem fizičkih dugmadi iz automobila. Budući modeli zadržaće velike ekrane, ali će vratiti klasične komande za najvažnije funkcije.
Renault je u prvoj polovini 2026. povećao prihode i ostvario profit uprkos sve jačoj konkurenciji kineskih proizvođača električnih automobila. Ključ uspeha bili su novi EV modeli i smanjenje troškova.
Kineski BYD nastavlja snažan prodor na evropsko tržište. Kompanija je u Velikoj Britaniji za nešto više od tri godine prodala 100.000 vozila, a više od trećine tog rezultata ostvarila je samo u prvih šest meseci ove godine.
Ranije ovog meseca, OpenAI agent pobegao je iz svog zaključanog okruženja za testiranje i upao u Hugging Face, što je izazvalo oštre reakcije širom tehnološke industrije.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar