FIA je oprezna po pitanju mogućeg povratka V10 motora u Formulu 1, jer bi takav potez mogao da dovede do povlačenja Audija ukoliko bi planirani propisi za 2026. bili ukinuti.
Poslednjih nedelja šire se spekulacije da bi nova pravila o pogonskim jedinicama, koja uključuju pojačane električne sisteme i ukidanje MGU-K komponente (kinetička energija), mogla biti odbačena.
To znači da bi trenutni propisi mogli biti produženi do kraja 2028. godine.
Razmatra se povratak V10 motora uz uvođenje potpuno održivih goriva, pri čemu su ovakve pogonske jedinice poslednji put korišćene 2005. godine, pre nego što su zamenjene V8 motorima.
Propisi o pogonskim jedinicama za 2026. bili su osmišljeni kako bi privukli nove proizvođače u F1, pri čemu je Audi prvi potvrdio svoje učešće i od naredne sezone će debitovati u šampionatu.
Profimedia
Honda je takođe odlučila da se vrati kao proizvođač motora, dok su se u sport uključili i General Motors i Ford – potonji kao tehnički partner Red Bull Powertrains-a.
Govoreći o mogućnosti ukidanja pravila za 2026. i povratka na V10, tehnički direktor FIA za jednosede, Nikolas Tombazis, istakao je zabrinutost zbog potencijalnog odlaska Audija.
"Ne želim da prejudiciram bilo šta, jer još uvek razgovaramo sa proizvođačima pogonskih jedinica i ne želim da donosimo preuranjene zaključke", rekao je Tombazis, prenosi RacingNews365.
"Ponosni smo što smo uspeli da dovedemo Audi u sport i u potpunosti poštujemo njihovu odluku, pa ne želimo da je preokrenemo. Takođe, ponosni smo što smo uspeli da Honda reconsider leaving the sport and come back, tako da je svaki potez koji napravimo složen balans između svih ovih faktora. Ne postoji jedinstveno rešenje koje odgovara svima – između fer pristupa, zaštite sporta, smanjenja troškova i zaštite proizvođača pogonskih jedinica i njihovih investicija. Zato pokušavamo da pronađemo tu idealnu ravnotežu"
Profimedia
Promena pravila F1 2026.
Nova pravila za 2026. godinu donose značajno povećanje snage električnih sistema u pogonskim jedinicama – sa 120 kW na 350 kW, što predstavlja gotovo trostruko povećanje.
Istovremeno, snaga preuzeta iz unutrašnjeg sagorevanja motora biće smanjena.
Energija prikupljena tokom kočenja takođe će biti udvostručena, na 8.5 MJ po krugu, dok će vozači imati i dodatno dugme za privremeno povećanje snage, slično KERS sistemu koji je korišćen od 2009. do 2013. godine.
Audi je još 2022. godine, tokom Velike nagrade Belgije, najavio ulazak u F1, nakon dugogodišnjih pregovora.
Prema rečima tehničkog direktora FIA za jednosede, Nikolasa Tombazisa, ovo je odigralo ključnu ulogu u smeru u kojem su pravila o elektrifikaciji razvijena.
"Stvari su se promenile, a značajan faktor u svemu tome je percepcija – čak i među proizvođačima originalne opreme (OEM) – o brzini kojom će elektrifikacija postati dominantna", objasnio je Tombazis.
"Ne možemo da negiramo ovaj faktor. Kada su vođeni razgovori 2020-2021, trend je bio prilično jasan i išao je u pravcu elektrifikacije. Ne kažem da se taj proces ne odvija, ali stavovi učesnika su se promenili. Čak i ako je Formula 1 trenutno u odličnoj finansijskoj situaciji, postalo je važno zaštititi sport od oscilacija svetske ekonomije. Moramo da preduzmemo zaštitne mere dok ‘sija sunce’, a ne kada počne da ‘pada kiša’. Smanjenje troškova je veoma važno. Ali nikada ne bismo doneli takve odluke jednostrano, bez pokušaja da ispoštujemo sve učesnike".
Francuski košarkaški reprezentativac Frenk Nilikina propustiće mečeve protiv Belgije i Finske u grupi G prve faze kvalifikacija za Svetsko prvenstvo 2027, preneo je danas Ekip.
Selektor Španije Luis de la Fuente bio je veoma zadovoljan reakcijom svog tima nakon ubedljive partije, istakavši da je ekipa povratila prepoznatljiv identitet i samopouzdanje, ali i da prostora za napredak još ima.
Fudbalska reprezentacija Portugala nije uspela da opravda ulogu velikog favorita na premijeri Svetskog prvenstva, pošto je odigrala nerešeno sa DR Kongom – 1:1 (1:1).
Francuski košarkaški reprezentativac Frenk Nilikina propustiće mečeve protiv Belgije i Finske u grupi G prve faze kvalifikacija za Svetsko prvenstvo 2027, preneo je danas Ekip.
Ako je suditi po uvodnih 90 minuta za većinu reprezentacija, pred nama je Svetsko prvenstvo koje bi moglo da ostane upamćeno kao jedno od najdramatičnijih i najneizvesnijih u istoriji.
Aleksa Amanović sa dosta uspeha godinama nastupa u Kazahstanu, a posle skoro polovine sezone se nalazi na dobrom putu da sa Ordabasijem skine Kairat sa trona.
Partizan je sezonu 2025/26 završio bez osvojenog trofeja. Od šokantnog odlaska Željka Obradovića u novembru, preko uspona i padova tokom godine, do poraza od Dubaija u finalu ABA lige – analiza sezone crno-belih.
Četvrta utakmica finala ABA lige donosi duel Partizana i Dubaija u Beogradu. Dubai vodi 2:1 u seriji, a crno-beli pred svojim navijačima traže pobedu i izjednačenje u borbi za titulu.
Luce je razvijen za drugačiji profil kupaca i nije namenjen isključivo dugogodišnjim vlasnicima Ferrarija. Naravno, oni mogu da ga kupe, ali niko nije primoran na to.
Malo signalno LED svetlo V-16, koje je u Španiji uvedeno kao zamena za klasični sigurnosni trougao, našao se u pravnom problemu nakon odluke institucija Evropske unije.
Međunarodna policijska akcija usmerena protiv grupe SocGholish rezultirala je gašenjem infrastrukture korišćene za distribuciju malvera i sanacijom oko 15.000 kompromitovanih veb sajtova.
Komentari 4
Pogledaj komentare Pošalji komentar