Izvor: Grčka info

Sitonija, srednji prst Halkidikija, poznata je po netaknutoj prirodi, borovim šumama, kristalno čistom moru i mnogobrojnim skrivenim plažama koje pružaju pravi osećaj slobode i mira.

Jedna od takvih plaža je Fava, tiha i divlja uvala skrivena nedaleko od poznatog letovališta Vurvuru. Ova plaža nije za one koji traže barove i muziku – Fava je za one koji žele da odlepe pogled od ekrana i gledaju u more. Bez infrastrukture, ali sa prirodom u punoj snazi, Fava nudi idealan predah od civilizacije.

Gde se nalazi plaža Fava?

Plaža Fava nalazi se na istočnoj obali Sitonije, oko 2 km južno od mesta Vurvuru. Smeštena je između popularne plaže Karidi i divljih uvala koje se pružaju ka jugu. Na Google mapama je označena kao „Fava Beach“, što olakšava pronalaženje.

Udaljenosti do većih mesta:

  • Nikiti – 13 km (oko 20 minuta)
  • Sarti – 28 km (oko 35 minuta)
  • Neos Marmaras – 28 km (oko 40 minuta)
Ova divlja plaža važi za jednu od najlepših na Sitoniji: Nema ležaljki ni barova FOTO
Shutterstock/SerbianOnTheRoad

Kako doći do Fava plaže?

Do Fave se stiže lokalnim putem iz pravca Vurvurua. Poslednjih 300–400 metara vodi makadamski put koji je prohodan i za obična vozila, ali se preporučuje oprez. Parking mesta ima pored puta i pri samom prilazu plaži, ali tokom sezone brzo se popune – dođite ranije ujutru.

  • Krenite ka skretanju za plažu Karidi u Vurvuru.
  • Nakon što stignete na parking za Karidi, nastavite vožnju ka jugu dok ne naiđete na grupu privatnih kuća smeštenih u borovoj šumi.
  • Na raskrsnici skrenite levo i pratite put oko 50–100 metara.
  • Kada dođete do mesta gde se put račva, skrenite desno prema moru.
  • U blizini parkinga, koji je udaljen otprilike 50 metara od prvog zaliva, naći ćete znak za plažu Fava. Odatle kratka pešačka staza vodi do širokog zaliva, a do drugih manjih zaliva može se doći šetnjom pored obale.

Izgled plaže i priroda

Fava je prirodna plaža, bez kafića, ležaljki i komercijalnih sadržaja. Podloga je mešavina krupnijeg peska i šljunka, sa stenskim formacijama sa strane koje pružaju dodatnu privatnost i hladovinu u prepodnevnim satima.

More je tirkizno, čisto i mirno, idealno za plivanje i ronjenje. Fava nema postepeni ulaz u vodu kao Karidi, pa je pogodnija za iskusnije plivače, a zbog kamenčića mnogi preporučuju obuću za vodu.

Plaža Fava je smeštena među bujnim zelenilom i upečatljivim stenovitim formacijama. Kristalno čista voda je dovoljno plitka da se do obližnjih stenovitih ostrvaca, udaljenih oko 100 metara od obale, može doplivati bez poteškoća.

Ova divlja plaža važi za jednu od najlepših na Sitoniji: Nema ležaljki ni barova FOTO
Shutterstock/SerbianOnTheRoad

Plažu čine tri glavne uvale i nekoliko manjih, odvojenih stenama. Centralna uvala ima peščanu obalu sa pojedinim stenovitim delovima, dok se morsko dno postepeno menja – od stena ka mekanom pesku – što je idealno za one koji vole da plivaju.

Prirodni hlad se javlja u popodnevnim satima, zahvaljujući stenama koje bacaju senku na određene delove plaže. U okolini se nalaze luksuzne vile, najčešće u vlasništvu imućnijih Grka iz Soluna.

Da li se nešto plaća?

Ne, plaža je potpuno besplatna. Nema ulaznica, nema zakupaca ležaljki, nema ponude pića.

Zato ponesite sa sobom:

  • Suncobran
  • Dovoljno vode
  • Grickalice i sve što vam može zatrebati

Iskustva i saveti posetilaca

Većina ljudi koja je posetila ovu plažu je oduševljena. Fava se često opisuje kao jedna od najlepših divljih plaža na Sitoniji.

Podeli:

loader