Švedski skakač s motkom u subotu će nastupiti na Svetskom dvoranskom prvenstvu u poljskom gradu Torunj, gde će ponovo pokušati da pomeri granice ove discipline.
Za 26-godišnjeg Šveđanina sve deluje gotovo rutinski – bilo da skače preko 6,31 metar ili odgovara na pitanja novinara iz celog sveta dok sedi na suvozačkom mestu automobila tokom vožnje kroz Stokholm.
Nova motka i duži zalet
Duplantis je otkrio da je prilikom obaranja rekorda koristio novu, čvršću motku i promenio dužinu zaleta.
"Da biste išli sve više, morate da razvijete mnogo energije i potiska. To znači da na odraz dolazite većom brzinom. Da bih to postigao, koristim čvršću motku i produžio sam zalet. U napretku koji me je za četiri sezone doveo od 6,20 do 6,30 metara koristio sam istu motku, ali na pokušaju na 6,31 prvi put sam uzeo tvrđu. Posle sedam godina produžio sam i zalet – sa 20 na 22 koraka", objasnio je Duplantis.
Iako na prvi pogled deluje kao mali detalj, kaže da razlika nije zanemarljiva.
"Nemam tačne podatke o brzini, ali sam se osećao veoma komforno".
Šveđanin veruje da još ima prostora za napredak, ali ne želi da govori o konkretnim brojkama.
"Uveren sam da imam još rezerve, ali ne znam tačno koliko".
Legendarni Sergej Bubka svojevremeno je svetski rekord pomerio za čak 30 centimetara – sa 5,85 na 6,15 metara.
Da bi izjednačio taj podvig, Duplantis bi morao da skoči čak 6,47.
"Možda je moguće, ali to nisu ciljevi koje sebi postavljam. Trudim se da budem najbolja verzija sebe. Ne opterećujem se brojkama i statistikama. Volim da se takmičim, da idem do maksimuma i pomeram granice, ali ne znam gde će me to tačno odvesti", rekao je Šveđanin.
Skok koji mu je promenio život
Na pitanje koji mu je skok u karijeri doneo najviše zadovoljstva, odgovor je bio jasan.
"Onaj kada sam prvi put preskočio šest metara – na Evropskom prvenstvu u Berlinu 2018. godine, kada sam sa 18 godina pobedio sa 6,05. Taj trenutak mi je promenio život".
Novi rivali
Duplantis je pohvalio i grčkog skakača Emanuila Karalisa, koji je nedavno preskočio 6,17 metara.
"Bio sam kod kuće na kauču kada mi je Reno Lavileni poslao poruku: 'Jesi li video kakav skok?' Odmah sam potražio snimak. To je bilo nešto neverovatno. Možda me je baš to podstaklo da probam nešto novo".
I pored serije od 38 uzastopnih pobeda, Duplantis kaže da nikada ne potcenjuje rivale.
"Nikada ne smete da potcenite protivnike niti da budete previše sigurni u sebe. Možda izgleda lako, ali nije. Važno je ostati prizeman i ceniti ono što je zaista važno".
"Moja devojka Desire, porodica i prijatelji – oni su ono što me čini srećnim".
Posebno emotivan biće i nastup u Torunju, gde je 2021. godine postavio svoj prvi svetski rekord.
"To je posebno mesto za mene. Prvi svetski rekord se nikada ne zaboravlja i sama pomisao na povratak tamo me već pomalo uzbuđuje", zaključio je Duplantis.
Crvena zvezda je eliminisana iz kvalifikacija za Ligu šampiona, a posle veoma loše partije i poraza od Hapoela iz Ber Ševe (0:2), klub je najavio hitnu sednicu Upravnog odbora.
PSŽ je pobedom nad Aston Vilom osvojio Superkup Evrope (2:1). Osvajač Lige šampiona je tako bio bolji od prvaka Lige Evrope. Poslednji put je šampion Lige Evrope slavio u ovom takmičenju 2018. godine.
U večernjoj sesiji prvog dana takmičenja na Evropskom prvenstvu u Birmingemu pratili smo nastupe naših atletičarki Ivane Španović, Aleksandrije Mitrović, Milice Emini i Armina Sinančevića.
Crvena zvezda je eliminisana iz kvalifikacija za Ligu šampiona. Crveno-beli su u revanšu poraženi od Hapoela iz Ber Ševe sa 2:0, pa je izraelski tim posle dve utakmice slavio ukupnim rezultatom 3:0.
Najbolji svetski skakač s motkom Armand Duplantis doživeo je neočekivan poraz na mitingu Dijamantske lige, pošto je pobedu odneo Australijanac Kurtis Maršal.
Atletičar godine Armand Mondo Duplantis otkrio je svoje ambicije da obori svetski rekord u skoku motkom na Evropskom prvenstvu u atletici u Birmingemu 2026. godine, koje će se održati narednog leta.
Ozbiljan klub, koji u poslednjih 10-15 godina ima kontinuitet igranja najvećih takmičenja. Ovu sezonu nisu počeli baš najsjajnije, sa tek dva boda u prva tri kola češkog prvenstva.
Drugi mandat u voljenom klubu Dejan Stanković završio je sa 24 pobede, tri remija i pet poraza. Kao glavni trener radio je još u Sampdoriji, Ferencvarošu i moskovskom Spartaku.
Možemo ovako unedogled i sada je kasno, bar za Ligu šampiona. Ostaje borba za Ligu Evrope. Nimalo lak protivnik, Viktorija Plzenj, u Beograd stiže već narednog četvrtka.
Američki SwRI razvio je motor sa unutrašnjim sagorevanjem na vodonik koji nudi obrtni moment i performanse slične dizelašima, uz gotovo nultu emisiju CO2 iz izduvnog sistema.
Levoruki ljudi imaju imaju fleksibilniju raspodelu funkcija, zbog čega, između ostalog, mogu biti bolji vozači od desnorukih, reči su ruskog naučnika Valerija Litvinova.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar