Putovanje u Turkmenistan predstavlja pravo otkriće za sve one koji žele da zarone u misterioznu i fascinantnu centralno-azijsku zemlju.
Iako nije među najpoznatijim destinacijama na svetskoj turističkoj mapi, Turkmenistan nudi bogatstvo kulturnih i prirodnih lepota koje čekaju da budu istražene.
Zemlja koja se prostire od pustinje Karakum do planinskih predela, čuva istorijske spomenike, jedinstvene tradicije i netaknutu prirodu.
Gde se nalazi Turkmenistan?
Turkmenistan se nalazi u centralnoj Aziji, a graniči sa četiri države: Kazahstan na severo-zapadu, Uzbekistan na istoku i severu, Avganistan na jugo-istoku i Iran na jugu. Na zapadu, Turkmenistan ima obalu na Kaspijskom moru.
Ova zemlja je uglavnom prekrivena pustinjama, uključujući čuvenu pustinjsku oblast Karakum, koja čini značajan deo teritorije. Turkmenistan je smesten između istoka i zapada, što ga čini mostom između različitih kultura i civilizacija.
Turkmenistan je jedna od 15 država nastalih raspadom Sovjetskog Saveza.
Ašhabat: Mermerni biser Turkmenistana
Ašhabad, glavni grad Turkmenistana, često se opisuje kao "mermerni biser" ove zemlje. Ovaj nadimak odražava posebnu arhitektonsku lepotu i jedinstvenost grada, koji je prepun impresivnih zgrada od mermera.
Ašhabad je pravi primer grada u kojem se spajaju luksuz, tradicija i futuristički dizajn. Grad je poznat po svojim širokim ulicama, raskošnim palatama i impozantnim spomenicima, a mermerne fasade su prisutne gotovo svuda, što mu daje karakterističan izgled.
Ašhabad je osnovan u 19. veku, ali je kroz poslednje decenije doživeo značajnu modernizaciju, koja uključuje brojne projekte i građevinske poduhvate.
Grad je istovremeno administrativni, ekonomski i kulturni centar.
Među najpoznatijim znamenitostima Ašhabada su velelepne džamije, kao i Neutralni toranj, koji je jedan od simbola nezavisnosti zemlje, kao i brojne vladine zgrade, luksuzni hoteli i muzeji. Ovaj grad je sjajan primer spajanja modernog razvoja i nacionalnih tradicija, a njegov izgled zasigurno ostavlja snažan utisak na svakog posetioca.
Smeštena su u pustinji Karakum, a ovaj gorući krater privlači posetioce iz celog sveta i smatra se jednim od najopasnijih i najzagonetnijih prirodnih fenomena na planeti.
Krater je nastao 1971. godine kada su sovjetski geolozi tokom istraživanja podzemnih prirodnih resursa naišli na šupljinu koja je ubrzo kolabirala, stvarajući veliku rupu u zemlji.
Krater je posebno impresivan noću, kada plamenovi svetle u tami pustinje, stvarajući spektakularan prizor koji podseća na "ulaz u drugi svet".
Putovanje u Turkmenistan predstavlja jedinstveno iskustvo, u kojem ćete imati priliku da uronite u kulturu, istoriju i prirodu ove zanimljive zemlje.
Iako Turkmenistan nije među najpoznatijim turističkim destinacijama, njegova neotkrivena lepota i neobični spomenici čine ga idealnim mestom za avanturiste koji žele da istraže nešto novo i neistraženo.
Impozantna arhitektura i moderni gradovi: Glavni grad, Ašhabad, je poznat po svojoj futurističkoj arhitekturi, u kojoj dominiraju mermerne zgrade, spomenici i luksuzne palate. Grad se može pohvaliti modernim tržnim centrima, širokim avenijama i značajnim spomenicima.
Kulturne tradicije i gostoprimstvo: Kao i mnoge centralnoazijske zemlje, Turkmenistan ima bogatu istoriju i tradiciju koja se ogleda u jeziku, muzici, plesovima, običajima i rukotvorinama. Lokalno stanovništvo je izuzetno gostoljubivo i voljno da podeli deo svoje tradicije s posetiocima.
Prirodne lepote i pustinja Karakum: Turkmenistan je zemlja koju uglavnom prekriva pustinja, a pustinjski region Karakum je dom za mnoge prirodne fenomene.
Osim Vrata pakla, koja su jedinstvena atrakcija, možete istraživati i druge delove pustinje. Planinski regioni na jugoistoku zemlje takođe nude prelepe pejzaže i mogućnosti za planinarenje.
Zanimljivi istorijski lokalitet: Zemlja ima bogato istorijsko nasleđe, sa značajnim arheološkim nalazištima i spomenicima. Merv, drevni grad na UNESCO-voj listi Svetske baštine, predstavlja jedno od najvažnijih arheoloških lokaliteta, a poseta ovom mestu pruža uvid u bogatu istoriju Turkmenistana, koji je nekada bio deo Putu svile.
Šta znati pre nego što krenete: Vize, sezona i sigurnost
Pre nego što krenete na put u Turkmenistan, važno je biti upoznat sa nekoliko ključnih informacija koje će vam pomoći da planirate svoje putovanje, uključujući vize, najbolju sezonu za posetu i pitanja sigurnosti.
Evo šta treba da znate:
Vize za Turkmenistan: Za ulazak u Turkmenistan postoji obaveza pribavljanja vize za državljane Republike Srbije. Viza se može dobiti i na graničnim prelazima i međunarodnim aerodromima Turkmenistana, pod uslovom da se poseduje original ili kopije pozivnog pisma fizičkog ili pravnog lica, koje je overeno od strane Državne migracione službe Turkmenistana, uz važeći pasoš.
Zahtev za vizu se može podneti i u diplomatsko-konzularnim predstavništvima Turkmenistana.
Zdravstvena situacija: Za Turkmenistan se ne traži posebna vakcinacija prilikom ulaska.
Sezona za putovanje: Turkmenistan ima suvu i kontinentnu klimu, sa vrućim letnjim mesecima i hladnim zimama. Zavisno od vaših preferencija i toga šta želite da doživite, najbolje vreme za posetu varira, ali proleće I jesen važe za najprijatniji period godine.
Sigurnost u Turkmenistanu: Bezbednosna situacija u Turkmenistanu je stabilna, uz tendenciju pojačane kontrole na graničnim prelazima.
Plaćanje: Nacionalna valuta je manat. Praktikuje se uglavnom gotovinsko plaćanje. Samo pojedini hoteli primaju kreditne kartice.
Preporuke za istraživanje
Turkmenistan nudi brojne fascinantne lokacije za istraživanje, od veličanstvenih prirodnih predela do bogate kulturne baštine. Ako ste avanturista u potrazi za nezaboravnim iskustvom, evo nekoliko preporuka za istraživanje ove jedinstvene zemlje:
Pustinja Karakum: Pustinja Karakum, koja pokriva značajan deo teritorije Turkmenistana, jedan je od najistaknutijih prirodnih fenomena. Ova ogromna pustinja, poznata po svojim zlatnim peščanim dinama i specifičnim uslovima, pruža jedinstvenu priliku za istraživanje nesvakidašnjeg pejzaža
Drevni grad Merv: Merv je jedno od najvažnijih arheoloških nalazišta u Turkmenistanu i jedno od najstarijih naselja u regionu. Ovaj drevni grad, koji je nekada bio središte trgovine na Putu svile, danas je na UNESCO-voj listi Svetske baštine. Poseta Mervu je kao putovanje kroz vreme, a najzanimljiviji lokaliteti uključuju:
Ašhabad – Mermerni grad i kulturna baštins: Ašhabad, glavni grad Turkmenistana, s pravom nosi nadimak "mermerni biser". Grad je impresivan spoj moderne arhitekture i tradicije.
Partijska tvrđava Nisa: Nisa je jedno od najvažnijih istorijskih nalazišta u Turkmenistanu. Ovaj grad, koji je bio značajan kulturni i trgovinski centar, danas je arheološki lokalitet sa ruinama, svetilištima i palatama. Nisa je deo UNESCO-ove liste Svetske baštine i pruža posetiocima uvid u bogatu istoriju regije.
Preporuka: Za sve ove destinacije, najbolje je putovati uz turističkog vodiča, jer oni mogu da vam pruže razumevanje kulturnih, istorijskih i prirodnih aspekata Turkmenistana, kao i da vam pomognu u navigaciji kroz administrativne i sigurnosne zahteve zemlje.
Shutterstock/velirina
Nomadska kultura i moderni običaji
Turkmenistan je zemlja koja spaja bogatu nomadsku tradiciju sa modernim običajima i životnim stilom.
Ova jedinstvena kombinacija čini Turkmenistan fascinantnim mestom u kojem se prošlost i sadašnjost neprestano prepliću.
Istorija Turkmenistana je tradicionalno počela dolaskom indoevropskih iranskih plemena oko 2000. godine pre nove ere, rana plemena su bila nomadska ili polunomadska zbog sušnih uslova u regiji.
Turkmenistan je bio prolazna tačka za brojne migracije i invazije plemena, koja su gravitirala prema naseljenim regionima na jugu, uključujući drevnu Mesopotamiju, Elam i civilizaciju doline Inda.
Iako nomadska tradicija ima duboke korene u turkmenskom društvu, moderni običaji i životni stilovi u velikim gradovima kao što je Ašhabad jasno odražavaju globalne trendove. Gradovi su centri administrativnog, kulturnog i ekonomskog života, sa savremenim arhitektonskim projektima, trgovačkim centrima i obrazovnim ustanovama.
Priroda Turkmenistana je raznolika i fascinantna, s velikim pustinjama kao što je Karakum, koje čine većinu teritorije zemlje. U ovoj suvoj, surovnoj sredini, oaze kao što su Merv i Dasoguz pružaju osveženje i plodnu zemlju, omogućujući opstanak biljnom i životinjskom svetu.
Planine donose kontrast, nudeći prelepe pejzaže i staništa za raznovrsne vrste. Turkmenistan je pravi spoj prirodnih čuda, od sušnih predela do bogatih zelenih oaza.
Tradicionalni ukusi: šta probati u Turkmenistanu?
Turkmenistanska kuhinja slična je ostatku centralne Azije. Polunomadska kultura se vrtela oko stočarstvai shodno tome, njihova kuhinja je poznata po svom fokusu na meso.
Popularne su i punjenr pitr i knedle na pari punjene mlevenim mesom, lukom ili bundevom su karakteristične, kao I tipična pržena jela uključuju somsu, gutap (često punjen spanaćem), fitči, borek i ichlekli.
Shutterstock/yuzu2020
Saveti za putnike
Ukolko planirate putovanje u Turkmenistan, evo nekoliko korisnih saveta:
Priprema za vizu: Podnesite zahtev za vizu koja je obavezna za državljane Republike Srbije
Zdravstveno osiguranje: Osigurajte se sa međunarodnim zdravstvenim osiguranjem koje pokriva troškove lečenja u inostranstvu
Upoznavanje sa lokalnim običajima: Obavezno poštujte lokalne običaje
Pazite na klimu: Turkmenistan ima ekstremnu pustinjsko-klimatsku uslove. Leta su vrlo topla, dok su zime hladne. Planirajte svoje aktivnosti u skladu sa vremenskim prilikama.
Novac i plaćanje: Nacionalna valuta je manat. Praktikuje se uglavnom gotovinsko plaćanje. Samo pojedini hoteli primaju kreditne kartice.
Pomoć lokalnog vodiča: Zbog specifičnih pravila i ograničenja u zemlji, turistički vodiči mogu da vam budu od korsiti
Kako stići, šta poneti i kako se pripremiti za boravak u ovoj zemlji?
Najbolji način da stignete u Turkmenistan je avionom. Glavni međunarodni aerodrom je u Ašhabadu, glavnom gradu, koji je povezan sa velikim svetskim destinacijama kao što su i drugim gradovima u centralnoj Aziji. Ako dolazite iz Evrope ili drugih delova sveta, najverovatnije ćete morati da napravite jedno ili više presedanja u nekom od glavnih vazduhoplovnih čvorišta.
S obzirom na to da je klima u Turkmenistanu uglavnom suva i ekstremna, pakujte laganu i udobnu odeću za leto, ali i toplu odeću za hladne zime.
Ako putujete leti, zaštita od sunca je neophodna zbog vrućih temperatura i suve klime.
Uzmite osnovne lekove i pribor za prvu pomoć, jer možda nećete moći da pronađete potrebne lekove ukoliko vam budu neophodni.
Priprema za putovanje u Turkmenistan zahteva pažljiv pristup, ali ako se pridržavate ovih saveta, boravak u ovoj jedinstvenoj zemlji biće bogat iskustvima i nezaboravnim trenucima.
Osim čuvenog pesnika, Branka Radičevića, koji je napisao neke od najlepših stihova o Sremskim Karlovcima, čuvenu gimnaziju su, pohađali i mnogi drugi znameniti ljudi.
Osim čuvenog pesnika, Branka Radičevića, koji je napisao neke od najlepših stihova o Sremskim Karlovcima, čuvenu gimnaziju su, pohađali i mnogi drugi znameniti ljudi.
Nekadašnji objekat Ministarstva unutrašnjih poslova na planini Jabuka, koji je devedesetih godina služio i kao prihvatni centar za izbeglice, uskoro će dobiti potpuno novu namenu.
Osim čuvenog pesnika, Branka Radičevića, koji je napisao neke od najlepših stihova o Sremskim Karlovcima, čuvenu gimnaziju su, pohađali i mnogi drugi znameniti ljudi.
Džošua Blekledž, poznati TikToker, preminuo je 18. marta u svom domu u Njuportu, SAD. Imao je samo 16 godina. Uzrok smrti još nije poznat, pišu američki mediji.
Hju Džekmen bi mogao da se nađe u novoj nevolji tokom razvoda od Debore-Li Furness. Naime, dobro obavešten izvor rekao je za Dejli mejl da Džekmanova bivša traži više novca nego što joj je prvobitno ponuđeno.
Da li vas je ikad ostavilo bez teksta nešto neodoljivo slatko poput vašeg novorođenog nećaka ili neodoljive mačke na Instagram videu? Sada postoji reč za to - gigil, piše Bi-Bi-Si.
Dadilja u Kanzasu, koja je, na zahtev uplašene dece o kojoj se starala odlučila da proveri da li ispod kreveta ima ''čudovišta'', tu pronašla muškarca koji se krio, saopštila je policija grada Grejt Bend.