Banane su mnogima omiljeno voće, a da li ste znali da u Nemačkoj mogu skupo da vas koštaju?
U Nemačkoj postoji posebna zabrana vezana za banane koja važi u celoj zemlji. Radi se zapravo o bacanju kore od banane, s obzirom na to da mnogi pogrešno misle da ostatke voća mogu odložiti direktno u prirodu.
Iako je kora od banane biorazgradiva, ona se još uvek smatra otpadom. Problem je što kora banane relativno sporo trune. Ako otpad padne u prirodu ili na ulicu, to je upravni prekršaj, a zabrana se temelji na takozvanom Zakonu o kružnoj privredi (Kreislaufwirtschaftsgesetz – KrWG), piše Fenix magazin.
Banka je u toj varoši seljanki ukrala ovce, pa je morala da ih vrati. Više od četiri veka tu se proizvodi hartija. Šaljive karnevalske svetkovine su smrtno ozbiljna stvar. U gradskom grbu je lav iščezlog vojvodstva.
Nemački kancelar Olaf Šolc je saopštio da je Nemačka odlučila da produži privremene unutrašnje granične kontrole sa svim svojim susednim zemljama još šest meseci nakon što trenutna mera istekne.
Osim toga, bacanje kore od banane na javnim mestima može biti opasno, jer se kora može klizati i izazvati padove, kao i štetiti životnoj sredini. Zbog toga vlasti ozbiljno shvataju ovu vrstu prekršaja i preduzimaju odgovarajuće sankcije.
Dakle, iako možda izgleda kao mala stvar, u Nemačkoj to zaista nije dozvoljeno.
Kršenje ove zabrane moglo bi da rezultira novčanom kaznom, a njen iznos zavisi od savezne države u kojoj se prekršaj desio.
U mnogim zemljama za ovaj prekršaj treba platiti od 10 do 25 evra. Međutim, u nekima je iznos znatno viši. Na primer, Donja Saksonija može naplatiti do 50 evra, Hamburg do 70 evra, a Sarland i do 100 evra.
Poznato je da svingeri posebno vole jadransku obalu, a i ove godine vraćaju se na ostrvo Obonjan u šibenskom arhipelagu, gde će ponovno održati veliko okupljanje pod nazivom Spicy Island.
Polako ali sigurno se spremamo za letovanje, pa mnogi već razmišljaju o tome gde će da se baškare na suncu, a jedna od destinacija koja postaje sve popularnija i za koje je veliko interesovanje jeste Vurvuru, koje nudi prelepu plažu i bistru vodu.
Dok mnoge zanima kakav je život putnika na velikim svetskim krstarenjima, o posadi se retko govori, a izgleda da je među posadom najjača zabava, prema rečima poznatog jutjubera.
Na teritoriji specijalnog rezervata prirode Peštersko polje, u opštini Tutin, nalazi se jedno posebno drvo u selu Đerekare koje privlači pažnju posetilaca, jer je nadaleko poznato kao „drvo ljubavi“.
Poznato je da svingeri posebno vole jadransku obalu, a i ove godine vraćaju se na ostrvo Obonjan u šibenskom arhipelagu, gde će ponovno održati veliko okupljanje pod nazivom Spicy Island.
Majke često osete bes prema svojoj deci, ali to neće baš uvek da priznaju. Ipak, "guranjem" do krajnjih granica deca i te kako mogu da naljute svoje roditelje.
Neki ljudi mogu da prebole izdaju i nastave dalje, dok drugi nikada ne zaborave nepravdu. Osveta može biti tihi plan iskovan godinama, ali može biti i trenutni odgovor na povredu.
Američka svemirska agencija NASA objavila je da će globalni nivo mora porasti više nego što se očekivalo 2024. godine zbog toplotnog širenja morske vode i topljenja ledenih pokrivača i glečera.
Dugovečnost postaje sve češća tema, a istraživanja sugerišu da nije samo pitanje genetike i sreće. Iako naši geni sigurno igraju ulogu, stručnjaci ističu da naši svakodnevni rituali, posebno jutarnje rutine, imaju uticaj na naše zdravlje i dugovečnost.
Albert Ajnštajn je bio jedan od najistaknutijih naučnika na svetu. Mnogi su se divili njegovom radu i posvećenošću, a iza svega stoji mnogo truda i odricanja.
Ginekolog dr Vanja Milošević istakao je da već 30 godina imamo poražavajuće brojke žena koje umiru od raka grlića materice i obrazložio je zašto je važno da HPV vakcinu prime i devojčice i dečaci.
Stanari tri zgrade u 19. arondismanu u Parizu poslednjih mesec dana ne smeju da koriste toplu vodu, nakon što je u njihovom sistemu za toplu vodu otkriven povišen nivo bakterije legionele, koja izaziva legionarsku bolest, prenela je danas televizija BFM.